75. GODIŠNJICA DANA D: Zahvalnost svim ratnim veteranima
06. 06. 2019. u 20:41
U Normandiji drugi dan obeležavanja 75 godina od iskrcavanja saveznika. Makron podsetio na "važnost savezništva slobodnih naroda"

Makron i Tramp, Foto AP
PARIZ OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron, britanska premijerka Tereza Mej i američki šef države Donald Tramp odali su u četvrtak počast pobednicima u Normandiji povodom 75 godina iskrcavanja saveznika. Ruski predsednik Vladimira Putina nije dobio pozivnicu za ovaj skup.
Ceremonija je započela bez Trampa, kada su rano ujutro Makron i Mejova položili kamen temeljac u mestu Ver na moru u oblasti Kalvados za budući memorijalni centar u čast 22.400 ljudi koji su stradali služeći pod britanskom zastavom od 6. juna do 29. avgusta 1944. godine.
Izgradnja ovog impozantnog memorijalnog centra, po ceni od 33 miliona evra, već je izazvala polemike na obe strane, od nekih britanskih istoričara koji ističu da spomenik Britancima u Normandiji već postoji, da je izgradnja skupa, pa čak i da vezivanje za prošlost budi nacionalizam, sve do onih Francuza koji u lokalnoj sredini žale što će oko 150 dece izgubiti sportski teren na mestu gde će biti podignut kompleks.
Govoreći na skupu u Veru, francuski predsednik Makron je između ostalog poručio da "bregzit" nije mogao da učini ništa nažao zajedničkoj prošlosti, ali ni budućnosti.
Drugi deo ceremonije, povodom iskrcavanja 132.700 vojnika na plažama Normandije, održan je, uz učešće Makrona i Trampa, na američkom vojničkom groblju u Kolvilu na moru, gde počiva 9.387 vojnika, koje godišnje poseti milion i trista hiljada ljudi.
Oba predsednika su odala počast stradalima. Makron je poručio da "Amerika nikada nije toliko velika, kao kada se bori za slobodu drugih" i podsetio na "važnost savezništva slobodnih naroda". To je shvaćeno kao poruka Trampu u trenutku dok se američki predsednik zatvara u unilateralnu viziju SAD. Američki predsednik je pohvalio veterane "Dana D" kao neke od "najvećih Amerikanca koji će ikada živeti".
U Francuskoj se, istovremeno, povela polemika oko Trampovog prisustva na ovom događaju. Tako je poznati istoričar Joan Šaputo istakao da se Tramp, sa svojom unilateralističkom vizijom, drastično razlikuje od Frenklina Ruzvelta, koji se zalagao za multilateralizam i pobedu nad nacionalizmima.
Makron i Tramp su na groblju imali jak stisak ruke i zagrljaj, a onda su, posle toga, otišli na zajednički ručak u prefekturu grada Kana u Kalvadosu.
PORAZ NACIZMA
PRE 75 godina, preko 150.000 savezničkih vojnika je učestvovalo u iskrcavanju u Normandiji. Samo prvog dana iskrcavanja poginulo je više od 10.000 savezničkih vojnika. Vazdušni, kopneni i pomorski udar savezničkih snaga na Normandiju rezultirao je oslobađanjem Zapadne Evrope od nacističkog režima.
Dačo
06.06.2019. 21:28
А што Баћушка није добио позив,
Da Sovjeti nisu Hitlera okrenuli naglavačke i krenuli prema Berlinu... Nikad se ne bi desio dan D... U interesu je bilo samo da što više Sovjeta i Njemaca izgine
Da nije Taci dobio stolicu do Trampa?
..... "ušli" u rat, koji je već bio završen i BAĆUŠKE pred Berlinom!
Komentari (3)