Gruevski se povukao – prelazna vlada za izbore?

M. Stančić

14. 01. 2016. u 19:41

U političkom finišu dogovornih rešenja krize u Makedoniji. U obraćanju ukazao da aktiviranje ostavke važi u slučaju poštovanja dogovorenog termina vanrednih izbora

Груевски се повукао – прелазна влада за изборе?

Nikola Gruevski

SKOPLjE
SPECIJALNO ZA “NOVOSTI”
PREMIJER Makedonije i lider vladajuće VMRO-DPMNE Nikola Gruevski u četvrtak podneo je ostavku na osnovu lanjskog političkog dogovora - 100 dana pre vanrednih izbora za izlazak iz političke krize u zemlji koje će pripremiti prelazna vlada.

Gruevski je u obraćanju povodom dostavljanja dogovorene ostavke Sobranju (skupštini) ukazao da njeno aktiviranje važi u slučaju poštovanja dogovorenog termina za održavanje vanrednih izbora 24. aprila. To bi u „prevodu“ trebalo da znači da u slučaju odlaganja izbora, može doći i do povlačenja ostavke.

Poslednjeg dana za aktiviranje ostavke 15. januara, evrokomesar za proširenje Johanes Han u Skoplju nastavlja pregovarački proces sa predstavnicima četiri najrelevantnije stranke makedonskog i albansmkog bloka – Gruevski VMRO-DPMNE, Ali Ahmeti DUI, iz vladajuće koalicije sa jedne i Zoran Zaev – SDSM i Menduh Tači - DPA iz opozicije sa druge strane, za doslednu primenu utvrđenih obaveza za održavanje demokratskih izbora u aprilu.

ZAHTEVI ZA ODLAGANjE PISMOM evrokomesaru Johanesu Hanu, Delegaciji EU i ambasadi SAD u Skoplju, više od 70 nevladnih organizacija u Makedoniji zatražili su odlaganje vanrednih izbora 24. aprila. Navodi se da ključne obaveze iz političkog dogovora stranačkih prvaka u Skoplju nisu ispunjene. Time, nisu ispunjeni uslovi za osnovu fer, demokratskih i kredibilnih izbora Nepročišćeni birački spisak i manjkavost u dogovoru o reformama medija, glavni su argumenti građanskih asocijacija za zahtev odlaganja izbora zakazanih za april. Održavanje izbora sa svim tim manjkavostima, kako je ukazano, može da dovede do produbljenja političke krize i „još veće štete za državu i građane“.

Pod snažnim pristiscima Zapada, politički maraton je počeo prošlog leta iznuđenim dogovoreom pomenute četvorke 2. juna za izlazak iz krize. Tim nametnutim dogovorom je predviđeno zakonsko i institucionalno inoviranje osnove za održavanje vanrednih, fer i demokratskih izbora bez „felera“. U sklopu tih „paketa“ posle veoma mučnih usaglašavanja stavova u maratonskom pregovaračkom procesu, predviđena je i ostavka Gruevskog 100 dana pre izbora.

Očekuje se da će prelazna vlada biti formirana u petak 15. januara kako bi bili ispoštovani i predviđeni rokovi za održavanje vanrednih izbora 24. aprila.

Han je u četvrtak uveče u Skoplju ponovio da su stvoreni uslovi da se sprovedu „verodostojni izbori 24. aprila.“ No, istovremeno se navodi da će lidere stranaka podsetiti na preuzete obaveze u oblasti nesprovedenih reformskih prioriteta.

Kandidata za nalsednika Gruevskog na premijerskoj fukciji u prelaznoj vladi trebalo bi da obelodani Izvršni i Centralni komitet VMRO DPMNE.

Iz opozicione SDSM Zaeva ukazano je da uslovi za fer izbore nisu do kraja ispunjeni i da bez toga neće biti prihvatanja „još jedne izborne obmane“. Ključni uslov je pročišćenje biračkog spiska. No, prema metodologiji Držacvne izborne komisije (DIK) izvesno je da taj uslov neće moći da bude ispunjen u roku...




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije