ŠIRI SE PANIKA PO RUSIJI: Zbog lažnih dojava prazne bolnice

B. Vlahović

29. 01. 2019. u 11:28

U Rusiji, sada u Sibiru, ponovo su u naletu oni koji dižu paniku navodnim bombama. Anonimne prijave u deset bolnica u Kemerovskoj oblasti

ШИРИ СЕ ПАНИКА ПО РУСИЈИ: Због лажних дојава празне болнице

Bolesnici su iz bolnice prebacivani u ambulantna kola Foto Youtube

MOSKVA

OD STALNOG DOPISNIKA


LAŽNE telefonske pretnje i upozorenja o postavljenim eksplozivnim napravama ponovo se šire gradovima Rusije. U ponedeljak su u Novosibirsku bile evakuisane četiri bolnice jer su dobile informaciju da se u zgradama nalaze bombe. Ista obaveštenja o postavljenim eksplozivnim napravama primile su i neke škole i administrativne ustanove.

I u Omsku su u nekoliko škola policajci proverili prostorije posle telefonskih poziva i tvrdnji kako je postavljen eksploziv. Pre toga su slične informacije dobili u Hakasiji. Na škole i medicinske ustanove obrušili su se "telefonski teroristi" koji su "upozoravali" na postavljene bombe. Iz različitih zgrada izašlo je oko osam hiljada ljudi.

U Krasnojarsku je bilo evakuisano oko 20 zgrada u kojima su škole, medicinske ustanove, kao i administrativne ustanove.

Čak su u deset bolnica u Kemerovskoj oblasti stigla anonimna elektronska pisma u kojima se saopštava da su kod njih postavljeni eksplozivi. Zbog toga je evakuisano skoro tri hiljade ludi. Osim bolnica, "upozorene" su i škole, hoteli i administrativne ustanove.

Policija u Jakutiji traži pošiljaoca oko 30, lažnih poruka o podmetnutim bombama. Sva ta pisma su ista ili slična, što pokazuje da ih je poslao jedan čovek ili povezana grupa.

Ovo nije prva uzbuna te vrste ove godine. Prošle nedelje su zbog telefonskih poziva bile evakuisane škole, medicinski objekti i državne zgrade u Primorskom kraju na Dalekom istoku, u Sahalinu, zatim u Habarovsku, pa Blagovešćensku, Irkutsku, Čiti i Ulan Udeu. Nigde nije pronađen eksploziv.

Policijske analize pokazuju da uglavnom deca zovu škole ili šalju lažne poruke. Što se tiče drugih ustanova, reč je uglavnom o alkoholičarima ili ljudima poremećenog mentalnog zdravlja.

PET GODINA ZATVORA

ZA "telefonski terorizam", odnosno lažno davanje informacija preko telefona ili interneta, u Rusiji je predviđena kazna zatvora do pet godina, ali se sada predlaže da se kazna podigne na sedam godina. Veliki je problem što lažne informacije najčešće daju maloletnici, pa oni zbog ovakvih dela ne mogu iza rešetaka. Jedino mogu da budu izbačeni iz škole ili poslati u popravne domove.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije