Milion potpisa protiv Borisa DŽonsona
29. 08. 2019. u 11:16
Britanci peticijom pokušavaju da blokiraju suspenziju svog parlamenta. Opozicija i Škotska traže instrumente da zaustave premijera
.jpg)
AP Photo
POSLE odluke kraljice Elizabete Druge da prihvati zahtev premijera Borisa Džonsona za jednomesečno jesenje suspendovanje parlamenta, više od milion građana potpisalo je peticiju da se predsednik Vlade odrekne svog plana. Nezadovoljni su protestima podržali potpisnike peticije u Mančesteru, Liverpulu, Edinburgu, Kembridžu, Kardifu i u Birmingemu.
Peticijom se traži poništavanje odluke o suspenziji rada Parlamenta od sredine septembra do 14. oktobra, što je samo dve nedelje pre roka za "bregzit". Ovaj potez označen je kao "ustavni bezobrazluk", prenosi britanski list "Independent".
- Odluka premijera je nesmotrena i neustavna - izjavio je za "Politiko" bivši državni tužilac Dominik Griv, konzervativac koji se protivio "bregzitu".
PROČITAJTE JOŠ - Džonson suspenduje Parlament
Pravosudni organi u Škotskoj razmatraju pravna sredstva koja ovom delu Ujedinjenog Kraljevstva stoje na raspolaganju da blokira suspenziju britanskog parlamenta.
Po Džonsonovom mišljenju, međutim, u pitanju je "potpuna neistina i pokušaj zaustavljanja poslanika u nameri da blokiraju bregzit bez dogovora". Lider Donjeg doma britanskog parlamenta Džejkob Ris-Mog poručio je zakonodavcima koji žele da zaustave "bregzit" bez sporazuma da mogu da promene ili zakon ili vladu.
- Svi ti ljudi koji plaču i škripe zubima znaju da postoje dva načina da postignu ono što žele - kazao je ovaj evroskeptik. - Ukoliko nemaju hrabrosti da urade bilo šta od toga, onda će Britanija napustiti EU 31. oktobra. Kraljica nije imala diskreciono mišljenje o ovome. Nema presedana da je kraljica odbila zahtev svog premijera pod ovakvim okolnostima.
.jpg)
Džejkob Ris-Mog je negirao tvrdnje da je suspenzija parlamenta stavila kraljicu u nezgodan položaj, iako je zakon obavezuje da izbegava učešće u politici. Britanski ministar odbrane Ben Valas rekao je da je suspenzija rada Parlamenta redovna godišnja pojava, odgovarajući novinarima na pitanje o kontroverznom potezu vlade.
Pobeda konzervativaca, uprkos bici dobijenoj na dvoru, ipak, nije sigurna. Druge stranke, uključujući liberalne demokrate levog centra i škotske nacionaliste, oštro se protive "bregzitu" pod bilo kojim uslovima. Stranka, koju predvodi Najdžel Faradž, s druge strane, želi da Britanija izađe iz EU po svaku cenu.
UPOZORENjE IZ BRISELA
GLAVNI pregovarač EU za "bregzit" Mišel Barnije upozorio je Džonsona da neće popustiti pre 31. oktobra i pristati na ustupke da bi bio izbegnut haotični izlazak Britanije iz EU. Pitanje granice između Irske, članice EU, i britanske Severne Irske posle "bregzita" je glavna prepreka uređenom "bregzitu".