Reporteri Novosti u Vukovaru: Na udaru sve što je srpsko
03. 09. 2013. u 09:48
U Vukovaru policija i u utorak čuvala table ispisane ćiriličnim pismom. Srbi, koji u Vukovaru čine 34 odsto stanovništva, radije ostajali u svojim kućama. Milanović: Rat je gotov
NE dozvolimo da Vukovar postane Bejrut, budimo tolerantni!
Ova poruka gradonačelnika Vukovara Željka Saboa upućena putem medija nije ni okrznula, a kamoli zaustavila nijednog od gotovo hiljadu hrvatskih desničara koji su i u utorak protestovali zbog dvojezičnih tabli sa ćiriličnim natpisima u gradu na Vuki.
Među njima nije bilo predsednika Štaba demonstranata Tomislava Josića, koji je prethodnu noć sa još dvojicom demonstranata proveo na ispitivanju u Policijskoj stanici u Vukovaru. Već tokom prepodneva, on je ponovo bio na slobodi, ali se nije pridružio protestima.
Demonstrante su demotivisale i tvrdnje koje su se čule na protestu da je, navodno, na auto-putu zaustavljeno 28 autobusa sa gnevnim „braniteljima domovinskog rata“, mada je kasnije u toku dana, policija izdala zvanično saopštenje u kojem se ističe da nisu tačne tvrdnje da je bilo ko zaustavljen.
Kako god bilo, demonstranti su se brzo rasuli, a grupa najupornijih i najekstremnijih zadržala se na glavnom trgu koji nosi ime Franje Tuđmana.
Oni su najpre pokušavali da priđu dvema tablama na zgradama Hrvatskog penzionog i invalidskog osiguranja, ali su im prepreka bile preko noći postavljena žičana ograda i kordon policije.
- Šta je čuvate, jel’ vam od ćaće ostala? - pokušavao je da se ubeđuje stariji muškarac sa policajcima koji nisu odgovarali. - Šta će nama ćirilica u Vukovaru, to se ne može ni razumeti ni čitati...
- Nismo li je svi u staroj Jugi učili i naučili? - pitamo starca koji, misleći da smo hrvatski novinari, najpre stupa s nama u pristojnu konverzaciju.
- Jesmo, nažalost - odgovara on i počinje priču o „agresiji“.
No, kada je u našem narednom pitanju čuo ekavicu, ton ovog Vukovarca postao je žustriji. Nabrajao je žrtve, nepronađene kosti stradalih Hrvata. Nije mu se dopalo kada smo podsetili da i srpska strana ovde još uvek traži kosti svojih poginulih.
- Znate li vi da mi Hrvati pre rata u Vukovaru nismo mogli da uđemo u pekaru i tražimo „kruh“, morali smo iskati „hleb“ - dobacio je drugi demonstrant i dodao par psovki na račun Srba.
Tek koji minut kasnije, kada smo se udaljili od ove grupe, prišao nam je jedan Srbin:
- Ej ćirilice, i bogu si teška! Lažu, bre, ja nisam smeo da izgovorim reči hleb i mleko, odmah su me popreko gledali -kaže nam polutiho.
Penzionisani konobar Josip Jerkov sve ovo posmatra sa bezbedne razdaljine od pedesetak metara.
- Moje mišljenje je da je još rano za ćirilične table, još nam rane nisu zacelile - kaže on. - Možda za desetak godina bude drugačije raspoloženje. Znamo mi da ćirilicu štite hrvatski zakon i Evropska unija, ali...
- Kakvo čekanje 10 godina, pa tada nas Srba neće ni biti u Vukovaru, to vi i hoćete - dobacuje jedna žena u prolazu.
Srbi, koji u Vukovaru čine 34 odsto stanovništva, u utorak su radije ostajali u svojim kućama i stanovima. Neuobičajeno za ovo vreme, bašte srpskih kafića bile su prazne.
U omiljenom srpskom kafiću u neposrednoj blizini Hotela „Dunav“ zatičemo tri mladića. Dvojica Srba i jedan Hrvat, 19-godišnjak.
- Mi smo ogorčeni što se ovo događa, to nije dobro ni za koga - kažu gotovo u glas. - Sinoć na Bi-Bi-Siju gledam užasne snimke iz mog grada. Sada ceo svet misli da je ovde ponovo rat.
U još nečemu su sva trojica saglasni - Vukovar je grad bez budućnosti, bez života.

