BiH: Stranci u potrazi za rudom
06. 03. 2014. u 06:20
Australijanci u Foči, a Englezi u Goraždu počinju istraživanja. Dve bušotine na dubini od 70 metara. Rade inženjeri i meštani
FOČA - Od sela Čelebići, udaljenog 40 kilometara od Foče, ka granici sa Pljevljima, u sredu je počela izgradnja prilaznog puta ka selu Rajkovići u Foči, u kojem će odmah inžinjeri firme „Vestern-mining“ iz Australije započeti istražne radove na otkrivanju rude, olova, bakra i cinka.
- Radiće se dve bušotine na dubini od po 70 metara. Australijanci su već otkupili zemljište za trasu puta, a uz četiri inženjera, ovde će biti angažovano i desetak meštana. Svi proračuni, tim pre što je ovo područje blizu pljevaljskog rudnika Šuplja stijena, govore o velikom nalazištu rude bakra, olova i cinka - kaže za „Novosti“ Radisav Mašić, načelnik Foče.
Šta i koliko rudnog blaga kriju stoletne jele u Čelebićima, znaće se uskoro, a ovih dana će početi i istražni radovi firme „Mineko“ iz Londona na prostoru goraždanske Potkozare, na lokalitetima Oglečeva i Kozara na utvrđivanju količine rude antimona. Ovu rudu, do pre 20 godina, u manjim količinama i na dosta primitivan način, iz kopova i zemljanih tunela vadili su radnici preduzeća GIRO „Drina“ iz Goražda. Ovo područje je sada pod teritorijom opštine Novo Goražde i lokalna vlast mnogo očekuje od ponovnog otvaranja rudokopa na Kozari.
- Nalazišta antimona su ranije otkrivena i u selu Oglečeva, ali tu do sada nije bilo intenzivne eksploatacije ove rude. Nadamo se da će je biti ubuduće, čime će se otvoriti nova radna mesta i započeti intenzivno rudarstvo i na našoj opštini - kaže za „Novosti“ Darko Nešković, načelnik Novog Goražda.
NIKL
U Rudom je data načelna saglasnost preduzeću „Nikl Srbija“, odnosno Nikl-RS, za istražne bušotine ove rude, koje po nekim ranijim procenama ima oko 150.000.000 tona, a istražni radovi bi koštali preko 2.000.000 evra. Iako su dobili „zeleno svetlo“ za bušenje zemlje, od početka radova na traženju nikla još nema aktivnosti.