KRIZA U LIBIJI: Novi sukobi u blizini Tripolija, Haftarov portparol: Zauzeli smo dva grada

Novosti online

06. 04. 2019. u 10:47

U Libiji je u toku ofanziva regularne vojske na čelu sa generalom Halifom Haftarom

КРИЗА У ЛИБИЈИ: Нови сукоби у близини Триполија, Хафтаров портпарол: Заузели смо два града

Foto: EPA

U Libiji je u toku ofanziva regularne vojske na čelu sa generalom Halifom Haftarom. Vojska namerava da osvoji prestonicu Tripoli u kojoj se nalazi sedište Vlade nacionalnog jedinstva. Vojska je već ušla u predgrađe prestonice.

KRIZU U LIBIJI PRATITE SA NAMA IZ MINUTA U MINUT...





LNA SNAGE ULAZE U GRAD

— The Libya Times (@thelibyatimes) April 4, 2019



"DRSKI" LIBIJSKI GENERAL ODBIJA PREGOVORE

Komandant Libijske nacionalne armije feldmaršal Halifa Haftar odbio je predlog generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da održi sastanak sa predsednikom Vlade Fauzom Saradžom u Ženevi, javila je „Al Džazira“, pozivajući se na diplomatske izvore u SB UN.

Kako navodi izvor katarske televizije, predsednik Vlade u Tripoliju, sa kojim je Gutereš održao sastanak u četvrtak u Tripoliju, pristao je da se sastane sa feldmaršalom uz uslov da se obustave borbe.

„Međutim, Haftar je odbio taj predlog", naglasili su diplomate.

Osim toga, televizija ukazuje da je specijalni predstavnik generalnog sekretara UN u Libiji Gasan Salame upoznao Savet bezbednosti da je sastanak u Bengaziju Gutereša i Haftara bio „razočaravajući“, dok se feldmamaršal ponašao „drsko“. Emisar UN, prema tvrdnjama „Al Džazire“, izrazio je zabrinutost da bi „sukobi mogli da se prošire za predele Tripolija, na druge delove zemlje“. On je takođe potvrdio da ostaje u Libiji kako bi „doneo odluku o mogućem sazivu“ Opštenacionalne libijske konferencije pod okrilje UN koja je zakazana za 14-16. april u Gadamesu.


Kalifa Haftar / Print screen Youtube


Ranije je na kraju zatvorene vanredne sednice SB UN o Libiji koju je sazvala Velika Britanija izražena zabrinutost situacijom u toj severnoafričkoj državi. Haftar je pozvan da izbegava oružani konflikt i ukazao na to da „vojno rešenje konflikta ne može biti“. Sastanak je trajao dva sata na kojem je preko video-linka iz Tripolija govorio Salame.

U međuvremenu, Libijska nacionalna armija je saopštila da su ušli u predgrađe Svani, na jugozapadu Tripolija. Vojska Haftara vodi ofanzivu na Tripoli istovremeno iz više pravaca.


SB UN: ODMAH OBUSTAVITE SVE VOJNE OPERACIJE

Savet bezbednosti UN pozvao je snage nepriznate Libijske nacionalne armije, kojima komanduje Kalifa Haftar, da obustave sve vojne operacije, javio je Rojters.

SB UN izrazio je zabrinutost zbog vojne aktivnosti u blizini libijske prestonice Tripolija, upozorivši da to preti stabilnosti zemlje, saopštio je nemački ambasador u UN Kristof Hojsgen, predsedavajući Saveta u aprilu.

Države članice Saveta bezbednosti UN u potpunosti podržavaju napore za pomirenje u Libiji koje predvodi generalni sekretar UN Antonio Gutereš i specijalni izaslanik u toj zemlji Gasan Salame.



"One su izrazile potpunu podršku generalnom sekretaru i specijalnom izaslaniku i pozvale sve strane da ponovo počnu dijalog, ispoštuju svoje obaveze i da deluju unutar UN", saopštio je predsedavajući Saveta u aprilu, nemački ambasador Kristof Hojsgen, prenosi TAS S.

Članice Saveta bezbednosti UN su veoma zabrinute zbog vojne aktivnosti u Tripoliju, što dovodi u pitanje stabilnost u Libiji i šanse za posredovanje UN, navodi se u zajedničkom saopštenju koje je pročitao nemački ambasador.

Saopštenje je Savet bezbednosti usaglasio na sastanku iza zatvorenih vrata na kojem je razmatran najnoviji razvoj situacije u Libiji.

"Takođe se pozivaju sve strane da smanje napetosti i obustave vojne aktivnosti. Ne može biti vojnog rešenja za taj konflikt", naveo je nemački ambasador.

Haftarove snage koje kontrolišu istočni deo Libije, pokrenule su u četvrtak ofanzivu prema Tripoliju u cilju preuzimanja glavnog grada gde je sedište medjunarodno priznate vlade koju predvodi Fajez al Saradž.

Savet bezbednosti UN pozvao Haftarove snage da "odmah obustave sve vojne operacije", saopšteno je posle hitno održanog sastanka tog tela UN-a.

Sličan apel su uputili šefovi diplomatija članica Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja - G7 na sastanku u Parizu.

Haftar je u četvrtak naredio svojim snagama da napreduju prema Tripoliju obećavajući da će poštedeti civile, državne institucije i strane državljane.



U Libiji haos vlada posle smene i ubistva dugogodišnjeg lidera Moamera el Gadafija, 2011. godine.

Tom zemljom vladaju dve vlade. Jedna je međunarodno priznata u Tripoliju, koju predvodi Fajez al Saradž. Druga je u Bengaziju i nju predvodi komandant samoproglašene libijske nacionalne vojske Halifa Haftar, koju čine oficiri i vojnici koji su napustili redovnu libijsku vojsku za vreme Gadafija.

General Haftar je inače napustio vojsku još u Gadafijevo vreme 80-ih godina i proveo skoro 20 godina u SAD.

Vratio se u Libiju 2011. godine i predvodio oružanu pobunu protiv Gadafija, što je dovelo do njegovog svrgavanja i ubistva.

AVIJACIJA GAĐALA POLOŽAJE HAFTARA



Borbena avijacija Vlade nacionalnog jedinstva Libije izvela je seriju napada na položaje Libijske nacionalne armije, 80 km južno od Tripolija, javlja "Al Džazira".

Prema njegovim podacima, jedinice feldmaršala Halife Haftara, koje se nalaze u ofanzivi na Tripoli, bile su mete vazdušnog napada u mestu Garjan. Ovaj gradić je juče, bez borbe, zauzela vojska.

Upotrebu avijacije radi "zaštite civilnog stanovništva" odobrio je premijer Vlade nacionalnog jedinstva Faiz Saradž.


ZAROBLjENO 100 VOJNIKA LNA, STRAH OD PONOVNOG NASILjA

Paravojne formacije na zapadu Libije sukobile su se sa protivničkim snagama komandira Kalife Haftara i zarobile oko 100 njegovih vojnika, nakon što je on najavio ofanzivu na Tripoli.

Do eskalacije je došlo nakon što su vojnici lojalni Haftaru, komandiru tzv. Libijske nacionalne armije sa sedištem na istoku zemlje, počeli sa ofanzivom prema zapadu koji je pod kontrolom tzv. Predsedničkog saveta i Vlade nacionalnog sporazuma koje podržavaju Ujedinjene nacije, prenosi AP.

Neimenovani izvor AP-a iz UN kaže da su Haftarove jedinice u petak bile na obodu Tripolija, zajedno sa paravojnim formacijama iz Misrate, koja kontroliše područje od istoka Tripolija do libijske zapadne granice.

Veći sukob Haftarovih jedinica i paravojnih formacija mogao bi da u Libiji dovede do nasilja kakvo nije viđeno od prevrata 2011. godine, navodi AP.


Agencija ocenjuje da su pod znakom pitanja i mirovni pregovori pod okriljem UN, zakazani za 14. april.

Ranije je saopšteno da države članice Saveta bezbednosti UN u potpunosti podržavaju napore za pomirenje u Libiji koje predvodi generalni sekretar UN Antonio Gutereš i specijalni izaslanik u toj zemlji Gasan Salame.

"One (države) su izrazile potpunu podršku generalnom sekretaru i specijalnom izaslaniku i pozvale sve strane da ponovo počnu dijalog, ispoštuju svoje obaveze i da deluju unutar UN", saopštio je predsedavajući Saveta u aprilu, nemački ambasador Kristof Hojsgen, preneo je TAS S.

Članice Saveta bezbednosti UN su veoma zabrinute zbog vojne aktivnosti u Tripoliju, što dovodi u pitanje stabilnost u Libiji i šanse za posedovanje UN, navodi se u zajedničkom saopštenju koje je pročitao nemački ambasador.

Savet bezbednosti UN pozvao je snage nepriznate Libijske nacionalne armije (LNA), kojima komanduje Kalifa Haftar, da obustave sve vojne operacije, javio je Rojters.

