Ubijanje migranata u Libiji bez osude
04. 07. 2019. u 08:15
Broj žrtava bez presedana za poslednja tri meseca sukoba oko Tripolija. "Mlaka" sednica Saveta bezbednosti UN o smrtonosnom Bombardovanju u Libiji

Foto AP Smrt pod ruševinama u izbegličkom kampu
HITNA sednica Saveta bezbednosti UN nije donela zvaničnu osudu vazdušnog napada na migrantski centar u prestoničkom predgrađu Tajoura u Libiji, u kome je poginulo 44, a povređeno više od 130 ljudi. U centru, tik uz vojni kamp, u momentu bombardovanja nalazilo se 616 izbeglica, mahom sa afričke teritorije južno od Libije. Broj žrtava je bez presedana otkako su, pre tri meseca, snage lojalne Halifi Haftaru pokrenule ofanzivu za zauzimanje prestonice koja je pod kontrolom međunarodno priznate vlade.
Libijska vlada nacionalnog jedinstva (GNA), sa sedištem u Tripoliju, koju priznaju UN, okrivila je Libijsku nacionalnu vojsku (LNA) generala Kalife Haftara za taj napad, počinjen u utorak uveče.
Pročitajte još - U napadu na migrantski centar 44 mrtvih, 130 ranjeno
Diplomate tvrde da su SAD sprečile da Savet izda jednoglasno saopštenje, u kome bi se osudilo bombardovanje, jer "ne žele rezoluciju koja bi kritikovala Haftarovu ofanzivu". Ovo je, tvrde poznavaoci, neočekivano, jer je Haftara u njegovim prethodnim ofanzivama podržavala Rusija.
Pored Vašingtona, Haftara podržavaju Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati, dok vlada u Tripoliju ima podršku Turske.
Američka misija pri UN zvanično nije dala objašnjenje svoje blokade nacrta dokumenta.
U dokumentu sa parafom Londona, niko nije okrivljen za napad, ali je izražena duboka zabrinutost SB zbog pogoršanja humanitarne situacije u Libiji, a od članica UN je zatraženo da poštuju embargo na slanje oružja u ovu afričku državu, koji je na snazi od 2011. Zapadni mediji podsećaju da nije prvi put da SB ne uspeva da zauzme zajednički stav otkako su snage pod komandom maršala Halife Haftara početkom aprila krenule u ofanzivu na Tripoli, sedište međunarodno priznate libijske vlade premijera Fajeza el-Saradža.
- Ovaj napad mogao bi da bude ratni zločin, jer je ciljao nedužne - ocenjuje Gasan Salame, izaslanik UN za Libiju.
UNHCR je apelovao da se migranti, koji pokušavaju da pređu Mediteran, više ne vraćaju u Libiju. U noći između srede i četvrtka potonuo je u Sredozemnom moru, nedaleko od tuniskog grada Zarzis, brod sa 86 migranata iz Libije. Epilog: 82 ih se vodi kao nestalo, a od četvorice spasenih, jedan je preminuo u bolnici.
Vazdušni saobraćaj na aerodromu "Mitiga", jedinom koji je u funkciji u libijskoj prestonci Tripoliju, ponovo nastavljen pošto je prethodno bio obustavljen posle vazdušnog udara.
KRUG NESREĆE
LIBIJA je polazište za migrante koji nastoje da brodom stignu u Italiju, ali većinu zaustavi libijska obalna straža, koju podržava EU. Na hiljade migranata nalazi se u vladinim prihvatnim centrima u zapadnoj Libiji, u neljudskim uslovima.
Mikiboy
04.07.2019. 09:07
Pa sta rade ti Amerikanci?Znaju li oni kako ce se to njihovo licemerje zavrsiti jednog dana?To jednog dana je mozda vec sutra.
Колико ли је ратова било и самој Колумбовој Индији. Домаће становништво је остало само у ретким траговима по тзв резерватима. То што је Клинтонлук канцерогено урадио у Либији и широм наше ојађене планетице ту се не могу примерене речи. Изгледа као да је ђаво дошао по обећано, само не знамо ко је то ђаволу обећао.Теодор Емер
"Izražena je duboka zabrinutost SB zbog pogoršanja humanitarne situacije u. Libiji a od članica UN je zatraženo da poštuju embargo na slanje oružja..." . Svi spasili svoju dušu jer su izrazili zabrinutost i namrstili se aIi nikome od vinovnika masovnog ubistva nedužnih civila nije pala dlaka s glave!? Ispada da su izbeglice žrtvovane da ne bi prešle u Evropu ili da bi se zaplasili oni koji tek treba da izbegnu iz svojih zemalja od kojih su ovi sto ih žrtvuju i dalje napravili pakao. Raja nema.
Komentari (2)