Krah danskih populista
06. 06. 2019. u 13:22
Ostavka premijera u Kopenhagenu posle uspona levice na izborima. Rasmusen izgubio većinu zbog poraza desničarskih partnera

Lars Leke Rasmusen ,Foto Tanjug-AP
PORAZ desničarskih populista na parlamentarnim izborima koštali su premijerske fotelje premijera Larsa Lekea Rasmusena, iako je njegova partija levog centra dobila više glasova nego pre. On je podneo ostavku pošto je izgubio parlamentarnu većinu, jer su njegovi populistički partneri prošli vrlo loše.
Uz to je i liderka Socijaldemokrata Mete Frederiksen odbila da sa Rasmusenom stupi u koaliciju. Tako bi upravo njena stranka mogla da formira jednopartijsku, manjinsku vladu, a ona u svojoj 41. godini postane najmlađi premijer Danske.
Rasmusenova Liberalna partija osvojila je 23,4 odsto glasova, što je bolji rezultat nego pre, ali zbog velikog gubitka koji je pretrpela nacionalistička Danska politička partija, koja je podržala njegovu manjinsku vladu, on je izgubio većinu u parlamentu koji broji 179 mesta. Danska politička partija, koja je pre četiri godine postala druga najjača stranka u Danskoj, sada je, naime, osvojila 8,7 glasova. To je značajan pad u odnosu na 21,1 odsto glasova osvojenih 2015. godine.
PROČITAJTE I: Ostavka finske vlade
Rasmusenu nije preostalo ništa drugo nego da prizna poraz. Najavio je da će njegova vlada nastaviti da funkcioniše kao prelazna vlada.
- Imali smo dobre izbore, ali doći će do promene vlade - saopštio je Rasmusen.
Liderka Socijaldemokrata Mete Frederiksen, s druge strane, počinje komplikovane razgovore kako bi postigla osnov za vladu. Predviđa se da bi levičarski blok sastavljen od više partija mogao da osvoji 94 mesta u parlamentu.
- Zajednički smo stvorili nadu da možemo da promenimo Dansku, da možemo da je unapredimo - rekla je Frederiksenova sledbenicima.
Tako bi Danska, posle Švedske i Finske, mogla da postane treća nordijska zemlja koja će imati vladu levice.
POBEDNIK Mete Frederiksen

OBEĆANjA
TOKOM izborne kampanje kojom su dominirala socijalna, ekološka pitanja i migracije, Socijaldemokrate su obećavale povećanje javne potrošnje, kao i poreza za firme i najbogatije. Uz to, najavili su i penzionu reformu, tako da ljudi sa 40 godina staža mogu da odu u penziju ranije.