Makron neće Nemca na čelu EU

Goran Čvorović

30. 06. 2019. u 09:20

Evropski lideri danas će u Briselu pokušati da se dogovore oko imena budućih najviših evropskih funkcionera. "Špicenkandidat" Veber "propao", bez izgleda i Timermans i Vestagerova. Eventualni dogovor u ponedeljak?

Макрон неће Немца на челу ЕУ

Makron i Merkelova bez dogovora / Foto EPA

OD STALNOG DOPISNIKA: BRISEL


TOPLOTNI talas zapljuskuje ovih dana dobar deo Evrope, ali vruć završetak nedelje očekuje večeras i evropske lidere u klimatizovanim prostorijama Evropskog saveta na vanrednom samitu, gde će pokušati da se slože oko imena novog predsednika Evropske komisije. Neslaganja su toliko velika da se čak u dugim noćnim satima pod krovom ovog zdanja predviđaju i moguće elementarne nepogode.

Šefovi država ili vlada nisu uspeli da se saglase na redovnom sastanku održanom pre desetak dana u Briselu, pa je u kratkom roku zakazano novo okupljanje. Sve to prati i znatno zatezanje odnosa između Francuske i Nemačke, posle odbijanja francuskog šefa države da se "špicenkandidat" Nemac Manfred Veber imenuje na ovu funkciju.

Makron je baš naljutio Nemce. Poslednjih meseci već su stizale vesti, o čemu su i "Novosti" pisale, da je "ljubav" između Pariza i Berlina na klimavim nogama. Sada je to dostiglo ozbiljne razmere.

Francuski predsednik koristi slabu poziciju Merkelove na unutrašnjem planu. Francuzi se pitaju može li politički uzdrmana Angela uopšte da izgura svoj mandat do kraja? Nemci uzvraćaju Francuskoj optužbama da njihov predsednik kod kuće nije u stanju da sprovede reforme i reši napregnutu socijalnu klimu, dok s druge strane želi da vodi glavnu reč u Evropi.

Posebno oštar bio je ovih dana šef poslaničke delegacije nemačkih demohrišćana u Evropskom parlamentu Danijel Kaspari, koji je Makrona javno optužio za revizionistu i antinemca koji želi da rasturi evropsku demokratiju! Ovaj izlet van diplomatskog rečnika plastično ukazuje na ozbiljnost situacije.

Pritisnuta uza zid Makronovom nepopustljivošću, Angela Merkel je prethodnih dana poručila da će teška srca odustati od svog favorita ako je to potrebno zarad normalnog funkcionisanja evropskih institucija. Ali, Makronu to sigurno neće zaboraviti.


Briselska administracija treba da udomi stotine novih kandidata - Foto AP


OBAVEZE U SENCI IMENA DOK se lideri i vodeće članice prepiru oko imena, budućeg predsednika Evropske komisije čekaju veoma ozbiljni zadaci. Moraće, između ostalog, da izađe na kraj s "bregzitom", koji je programiran za 31. oktobar. Prete, međutim, eventualni izlazak bez dogovora, produžetak roka, pa čak i mogućnost da London odbije da plati ceh za izlazak. l EU je suočena i sa ozbiljnom borbom protiv klimatskih izazova, koji ovih vrelih dana pokazuju svoje pravo lice. Propao je pokušaj da 2050. godina bude s nultom emisijom ugljen-dioksida. Neki dosijei su i isprepletani. Sporazuma o slobodnoj trgovini sa zemljama Latinske Amerike i EU je posle dvadesetak godina pregovora bio pred sklapanjem, ali je francuski predsednik Makron poručio da ga neće potpisati, ukoliko Brazil napusti Pariski sporazum o očuvanju klime. l TU su i dalje kao goruće teme migranti, unutrašnja bezbednost, odbrana, odnosi sa SAD i Kinom. Istovremeno, EU, u iščekivanju važnih i opsežnih unutrašnjih reformi u sistemu odlučivanja i funkcionisanja, razdiru i unutrašnji problemi s rastom antisistemskih snaga.


Političkom Evropom kruže glasine da je Francuzima dosta Nemaca na rukovodećim mestima, bilo da je reč o Evropskom mehanizmu stabilnosti, Evropskom finansijskom sudu ili Evropskoj investicionoj banci, uključujući sedište Evropske centralne banke u Frankfurtu i nemačko liderstvo u celoj EU. S druge, francuske strane Rajne, međutim, stižu poruke da, principijelno, ne bi imali ništa protiv nekog Nemca ili Nemice i na čelu Evropske komisije, ali pod uslovom da to nije "špicenkandidat".

Francuski predsednik Emanuel Makron se zalaže za ličnost koja bi bila u stanju da iznese predstojeće reforme. Za to vreme, Manfred Veber, kao kolateralna šteta, sada se bori da, makar, kao nemački komesar bude i potpredsednik Evropske komisije.

Iako neće narodnjačkog "špicenkandidata", odnosno, u prevodu, "prirodnog vođu", socijalisti i liberali bi rado videli svog. Ali, kad nije prošao Veber, odbijeni su i oni, pa je kandidatura već završena i za Fransa Timermansa i za Margret Vestager.

Teške diskusije nastavile su se na marginama Samita G20 u japanskoj Osaki u petak i subotu. Osim nacionalne igre uticaja između Francuske i Nemačke, tu su i utakmice u snazi između različitih političkih formacija, gde se o najpogodnijim ličnostima za vođenje evropskih institucija izgleda malo razmišlja.

Rascepkanost u novom sazivu Evropskog parlamenta je takva da niko ne može bez pomoći drugih da izgura svog kandidata. Zato se već ostavlja mogućnost da se eventualni dogovor saopšti u ponedeljak za doručkom!

Do sada je samo dogovoreno da dve funkcije pripadnu damama. Narodnjacima bi, s najboljim izbornim rezultatom, u načelu trebalo da zapadne i funkcija predsednika Evropske komisije umesto Žan-Kloda Junkera, liberalima mesto prvog čoveka Evropskog saveta, gde se trenutno nalazi Donald Tusk, dok će socijalisti i zeleni podeliti petogodišnji mandat predsednika Evropskog parlamenta. Socijalistima bi trebalo da pripadne i funkcija visokog predstavnika EU za spoljnu i bezbednosnu politiku koji, između ostalog, posreduje u dijalogu između Beograda i Prištine.

U takvoj klimi večeras počinje samit u Briselu.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije