Ima li izlaza za bregzit?
19. 01. 2019. u 10:15
Odustajanje od izlaska Velike Britanije iz Evropske Unije ili odlaganje. Uključila se Nemačka, Mejova i Merkelova razgovarale telefonom

Demonstranti ispred Parlamenta u Londonu AP Photo
DOK se britanska premijerka Tereza Mej iz petnih žila napinje da sprovede "bregzit", pljušte predlozi o njegovom odlaganju, ili čak stavljanju u fioku. Šef nemačke diplomatije Hajko Mas, koji je danima insistirao na činjenici da nema prekrajanja sporazuma o izlasku Velike Britanije iz EU, u petak je govorio o uslovu za ponovno otvaranje rasprave o "razvodu".
Pročitajte još: Džonson poziva Mej da iskoristi poraz u parlamentu za dobijanje boljeg sporazuma od EU
Mas smatra da su novi pregovori na liniji London - Brisel mogući ako bi se složilo svih 27 članica EU. Nemačka kancelarka Angela Merkel i Tereza Mej razgovarale su u petak telefonom o procesu "bregzita". Kancelarkin portparol Štefen Zajbert rekao je da je bilo reči o daljim koracima. Prvo što nam je potrebno je osnov novog predloga, novi pravac za koji je Velika Britanija rekla da će definisati u ponedeljak.
Pročitajte još: "Bregzit" opet u trci s vremenom
A bivši šef britanske diplomatije Boris Džonson pozvao je Mejovu da iskoristi svoj poraz na glasanju o sporazumu o "bregzitu", bez presedana za poslednjih pola veka, kao sredstvo za dobijanje boljeg dogovora od EU. Džonson tvrdi da će lideri EU, zbog razmera istorijskog poraza Mejove u britanskom parlamentu, znati da moraju da učine ustupke da bi se došlo do sporazuma koji će dobiti podršku poslanika. On je izbegao da odgovori na pitanje da li bi podržao Mejovu kao liderku Konzervativne stranke ako bi se ona odlučila za vanredne izbore, rekavši da ne misli da će oni biti raspisani.
Tereza Mej

Bivši britanski laburistički premijer Gordon Braun, međutim, ocenjuje da bi vlada trebalo da odloži formalni proces napuštanja EU na godinu dana. U međuvremenu, treba da organizuje održavanje skupština građana i na taj način "razbije" politički zastoj nastao zbog "bregzita".
Braun kaže da je britanski problem daleko dublji od paralize parlamenta, jer građani smatraju da elita nema dodira sa narodom. Ako skupština ne može da reši probleme koje je sama stvorila i pošto se Britanija nalazi u "neistraženim vodama", vreme je da se ponovo razmisli. Skupštine građana suočavaju se sa društvenim ili političkim izazovima koje političari ne mogu da reše, a Braun podseća da se one koriste u Kanadi, SAD i Irskoj.

PISMO PUNO EMOCIJA
EMOCIJAMA nabijeno pismo poslala je u petak Britancima grupa nemačkih političara, javnih ličnosti, biznismena i sportista. Njih više od 20, među kojima i Anegret Kramp-Karenbauer (na slici), naslednica Angele Merkel na čelu demohrišćana, poručuju da bi želeli da "bregzita" ne bude. Volfgang Išinger, diplomatski veteran, predložio je da Britanija, posle izlaska iz EU, ima specijalni status, u skladu sa svojom ulogom u izgradnji Unije.