Makron: Institucije EU treba da vode snažni i kompetentni lideri

Tanjug

10. 05. 2019. u 10:45

Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je, povodom predstojećih izbora za Evropski parlament, da želi da evropske institucije narednih pet godina vode kompetentni i snažni lideri

Макрон: Институције ЕУ треба да воде снажни и компетентни лидери

Foto Tanjug / AP

Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je, povodom predstojećih izbora za Evropski parlament, da želi da evropske institucije narednih pet godina vode kompetentni i snažni lideri, dodajući da njihova nacionalnost ne treba da igra ulogu prilikom izbora.

"Nisam opsednut nacionalnošću. Moramo da izbegnemo situaciju u kojoj je zbog kompromisa izabran manje dobar kandidat", rekao je Makron novinarima u Sibinju, u Rumuniji, gde se održava samit lidera EU.

Odlazeće rukovodstvo EP, pred izbore za EP koji će se održati od 23. do 26. maja, već je imenovalo svoje vodeće kandidate za funkciju sledećeg predsednika Evropske komisije, navodi Rojters.

Lideri zemalja članica EU, međutim, žele da zadrže proces izbora predsednika Evropske komisije pod svojom kontrolom, dodaje britanska agencija.

Rojters javlja da su lideri EU zato već počeli niz nezvaničnih razgovora o tome koji bi kandidati i iz kojih zemalja vodili institucije EU, uključujući i izvršno telo - Evropsku komisiju.

Francuski predsednik, takođe, smatra da kandidate za predsedavanje Evropskoj komisiji treba da izaberu lideri EU, a ne Evropski parlament.

"Moramo da izaberemo najbolje moguće kandidate za snažan i ambiciozan evropski projekat", istakao je Makron.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

deda

10.05.2019. 16:04

Zalosno verovatno je mislio na saebe i Merkel.Zbog takvih ce Evropa ubrzo propasti.

Бањалучанин

10.05.2019. 17:28

Зашто је себе унапријед отписао? Вјероватно има другачији план.