Protest oborio i rumunskog ministra policije
30. 07. 2019. u 21:41
Posle velike tragedije još jedna pobeda građanske svesti rumunskog naroda. Tri ostavke državnih zvaničnika zbog propusta
.jpg)
Foto AP
MINISTAR unutrašnjih poslova Rumunije Nikolaje Moga u utorak je podneo ostavku, samo šest dana nakon što je stupio na dužnost, a razlog su događanja povezana sa ubistvom dveju tinejdžerki, događaja koji je digao zemlju na noge. Rumuni su optužili policiju za nesavesno postupanje u ovim slučajevima i za smrt devojaka okrivili zvaničnike.
Pročitajte još: Rumunija: Osumnjičeni priznao ubistvo dve tinejdžerke
Posle prethodnog smenjivanja šefa nacionalne policije Joana Bude uoči vikenda, a u utorak i ostavke ministra, građanska svest rumunskog naroda položila je još jedan ispit. Ostavku je podneo i šef vojne Specijalne telekomunikacijske službe, ali "ne zbog sopstvene krivice, već da bi zaštitio ugled službe". Javnost, međutim, nije zadovoljna sa ovim ostavkama.
Pročitajte još: Rumunija: Smenjen šef policije zbog smrti devojke
Nedavno ubistvo Aleksandre Makesane (15) izazvalo je bes javnosti, jer policija nije pravovremeno reagovala na devojčine telefonske pozive za pomoć, niti je poverovala da je ona kidnapovana. Policija je, osim toga, imala problema da locira devojku, jer su koristili pogrešnu tehnologiju, a tražila je i nepotrebne naloge za pretres kad je, posle punih 19 sati, pronašla kuću muškarca koji je Aleksandru kidnapovao.
Naknadno je otkriveno da je isti muškarac, Rumun George Dinka, ubio i Luizu Malenku (18), devojku nestalu u aprilu ove godine.
Zahtevima naroda da se odgovorni u policiji kazne pridružio se i predsednik Rumunije Klaus Johanis. On je konstatovao da, u ovom slučaju, "rumunske institucije nisu ispunile dužnost da zaštite osnovno pravo na život".
Rađani Bukurešta odali su počast ubijenim tinejdžerkama na skupu u organizaciji grupa za zaštitu prava žena i organizacija koje se bore protiv nasilja u porodici. Neki su stavili trake preko usta, dok su drugi uzvikivali "Ostavka!" i "Policija ubija!" ispred ministarstva unutrašnjih poslova.
Rumuni su, tokom poslednjih godina, izlascima na ulice uspeli da izdejstvuju ostvarenje mnogih zahteva, obore zakone i utiču na donošenje novih propisa. Odmah posle parlamentarnih izbora 2016. godine, demonstrirali su protiv novoformirane vlade premijera Sorina Grindenaua. Bili su to najmasovniji protesti u istoriji države. Tražene su izmena krivičnog zakonika i inicijative za pomilovanje na stotine osuđenih nosilaca javnih funkcija zbog zloupotrebe položaja. Građani su odneli pobedu.
.jpg)
I prethodnog premijera Viktora Pontu naterali su da podnese ostavku, a zbog korupcije, pao je čitav njegov kabinet. Talas protesta koji je odneo tu rumunsku vladu podigao se zbog požara u diskoteci "Kolektiv", u kom su izgorela 64 gosta.
.jpg)
REFERENDUM PROTIV KORUPCIJE
Predsednik Johanis je posle demonstracija protiv korupcije, 7. februara 2017. raspisao referendum na kome su se njegovi sunarodnici izjašnjavali o spornom dekretu koji je dekriminalizovao zloupotrebu političke funkcije i korupciju. Ishod je bio spektakularan: Rumuni će se ubuduće pitati prilikom donošenja svih propisa vezanih za borbu protiv korupcije!