SB UN izrazio je zabrinutost zbog vojne aktivnosti u blizini libijske prestonice Tripolija, upozorivši da to preti stabilnosti zemlje, saopštio je Kristof Hojsgen.

Saopštenje je Savet bezbednosti usaglasio na sastanku iza zatvorenih vrata na kojem je razmatran najnoviji razvoj situacije u Libiji.

"Takođe se pozivaju sve strane da smanje napetosti i obustave vojne aktivnosti. Ne može biti vojnog rešenja za taj konflikt", naveo je nemački ambasador.




RUSIJA OPTUŽUJE NATO ZA KRIZU U LIBIJI

Libijska kriza je rezultat direktnog mešanja Severnoatlantske alijanse, što je izazvalo haos u zemlji, rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov u intervjuu egipatskom listu "Ahram".

"Dugotrajna kriza u Libiji je direktna posledica nelegitimnog vojnog mešanja NATO. Rezultat toga je da je država zapala u haos, postala izvor regionalne nestabilnosti, rasadnik terorizma", naveo je Lavrov.

Lavrov je izjavio da Moskva podržava napore specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN Gasana Salame na realizaciji plana za normalizaciju situacije koji podrazumeva održavanje poštenih izbora i ustavnu reformu.

Konferencija o nacionalnom pomirenju u Libiji biće održana 14-16. aprila.

Ruski diplomata je naglasio da obnova državnosti u zemlji treba da prođe kroz dijalog i da zato Rusija i Egipat koordiniraju napore radi rešavanja sitaucije u Libiji, preneo je Sputnjik.

"Naš zadatak je da se pomogne Libijcima da prevaziđu postojeće nesuglasice kao i da postignu stabilan dogovor po parametrima nacionalnog pomirenja", rekao je Lavrov.

Sergej Lavrov

AERODROM U TRIPOLIJU VEĆ U RUKAMA GENERALA

Libijska nacionalna armija pod komandom feldmaršala Halife Haftara objavila je da je uspostavili punu kontrolu nad međunarodnim aerodromom Tripoli.

"Tokom događaja koji je bez presedana u istoriji naroda Libije, Oružane snage u ovom trenutku su uspostavile kontrolu nad čitavim međunarodnim aerodromom Tripolija", navodi se u saopštenju pres-službe vojske, objavljenom na Fejsbuku.

U njemu se ukazuje da će ovaj aerodrom postati odskočna daska za zauzimanje „drugih važnih objekata u prestonici u narednih nekoliko sati“.


HAJKO MAS: G7 NE PRIHVATA VOJNU ESKALACIJU U LIBIJI

Ministri spoljnih poslova država članica Grupe 7 (G7) dogovorili su se danas da izvrše pritisak na odgovorne za "nasilnu borbu za vlast" u Libiji, naročito na komandanta Kalifu Haftara, kako bi izbegli eskalaciju vojnih sukoba, rekao je šef nemačke diplomatije Hajko Mas.

"Saglasili smo se da moramo da koristimo sve mogućnosti, koje imamo na raspolaganju kako bismo izvršili pritisak na odgovorne u Libiji, naročito na generala Haftara, tako da izbegnemo da dođe do dalje eskalacije vojnih sukoba. Svi smo se saglasili", rekao je Mas novinarima.

On je dodao da svaka zemlja mora da koristi svoja sredstva kako bi se postigao taj cilj i naglasio da Italija i Francuska imaju direktne kontakte sa Libijom, preneo je Rojters.



"Situacija je veoma zabrinjavajuća i ne možemo da prihvatimo dalju eksalaciju vojnih sukoba", rekao je Mas nakon dvodnevnog sastanka u francuskom odmaralištu Dinaru.

Paravojne formacije na zapadu Libije sukobile su se sa protivničkim snagama komandira Kalife Haftara i zarobile oko 100 njegovih vojnika.

Do eskalacije je došlo nakon što su vojnici lojalni Haftaru, komandiru tzv. Libijske nacionalne armije sa sedištem na istoku zemlje, počeli sa ofanzivom prema zapadu koji je pod kontrolom tzv. Predsedničkog saveta i Vlade nacionalnog sporazuma koje podržavaju Ujedinjene nacije.

SALAME: KONFERENCIJA UN U LIBIJI BIĆE ODRŽANA UPRKOS BORBAMA

Specijalni izaslanik UN za Libiju Gasan Salame izjavio je danas da je odlučan da se libijska Nacionalna konferencija održi u predviđenom terminu uprkos borbama koje se nastavljaju u ovoj severnoafričkoj zemlji.

