Tomos kao izborni adut

Branko VLAHOVIĆ

20. 02. 2019. u 09:40

Petar Porošenko uključio novoosnovanu Ukrajinsku crkvu u predsedničku kampanju. I hrvatski premijer Andrej Plenković našao mesto u izborima u Ukrajini

Томос као изборни адут

Petar Porošenko pripisuje sebi zasluge za stvaranje nove crkve u Ukrajini AP Photo

OD STALNOG DOPISNIKA: MOSKVA


POSLE dobijanja tomosa tj. dokumenta o autokefalnosti, na stranu novoosnovane ukrajinske pravoslavne crkve do sada je prešlo 320 hramova i njihovih sveštenika i vernika, slavodobitnički je izjavio predsednik Petar Porošenko za vreme obilaska zapadnih delova zemlje u potrazi za onima koji će glasati za njega na predstojećim predsedničkim izborima.

U predsedničkoj kampanji kao jedan od glavnih rezultata u petogodišnjem predsedničkom mandatu Porošenko ističe upravo dobijanje tomosa od Carigradske patrijaršije.

Na drugoj strani rukovodstvo Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovskog patrijarhata tvrdi da velika većina vernika ne želi raskolničku crkvu. Ukrajinska pravoslavna crkva lojalna ruskom patrijarhu Kirilu ima oko 12.000 hramova širom Ukrajine.

AMANDMAN O EU I NATO LIDER Ukrajine Petar Porošenko potpisao je juče ustavni amandman kojim se obavezuje na ulazak te države u NATO i Evropsku uniju. Porošenko je dodao da ima za cilj da preda zvanični zahtev za članstvo u EU do 2023. godine.

Na kontrolnom punktu u Donbasu u ponedeljak je ukrajinska policija zadržala mitropolita Gorlovske i Slavjanske eparhije Mitrofana koji je ostao lojalan Moskovskom patrijarhatu. Odvezli su ga u policiju Slavjanska i posle razgovora je bio pušten. Kasnije je mitropolit Mitrofan izjavio da je to bio još jedan u nizu pritisaka vlasti na sveštenike koji ne žele da pređu u novoosnovanu crkvu Ukrajine.

Prošle nedelje ukrajinske vlasti su proterale episkopa Gedeona (Jurija Harona) koji se vraćao iz Amerike. Njemu je na aerodromu u Kijevu oduzet i poništen ukrajinski pasoš i deportovan je iz zemlje. Episkop Gedeon je u Americi govorio o progonu sveštenika i vernika Ukrajinske pravoslavne crkve.

I hrvatski premijer Andrej Plenković ponovo je došao u centar pažnje u Ukrajini dajući savet rukovodstvu u Kijevu kako da reši pitanje Donbasa. Plenković je izjavio da ukrajinskom rukovodstvu može biti korisno iskustvo Hrvatske na reintegraciji Zapadne Slavonije, a za to je potreban jak politički pritisak Zapada na Rusiju. S druge strane, dnevnik "Moskovski komsomolec" ističe da je interesantno da je Plenković govorio samo o Istočnoj Slavoniji, ali da nije spomenuo način na koji je "integrisana" Srpska Krajina, uz upotrebu hrvatske vojske.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije