U strahu od tvrdog Bregzita prave zalihe čipsa i čokolade

21. 02. 2019. u 21:46

Zbog rizika da će Ujedinjeno Kraljevstvo 29. marta napustiti Evropsku uniju bez sporazuma o "razvodu", kompanije Kelog i Mondelez Internešenel prave zalihe proizvoda da bi zaštitile Britance od potencijalnih nestašica

У страху од тврдог Брегзита праве залихе чипса и чоколаде

Depositphotos

Zbog rizika da će Ujedinjeno Kraljevstvo 29. marta napustiti Evropsku uniju bez sporazuma o "razvodu", kompanije Kelog i Mondelez Internešenel prave zalihe proizvoda da bi zaštitile Britance od potencijalnih nestašica Pringls čipsa, BelVita keksa i "Milka" čokolade.

Mogući izlazak Britanije iz Unije bez dogovora, poznat kao "tvrdi" Bregzit, naveo je nekoliko velikih kompanija da počnu s pripremama za eventualne poremećaje koji bi mogli da nastupe.

Kelog, poznat po Pringls čipsu, otvara nove magacine i pravi zalihe svojih grickalica i žitarica (pahiljice, musli, kornfleks) u nadi da će ublažiti štetu od potencijalnih zastoja na britanskoj granici i uvoznih carina, rekao je za Rojters generalni direktor Stiv Kejlen.

Dodaje da Kelog takođe radi s dobavljačima na obezbeđivanju dovoljnih količina sirovina za svoje fabrike.

Kejlen kaže da je Kelogov lanac snabdevanja izložen mogućim posledicama Bregzita, i kao primer navodi da se čips Pringls, drugi najpopularniji brend u Britaniji posle Pepsijevog "Vokersa", proizvodi u Belgiji.

Prinlgs, koji može da se drži na zalihama 15 meseci, prošle godine je na britanskom maloprodajnom tržištu prihodovao 342,6 miliona dolara, prema podacima Euromonitora.

S druge strane, još izloženije je Kelogovo evropsko poslovanje s cerealijama, najveće u Zapadnoj Evropi s tržišnim udelom od 23,2 odsto prošle godine, budući da u Velikoj Britaniji kompanija ima više velikih fabrika. Kontinentalna Evropa je lani u ukupnoj Kelogovoj prodaji prozivoda od žitarica imala udeo od 18 posto.

"U okruženju EU bez graničnih barijera poslovanje se odvija fino, ali u okruženju sa carinama, u uslovima ''trvrdog'' Bregzita to će se promeniti i moramo se pripremiti za to"", ističe Kejlen.

Istovremeno, Mondelez se priprema za “meki” Bregzit u nadi da će britanski i evropski političari postići dogovor u poslednji čas.

“Prema grubim procenama, očekujemo da će doći do poremećaja u transportu prozivoda u trajanju tri do četiri nedelje”, kaže glavni izvršni direktor Dirk Van de Put.

Mondelez je povećao skladišne i prevozne kapacitete u Britaniji i gomila zalihe svih proizvoda koje pravi u Evropi, uključujući BelVita keks i čokoladu "Milka", dodao je on. Prema njegovim rečima, kompanija ne planira povećanje cena, ali bi ozbiljna devalvacija britanske funte mogla da učiniti njihovu evropsku robu vrlo skupom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije