Prsluci vanredno na ulici
17. 02. 2019. u 12:28
Novi nemiri u Parizu na dan kada pokret obeležava tri meseca. Sukob sa filozofom Filkenkrotom izazvao reakciju Makrona

Foto Tanjug-AP
PARIZ - OD STALNOG DOPISNIKA
PROTIVNO dosadašnjim običajima da se okupljaju samo subotom, "žuti prsluci" su danas u francuskoj prestonici, drugi dan zaredom, organizovali velike manifestacije da bi obeležili tri meseca od početka narodnog protesta. Istovremeno su obećali da će, uz subote, ubuduće svaki 17. u mesecu biti novi datum manifestacija.
U Parizu su "prsluci" danas organizovali više okupljanja. Na Trgu Republike tokom popodneva i večeri bilo je zakazano nekoliko protestnih skupova. Drugi punkt je bio kod Trijumfalne kapije, odakle je kolona protestanata imala trasu od gornjeg dela Jelisejskih polja, preko Avenije Montenj do Marsovih polja.
Deo Jelisejskih polja koji vodi do Jelisejske palate bio je zatvoren visokom metalnom ogradom. Ova monumentalna barikada bila je, pre prolaska kolone, primamljiva za mnoge turiste koji su je ovekovečili na fotografijama, kao uspomenu na boravak u Parizu.
Protest, koji je započeo 17. novembra, danas podržava otprilike polovina ispitanih građana, dok se druga polovina protivi nastavku pokreta. U subotu se, inače, na 14. po redu protestu, po podacima vlasti okupilo 41.500 protestanata u celoj zemlji, manje nego prošli put, kada ih je izbrojano 51.400.
S druge strane, organizatori su istakli da ih je bilo 100.000, desetak hiljada manje nego sedam dana ranije.
I ovoga puta bilo je sukoba najžešćih učesnika protesta sa snagama reda. Društvene mreže i TV ekrane obišla je slika uplakane policajke (22) iz Liona čije su vozilo u pokretu najradikalniji protestanti zasipali tešim kamenicama.
Drugi upečatljiv trenutak bio je verbalni napad grupe učesnika protesta na filozofa Alena Filkenkrota. Protestanti su ga prepoznali u trenutku dok je izlazio iz taksija na bulevaru Monparnas i zasuli ga salvom uvreda, među kojima su neke bile i antisemitske prirode. Sud je pokrenuo istragu zbog uvreda na etničkoj osnovi, a podršku mu je pružio i predsednik Makron.
Alena Filkenkrota, inače, kod nas pamte i po tome što je bio u grupi francuskih filozofa koji su svojevremeno kritikovali srpsku politiku devedesetih i podržavali bombardovanje Srbije. Sam Filkenkrot je izjavio da je osetio apsolutnu mržnju onih koji su ga vređali, poručivši da sumnja da su to uradili pravi "žuti prsluci", s obzirom da je on, kako je istakao, bio jedan od retkih intelektualaca koji je podržavao ovaj pokret u njegovom počeku.
POKRET U BROJKAMA
LIST "Žurnal di dimanš" danas je objavio najnoviju anketu prema kojoj 52 odsto Francuza smatra da bi protesti pokreta "Žuti prsluci" trebalo da prestanu. To je velika razlika u odnosu na januar, kada je 37 odsto Francuza bilo za prestanak mobilizacije "žutih prsluka". Oko 24 odsto Francuza sada podržava pokret, a u januaru ih je bilo preko 30 odsto.