HAPŠENJE BIVŠEG PREDSEDNIKA KIRGISTANA: Atambajev priveden tek u trećem naletu
08. 08. 2019. u 16:34
Specijalci Kirgizije na jedvite jade uspeli da privedu bivšeg predsednika. Jedna osoba ubijena, 52 povređene, i policajci bili zarobljeni

Foto: Tanjug/AP
MOSKVA - OD STALNOG DOPISNIKA
SPECIJALNIM policijskim trupama Kirgizije bila su potrebna čak tri pokušaja da uhapse bivšeg predsednika ove zemlje Almazbeka Atambajeva u njegovoj vili u selu Koj-Taš, udaljenom 20 kilometara od Biškeka, glavnog grada ove zemlje.
U ovim akcijama ubijen je jedan policajac, a 15 je povređeno. U obračunu policije i pristalica Atambajeva ukupno je povređeno najmanje pedeset dvoje ljudi, a devet ih je zadržano u bolnici.
Atambajev tvrdi da njegove pristalice nisu imale oružje, "čak ni praćku". Oni su se suprotstavili drvenim palicama i kamenjem ali je Atambajev priznao da je on pucao da zaustavi policajce koji su se popeli na drugi sprat njegove kuće.
On kaže da je vodio računa da nikoga ne rani, pa je pucao visoko iznad glava. Njegove pristalice su uspele da privremeno čak zarobe šest policajaca.
PROČITAJTE JOŠ -Bivši kirgistanski predsednik priznao da je pucao na specijalce, ponovo pokušali da ga uhapse (VIDEO)
Sa druge strane, policija tvrdi da je ona koristila samo gumene metke, a oni koji su branili vilu bivšeg predsednika koristili su prave metke. Osim toga, kao štit, pred sobom su imali žene i decu.
Specijalna policija ispred kuće bivšeg predsednika
.jpg)
Razlog što su specijalci krenuli da uhapse Atambajeva bio je taj što se on tri puta nije odazvao na poziv istražnog sudije. Tužilaštvo Kirgizije saopštilo je da bivši predsednik Atambajev ima čak pet velikih grehova: nezakonito je oslobodio kriminalca Aziza Batukajeva na osnovu lažne medicinske dokumentacije, prisvojio je zemlju na kojoj je izgrađena njegova rezidencija u selu Koj-Taš, legalizovao je nezakonito stečen novac, uzimao je mito kod modernizacije termoelektrane u Biškeku, ali i prilikom posla vezanog za uvoz uglja u Kirgiziji.
Atambajev je bio na čelu Kirgizije od 2011. do 2017. godine. Predao je dužnost Soronbaju Ženbekovu, koji je bio predsednik vlade.
PROČITAJTE JOŠ -Pucnjava u kući bivšeg predsednika Kirgistana, ima povređenih (VIDEO)
Interesantno je da je Atambajev jedini predsednik Kirgizije koji je sam napustio dužnost posle jednog mandata. Prelazak vlasti od Atambajeva na Ženbekova 2017. je bio miran. Na oproštaju je Atambajev dobio orden heroja za jačanje jedinstva naroda Kirgizije i stvaranja čvrstog temelja za razvoj republike.
Pristalice Atambajeva hvataju specijalca Foto AP
.jpg)
Ali kasnije su se odnosi pokvarili. U maju 2019. novi predsednik Ženbekov je starom predsedniku skinuo imunitet i tako omogućio da mu se sudi za krivična dela. Krajem jula 2019. pokrenuti su postupci protiv Atambajeva koji se tada odlučio da utočište potraži u Moskvi. Tamo je stigao preko ruske vojne baze Kant, koja se nalazi nedaleko od Biškeka.
U Moskvi su u četvrtak saopštili da sukob u rezidenciji bivšeg predsednika Kirgizuje smatraju njihovom unutrašnjom stvari.
Almazbek Atambajev
.jpg)
SUKOBI
KONFLIKTI starih i novih političara u Kirgiziji su uobičajena pojava. Prvi predsednik Kirgizije profesor Askar Akajev je morao da pobegne u Moskvu 2005. posle "revolucije lala". Tada je na vlast došao Kurmanbek Bakijev, ali je on svrgnut 2010. godine i sada živi u Minsku.