Rašćani - selo kojeg nema
30. 12. 2012. u 09:35
Režiserski dvojac iz Banjaluke Milan Knežević i Dalibor Josipović završili i sedmi projekat. Film prati strahove, stradanja u hiljade prognanih Srba u logorima sa područja Duvna
BIVŠI ratni zarobljenik Milan Knežević i ratni vojni invalid Dalibor Josipović, poznati u Banjaluci, ali i širom Republike Srpske kao autori ratnih dokumentaraca, završili su pre nešto manje od mesec dana svoj sedmi projekat u okviru serijala "Svjedočenja". Reč je o filmu "Rašćani - selo kojeg nema".
Ovaj dvojac je do sada, u saradnji sa Savezom logoraša Republike Srpske, Centrom za istraživanje ratnih zločina i Operativnog tima za traženje nestalih, arhivirao priče i svedočenja hiljade prognanih, mučenih i na razne načine zlostavljanih Srba tokom Otadžbinskog rata.
Film "Rašćani - selo kojeg nema" se bavi stradanjem Srba sa područja Duvna. Tu se nalazilo jedino većinsko srpsko selo Rašćani, koje je na samom početku rata u BiH opkoljeno i pretvoreno u logor za Srbe.
Film prati i strahote kroz koje su prošli logoraši, ali i zarobljenici iz logora u Tomislavgradu, Hercegovini i logora "Lora" u Splitu.
- U ovaj projekat ušli smo na inicijativu Bože Važića, predsednika Udruženja logoraša regije Hercegovina iz Trebinja, koji nam je omogućio kontakt sa svedocima zločina. Važić je i lično prošao kroz patnje logora Duvno, Tomislavgrad, Rašćane. Pretprodukcija filma je trajala celu 2011, a produkcija i postprodukcija do polovine septembra 2012. godine - kaže Milan Knežević.
Među svedocima su, osim Važića, još i Milan Karan, Zoran Talijan, Simo Karan, Miroslav Važić Šeki, Mijo Važić Žika, Miloš Vuković, koji su u filmu otkrili iskustva u logorima širom Hercegovine i otkrili činjenice koje potvrđuju kontinuitet ustaških zločina nad Srbima od Drugog svetskog pa do minulog rata u BiH.
- Milan Karan nam je, kao nekada uvaženi građanin Duvna, nekadašnji direktor pošte, pomogao da zadobijemo poverenje svedoka. Većina njih živi u Aranđelovcu, gde smo ih i pronašli. Ostali su se rasuli po svetu. Nekadašnji najmlađi logoraš Teodora Marić, koja je u Crvenom krstu registrovana nakon što je napunila samo sedan dana, danas živi u Americi i ne želi da svedoči. I mi razumemo te ljude. Sa mnogima od njih nismo uspeli da kontaktiramo, mnogi od njih ne smeju da pričaju, jer su u pitanju strašne traume. Naš cilj je da osvestimo ljude, da pomognemo nadležnim institucijama da se i zločini nad Srbima postave tamo gde im je i mesto - kaže Dalibor Josipović.
U Rašćanima je od početka aprila 1992. pa sve do 29. juna 1993. godine, svakodnevno više od tri stotine Srba bilo izloženo mučenjima i pretnjama. Među njima i četrdesetoro dece ne starije od dvanaest godina. Srpska crkva u Rašćanima je prvi verski objekat srušen u BiH 1992. Tomislavagradska opština je jedina u BiH u koju se iz izbeglištva nije vratio nijedan Srbin.
dalibor147
30.12.2012. 10:59
A sta je sa RTS-om,njemu nije stalo da se sazna istina o stradanju srpskog naroda,mozda to nije profitabilno ili da se neko mozda ne pronadje "prozvan'.A nastranu to sto isti ti ljudi i njihovi potomci placaju preplatu za istu tu televiziju.
@dalibor147 - RTS se je 12 godina držao državne politike koja je samo klimala glavom pred američkom propagandom, sve što su rekli o nama je bila svetinja a što je bila veća laž to je bilo bitnije. Usvojili su rezoluciju o uništenoj 10. Muslimanskoj brigadi koja je pobila više od 3200 Srba, dovoljno da vidiš koliko je sati.
OVO neka je na ponos "herojima" koji su suradjivali sa Krvatima za vrjeme muslimansko katolickog sukoba.Klali jednom,neki se ne opametise,klali drugi put,pa koliko vidim iz komuniciranja sa onima koji se vratise, izgleda da ce i treci put.Sramimo se njihovih zlocina????
Komentari (3)