*****
KAO DA SE SVE VRATILO NA POČETAK
UTORAK u Vukovaru ipak je bio nešto mirniji od ponedeljka možda i zbog mnogo odlučnijih specijalaca pod punom opremom koji su stajali ispred zgrada na kojima su ponovo postavljene dvojezične table, Centra za socijalnu zaštitu, zgrade inspektorata i pred zgradama Zavoda za zapošljavanje i Zavoda za penzijsko osiguranje.
Brisel je u utorak poručio Hrvatskoj da su dvojezični napisi u nadležnosti zemalja članica i da se oko toga Evropska komisija ne može da meša i zato i nema komentara na skidanje ćiriličnih tabli.
- Poštovanje jezične i kulturne raznolikosti jedan je od kamena temeljaca Evropske unije, to je upisano u evropske ugovore i zakone, ali jezična politika je u nadležnosti članica i nije regulisana evropskim zakonima - kazao je Denis Abot, portparol komesarke Andrule Vasiliu, zadužene za obrazovanje, kulturu i višejezičnost. Da Hrvatska još uvek vodi pregovore oko ulaska u EU, situacija bi bila verovatno drugačija, a ovako, kako je postala punopravni član, Brisel sad ne može da interveniše.

Kolona od 1.000 ljudi prolazila je u utorak ujutro ulicama grada, zaustavljala se i izražavala protest protiv ćirilice. Pred zgradom konzulata Srbije su uzvikivali „Ovo je Hrvatska“ i „Zovi, samo zovi“, ljuteći se što je podignuta srpska zastava. Većih incidenata nije bilo, a policija je dobila nalog da interveniše ako ponovo dođe do nereda. Suspendovan je i komandir interventne policije vukovarsko-sremske, jer u ponedeljak nije preduzeo odgovarajuće mere da se spreči razbijanje tabli.
I predsednik države Ivo Josipović je poručio da je legitimna inicijativa za promenu ustavnog zakona, ali ne na ulici i da se postojeći zakoni moraju primenjivati.
Krajnju nesigurnost osećaju i Srbi u Vukovaru, koji sve više vide da žive u neprijateljskom okruženju i to je loše za odnose dva naroda u gradu koji je imao toliko žrtava u ratu. Petnaest godina posle sukoba i pokušaja zajedničkog života kao da se sve vratilo na početak.
U SDSS-u kažu da ni protesti nisu u potpunosti prava slika raspoloženja u Vukovaru, jer se okupilo 1.000 ljudi, a u gradu živi 23.000 Vukovaraca. Ali bez obzira na sve i domaća politika, stalni sukobi SDP-a i HDZ-a dali su veliki doprinos da se stanje još više destabilizuje.
Lider opozicije Tomislav Karamarko pozvao je vladu da povuče odluku o postavljanju tabli, iako je HDZ bio inicijator da se ustavni zakon donese.
A kao posledica događaja u Vukovaru, u Dubrovniku su se pojavili šovinistički grafiti od kojih se jedan, „Srbe na vrbe“, nalazi na zidu pravoslavne crkve Svete blagovesti. Sličnih natpisa bilo je na dva mesta i u Zadru, ali su brzo uklonjeni.
CRKVA
REAGOVALA je i Katolička crkva, pa sisački biskup Vlado Košić sadašnju hrvatsku vlast proglašava - nehrvatskom i „protunarodnom“.
- Demonstrantima dajem punu podršku i zgrožen sam brutalnošću vlasti koja pokazuje toliko raskorak od osećaja svog naroda - tvrdi biskup Košić. - Ova vlast ide direktno protiv hrvatskog naroda. Zar su ovi naši vlastodršci na pozicijama srpskih osvajača. Toga nigde u svetu nema.
(Jurica KERBLER)
Dragan
03.09.2013. 10:08
Hrvati drze sebe za veliku I pametnu naciju, a ovim basto i ne dokazuju! Ovo je jako bolesno I primitivno !!!
Divljaci bili i ostali........... Kakva Evropa, daleko ste vi od civilizacije.
brate ovde ce da se sredi situacija napisite na engleskom i tako da ni jedni ni drugi nece se ljutiti
Kako Hrvati brane svoje, a u Srbiji gradjani nista, dok vlada deli okolo teritorij, imovinu, dok uzvikuju Vojvodina republika, dok u Presevu dizu spomenike UCK
Срамотна је "млака" реакција државе Србије,а њених грађана,на фашистичко дивљање усташа,који на по ко зна који пут ,дају до знања шта мисле о нама!!! Ово би требало да буде и порука руководству "Новости" да коначно направе сајт на ћирилици, а тиме и испшоштују Устав Србије!!!
Komentari (200)