Ukrajinci Neptunom prete Krimskom mostu

Branko Vlahović

21. 07. 2019. u 14:15

Nacionalisti iz Kijeva tvrde da mogu da sruše najčuvaniji objekat. U zaštiti angažovana specijalna brigada Ruske garde. Skenerima će se kontrolisati svaka kompozicija voza

Украјинци Нептуном  прете Кримском мосту

Krimski most AP Photo

OD STALNOG DOPISNIKA - MOSKVA

Bivši sekretar Saveta nacionalne bezbednosti i odbrane Ukrajine Aleksandar Turčinov zapretio je Rusiji da će, ako zatreba, novim mobilnim krilatim raketama "neptun" ne samo potopiti ruske brodove, nego i srušiti novoizgrađeni Krimski most.

Turčinov se, inače, "proslavio" time što je 2014. bio jedan od najgrlatijih nacionalista i zalagao se da se Rusima u istočnoj Ukrajini ukine pravo da koriste svoj jezik u lokalnoj administraciji, što je i dovelo do sukoba u Donbasu.

Sada Turčinov preti da će Ukrajina modernizovati stare sovjetske rakete S-125, ali i konstruisati nove komplekse krilatih raketa. Još ranije je ministar odbrane Ukrajine Stjepan Poltorak izjavio da će Ukrajina do kraja ove godine završiti ispitivanja raketnog kompleksa "Neptun". Taj obalni kompleks se sastoji od lansirne rampe i četiri rakete, a prevozi se na tegljaču "kraz-7634". Raketu je napravio konstruktorski biro "Luč" na osnovi ruske protivbrodske rakete poznatije kao "uran".

Pretnje Turčinova i drugih političara iz "orkestra" Petra Porošenka samo potvrđuju da Rusi imaju opravdan razlog što su organizovali najbolju odbranu Krimskog mosta na svetu.

Ruska garda će formirati specijalnu brigadu koja će čuvati taj ogromni objekt od diverzanata sa kopna i mora. General armije Viktor Zolotov, koji rukovodi Rosgvardijom, ili ruskom gardom, kaže da će specijalna brigada biti locirana u gradu Kerču.

Most preko Kerčenskog moreuza dugačak je 19 kilometara i spaja Krim sa Krasnodarskim krajem. Automobilski prevoz je već pušten, a do kraja godine bi trebalo da profunkcioniše i železnički saobraćaj.

ZEMLjOTRES Direktor Službe nadzora Republike Krim Vladimir Aleksandrenko objašnjava da je most napravljen od metala i armiranog betona i statičari su ga tako projektovali da može da izdrži zemljotres od devet stepeni. Aleksandrenko ističe da će most biti dobro zaštićen i da teroristi neće moći ni da mu priđu.

Na prilazima mostu će biti postavljeni specijalni skeneri kojima će se kontrolisati železnički vagoni. Osim sadržaja vagona, kontrolisaće se i težina. Specijalni skener će moći da prepozna robu čak i kad se voz kreće brzinom do 70 kilometara na sat. Prvi takav skener Rusi su napravili i počeli da ga primenjuju 2018, na kontrolnom punktu Zabajkalsk na granici sa Kinom.

U Moskvi ne skrivaju da će most budno čuvati od ukrajinskih diverzanata. Neće se dozvoliti ni ljubiteljima ronjenja da se primaknu mostu i stubovima na kojima leži. Zbog toga će čuvari imati sredstva za podvodno osmatranje koja će biti na čamcima ruske garde.

Viktor Murahovski, glavni urednik časopisa "Arsenal otadžbine", objašnjava da će čuvari mosta imati i podvodne aparate, zatim hidroakustične sisteme i druga sredstva kojima će pratiti situaciju 24 sata.

Agresivniji ukrajinski generali su pretili da će most gađati i iz vazduha. Murahovski tvrdi da će most od napada iz vazduha čuvati sistemi "Buk" i "Tor".

Rukovodilac Ruske federalne službe bezbednosti Aleksandar Bortnikov ne skriva da glavna opasnost mostu preti od ukrajinskih nacionalista i krimsko-tatarskih muslimanskih fanatika. Bortnikov je uveren da Nacionalna garda Rusije može da obezbeđuje most i da nema opasnosti od toga da ga teroristi oštete.

Lider jedne grupe ukrajinskih nacionalista Nikolaj Kohanovski izjavio je da je u toku rat Rusije i Ukrajine, pa su njegovi saborci spremni za partizanska dejstva i napade na mostove i železničke pruge koje koriste protivnici.

Da oprez nije bez razloga, potvrđuju ruske tajne službe koje tvrde da ukrajinska služba bezbednosti i vojna obaveštajna služba pripremaju ljude koji bi po komandi mogli da organizuju diverziju na mostu.

U avgustu 2017. bio je uhapšen izvesni Genadij Limeško iz Harkovske oblasti. Imao je zadatak da prekine dotok električne struje do gradilišta.

Što se više bliži završetak gradnje Krimskog mosta, u Ukrajini sve više raste nervoza. Vlasti u Kijevu su se već žalile Međunarodnoj morskoj organizaciji jer je, navodno, Rusija prekršila Konveciju OUN o morskom pravu. Gradnja mosta preko Kerčenskog moreuza, prema oceni Kijeva, uticaće na ulazak brodova koji prevoze robu do ukrajinskih luka, a prognoza je da će posebno veliku štetu imati upravo Mariopolj i Berdjansk. U Kijevu ističu da u Azovsko more neće moći da prolaze brodovi čija visina prelazi 33 metra.

U Moskvi su svesni toga da usijane glave u Kijevu mogu da organizuju diverziju kako bi srušili most, pa su zato održali dvodnevne antiterorističke vežbe.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Opaaa

21.07.2019. 14:23

On koristi teške reči, govor mržnje, pretnje smrću i razaranjem. To u svetu obično uhapse i osude...

MOZES ISPALIT SAMO JEDNU

21.07.2019. 14:30

Onda ces razgrtat pepeo, da trazis ostatke Kijeva, ako bude koja cigla ostala.

dobrovoljac

21.07.2019. 15:50

mislim da rusi imaju nacina da raketama iz daleka uniste ovakve teroristicke celije kao rezidencije tih nacionalista.