Ujedinjene nacije planiraju da održe konferenciju na jugozapadu Libije, u gradu Gadamesu, od 14. do 16. aprila, koja bi se bavila izborima kao načinom rešavanja osmogodišnjeg konflikta u toj zemlji.

Salame je rekao novinarima u Tripoliju da UN rade na sprečavanju eskalacije krize u Libiji.

BOGDANOV RAZGOVARAO SA HAFTAROM

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Bogdanov razgovarao je sa komandantom Libijske nacionalne armije maršalom Halifom Haftarom i potvrdio stav Rusije koja podržava političke metode rešavanja spornih pitanja u libijskom društvu, navodi se na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

U saopštenju se, takođe, navodi i da je razgovor održan na inicijativu libijske strane.

„Ruska strana je ponovo potvrdila principijelan stav podrške političkim metodama za rešavanje svih spornih pitanja u libijskom društvu i posredničkih koraka koje u tom pravcu preduzimaju Ujedinjene nacije i specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN za Libiju Hasana Salame. Takođe je naglašena potreba za konsolidacijom napora u borbi protiv terorizma i ekstremističke ideologije“, ističe se u saopštenju Ministarstva.

Libijski komandant takođe je dao informacije o koracima Libijske narodne armije u borbi protiv terorista.

„Haftar je dao informacije o koracima koje je poslednjih dana preduzela Libijska nacionalna armija sa ciljem, kako je istakao, intenziviranja borbe protiv terorističkih i ekstremističkih grupa, prisutnih u različitim delovima zemlje, uključujući i u glavnom gradu Tripoliju, koje predstavljaju opasnost za stabilnost libijskog društva i ometaju sprovođenje sporazuma o uspostavljanju održivog međulibijskog inkluzivnog političkog procesa i konsenzusnog dijaloga usmerenog na formiranje jedinstvenih efikasnih državnih organa uprave“, navodi Ministarstvo.


NOVI SUKOBI U BLIZINI TRIPOLIJA

U blizini Tripolija izbili su novi sukobi između provladinih i pobunjeničkih snaga sa istoka Libije, koje prevodi komandant Kalifa Haftar.

Kako navodi Bi-Bi-Si, pozivajući se na izveštaje sa terena, sukobi između Haftarovih i provladnih snaga vode se u tri predrađa na jugu Tripolija, gde je sedište međunarodno priznate vlade.

Snage UN u prestonici zemlje su u povišenom stanju pripravnosti.

Međunarodno nepriznata Libijska nacionalna armija (LNA) saopštila je sinoć da je preuzela kontrolu nad aerodromom u predgrađu prestonice Tripolija.


Ahmed Mismari, portparol snaga lojalnih lideru međunarodno nepriznate administracije Kalife Haftara, rekao je i da su pripadnici LNA preuzeli kontrolu nad dva grada u blizini Tripolija - Tarhuanom i Azizijom, prenosi Rojters.

Mismari je naveo i da je pet pripadnika LNA poginulo u borbama sa snagama lojalnim premijeru Fajezu Seraju, koga priznaje međunarodna zajednica.

Kako je javio AP, snage premijera Seraja juče su saopštile da su zarobile 100 vojnika lojalnih Haftaru i da planiraju da izvrše vazdušni udar na njegove položzaje.

AP navodi da je do eskalacije nasilja došlo kada su snage LNA lojalne Haftaru krenule u ofanzivu ka zapadu Libije.

Haftar je svoje snage doveo do Tripolija, koji kontoliše Predsednički savet i vlada nacionalnog jedinstva na čelu sa premijerom Sajedom.

Snage pod kontrolom Sajeda imaju podršku SAD.


MAKRON I GUTEREŠ RAZGOVARALI O LIBIJI

Francuski predsednik Emanuel Makron razgovarao je večeras telefonom sa generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom o situaciji u Libiji.

Makron i Gutereš su "istakli značaj političkog rešenja aktuelne krize uz poštovanje humanitarnog prava i rezolucije Saveta bezbednosti", navodi se u saopštenju francuskog predsedništva.

"Francuska će nastaviti da podržava posredničke napore Ujedinjenih nacija u Libiji", dodaje se, prenosi Rojters.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Анти Антифа

06.04.2019. 17:29

Одличан потез Русије ( док се САД баве Венецуелом)

Мр Радомир Шћепановић

06.04.2019. 22:54

Либија, либијцима!Као и њихова нафта!