Hrvati se boje evra
06. 07. 2019. u 14:41
U Zagrebu veruju da će 2023. ući u evrozonu. Građani strahuju da bi moglo da dođe do velikog talasa poskupljenja

Depositphotos
ZAGREB
OD STALNOG DOPISNIKA
U najboljem slučaju, Hrvatska će uvesti evro 1. januara 2023. godine, tvrdi, u Zagrebu, guverner Narodne banke Boris Vujčić.
Pročitajte još: Evro menja kunu kad hrvatska valuta napuni 30 godina?
Ove nedelje Hrvatska je uputila pismo namere o ulasku u evrozonu i sledeće dve godine treba da sprovede mnoge mere da bi zadovoljila uslove. Ulazak u "Šengen" i uvođenje evra ostali su dva prioriteta Hrvatske. Vujčić kaže da bi najveću korist od zajedničke evropske valute imali privrednici i turistički radnici, ali su građani skeptični, jer strahuju da bi moglo da dođe do velikog talasa poskupljenja. Poslednje ankete pokazuju da je takvih čak 62 odsto, a nešto manje, njih 56 odsto, protivi se ulasku Hrvatske u evrozonu.
Hrvatska je i sada u samom evropskom vrhu po cenama hrane i mnogih usluga. Zato građani tvrdnje da će im evro povećati životni strandard smatraju lažnim obećanjima.
Pročitajte još: Evropska valuta plovi na "Titaniku"
Sa druge strane, Vujčić tvrdi da nije tačno da evro izaziva mnogobrojna poskupljenja, i kao dokaz za to navodi iskustva drugih evropskih zemalja. Vladine procene govore da bi poskupljenja mogla da iznose zanemarljiva 0,23 odsto, a premijer Andrej Plenković je u više navrata demantovao da će doći do podizanja cena, dodajući da nije tačno da će Hrvati imati evropske cene i hrvatske plate. Guverner Vujčić smatra da će koristi imati i svi oni koji uzimaju kredite u evrima, jer će pasti kamatne stope, koje su u Hrvatskoj i dalje mnogo više nego u zemljama članicama EU.
PROTIVNICI
SRLjA se u evro, a Hrvatska za to nije spremna, poručuju političari iz opozicije. U SDP smatraju da se sa evrom nepotrebno forsira, iako u načelu podržavaju njegovo uvođenje. Sindikalci su takođe skeptični, pa je sve više predloga da se građani na referendumu izjasne o ovom pitanju.