PUČ U SUDANU OBRISAO PREDSEDNIKA: Građani na ulicama slave, vojska objavila kraj za Omara El Bašira
11. 04. 2019. u 09:58
Organizatori višemesečnih protesta ne priznaju vojni savet

Foto AP Radost na ulicama Sudana
POSLE skoro 30 godina provedenih na vlasti, sudanski predsednik Omar el Bašir je svrgnut sa vlasti i uhapšen, saopštio je po podne u glavnom gradu Kartumu, ministar odbrane ove zemlje Avad Mohamed Ibn Ouf, u obraćanju na državnoj televiziji.
Vojni savet vodiće zemlju u naredne dve godine, saopštio je Ouf koji se pojavio u uniformi i dodao da će predsednik El Bašir biti odveden na "sigurno mesto".
Naglasio je i da će "pošteni izbori" biti raspisani po okončanju prelaznog perioda, za dve godine.
Ustav će biti suspendovan, uvodi se tromesečno vanredno stanje, dok će aerodromi biti zatvoreni na 24 časa. Granični prelazi su zatvoreni "do daljeg". Uveden je i policijski čas tokom noći.
U saopštenju, koje se najavljivalo od jutarnjih sati, kada je postalo jasno da se nešto ozbiljno događa u Kartumu, na čijim su se ulicama izmešali pripadnici armije i demonstranti, sudanska vojska je objavila da je "odlučila da svrgne predsednika Omara el Bašira i otpusti vladu". Pojedini mediji iz ovog regiona su objavili da je u vojnom puču osim predsednika uhapšeno i njegovih 100 najbližih saradnika.
PROČITAJTE JOŠ - Potpuni nestanak struje u Sudanu,vlasti ne znaju šta je bilo
U međuvremenu, glavni organizatori protesta protiv Bašira, koji traju poslednja četiri meseca, odbacili su najavu pučista o vojnom savetu koji će privremeno preuzeti vlast u zemlji. Sudansko profesionalno udruženje pozvalo je demostrante da ostanu ispred zgrade Ministarstva odbrane, gde se nalaze od subote. Još pre nego što se Ouf oglasio, organizatori protesta su saopštili da neće podržati vojni udar i da žele civilnu prelaznu vladu posle smene Bašira.
Foto ap / Omar el Bašir
.jpg)
Inače, u protestima koji su počeli kao ekonomski, poslednjih meseci je bilo više sukoba sa policijom, pogotovu od kada je došlo do povećanja broja demonstranata. Zvanično je poginulo 38 osoba.
Iz Kartuma, ali i drugih gradova ove afričke zemlje su tokom dana dolazile kontradiktorne vesti, a prema jednoj od njih, grupa vojnih oficira navodno je ušla u zgradu radija i televizije. Prethodno su se jake snage vojske rasporedile u blizini zgrade radija, ali i po celom Kartumu.
Svedoci sa lica mesta su govorili da su desetine hiljada ljudi na ulicama Kartuma.
Bi-Bi-Si je preneo navode El Arabije da su svi politički zatvorenici u Sudanu oslobođeni, dok je Rojters istakao da su vojnici upali u sedište Islamskog pokreta, glavnog dela vladajuće Baširove partije Nacionalnog kongresa. Trupe i oklopna vozila bila su raspoređena oko predsedničke palate u Kartumu, ali nije bilo jasno da li su tu zbog odbrane ili su se pridružili protestu.

Sudan ima iskustva sa državnim udarima i nasilnom smenom vlasti. Uostalom i svrgnuti Omar el Bašir je na vlast došao 1989. godine nakon puča.
SAD su 1993. njega i njegovu vladu stavile na listu sponzora terorista i uvele sankcije, a El Bašir je optužen pred Međunarodnim sudom u Hagu, zbog navoda da je izvršio genocid u Dafuru.
Foto EPA Pripadnici vojske i demonstranti u Kartumu
MASOVNI protesti u Alžiru i Sudanu, koji su doveli do odlaska sa vlasti višedecenijskih lidera tih zemalja, Buteflika i sada El Bašira, podsećaju na pobune u nekoliko arapskih država 2011. godine, poznate kao "Arapsko proleće", koje su dovele do zbacivanja lidera Tunisa, Libije, Egipta i Jemena.
TREĆI NAJVEĆI U AFRICI
REPUBLIKA Sudan ima populaciju od skoro 40 miliona stanovnika i po površini je treća najveća zamlja u Africi. Islam je dominantna religija, arapski i engleski su zvanični jezici. Tokom 2011. godine od Republike Sudan se odvojio Južni Sudan na čijoj se teritoriji nalazi 80 odsto naftnih polja.
Zoran
11.04.2019. 10:23
Kad čitam ovakve vesti samo mi je važno da li je ta zemlja priznala Kosovo ili nije. Presednik Sudana je koliko vidim na našoj strani i nije priznao Kosovo tako da bi ova vest trebalo da bude zabrinjavajuća i za nas...
@Zoran - Somalija je Priznala tzv . nezavisnost Kosova 19. Maja 2010 . godine . Tako neka ga vode i rade sa njim sta hoce , on nas prijatelj nije .
@Zoran - Mile crni Mile pa jedno je Somalija drugo SUDAN, da nisi išao u Obrovac u školu,smenom išao jedan Mile nije znao đe je Velebit a gledao ga svaki dan
Blago njima
Cim ga Hag I Amerika osudjuju za genocid znam da je covek nevin
Komentari (4)