NESTANAK ESPONATA U CG: Pod lupom i NJegošev sat

V. KADIĆ - S. GREGOVIĆ

25. 12. 2018. u 12:15

Nestankom eksponata iz Narodnog muzeja Crne Gore sada će se baviti državna komisija. Reč je o čak 8.997 predmeta i istorijskih dokumenata iz fonda ove institucije

НЕСТАНАК ЕСПОНАТА У ЦГ: Под лупом и Његошев сат

Narodni muzej Crne Gore na Cetinju Foto Arhiva "Novosti

NESTANKOM vrednih eksponata iz Narodnog muzeja Crne Gore na Cetinju baviće se Državna komisija, koja je jedino telo za dostavljanje informacija o toku i rezultatima u radu revizionih komisija muzeja, pa svi drugi podaci i informacije koje se saopštavaju mimo tog organa su nezvanični i nepouzdani.

Ovo je odgovor na tvrdnje muzejskog tehničara Narodnog muzeja Aleksandra Berkuljana o poharama vrednih eksponata. On je ovih dana podneo osnovnom državnom tužilaštvu na Cetinju, krivičnu prijavu protiv N. N. lica zbog nestanka dva predmeta sa spiska takozvanih trezorskih vrednosti - Njegoševog sobnog sata ukrašenog brilijantima, i zlatnog pečata dvorske kancelarije.

Reč je o delu od 8.997 predmeta i istorijskih dokumenata iz fonda ove institucije koji su nestali! Među njima je i Njegošev sto. Berkuljan je još ranije konstatovao i manjak najmanje 350 primeraka filatelističke zbirke, pa nepokretne kuhinje, karuca, zaprežnih kola i 12 topova iz nekadašnjeg Muzeja NOB-a. Po nerazjašnjenim okolnostima nestali su i Njegošev nameštaj - više od dvadeset komada, slike, i skulpture, koji su 1966. godine upisani u registar kulturnih dobara.

Nisu samo eksponati nestajali u ovom vremenu, nego i mnogo ranije. Još se priča da je posle Drugog svetskog rata iz državnog muzeja - Dvora kralja Nikole, uzeto 49 značajnih predmeta na revers, među kojima fotelje i krevet kralja Nikole, koji Muzeju nikad nisu vraćeni! Nekadašnji direktor Državnog muzeja prof. Risto Dragićević 24. jula 1951. u pismu Andri Mugoši, organizacionom sekretaru CK KP Crne Gore, saopštio je da je od juna 1946. do oktobra 1949. izdat na privremenu upotrebu raznim nadleštvima, društvenim organizacijama i pojedincima 951 komad raznog muzejskog posuđa, nameštaja, odela, rublja i oružja, dok je rashodovano 268 komada odela i 161 komad nameštaja.

- Za vreme austrougarske okupacije nije bilo moguće utvrditi tačan broj eksponata nestalih iz Muzeja, Biblioteke i čitaonice, jer su sav inventar ovih institucija odneli sa Cetinja austrougarski vojni funkcioneri - kaže za "Novosti" Jovan Markuš, istraživač istorije Crne Gore. - Da bi zametnuli trag svom varvarstvu, zapalili su zgradu "Zetskog doma" prilikom napuštanja Cetinja, oktobra 1918. godine. Tek mali deo eksponata je kasnije vraćen.

Reagovala je i akademska slikarka Marina Radulović.

- Njegošev sobni sat optočen dijamantima i zlatni pečat dvorske kancelarije su pridodati sramnom spisku od oko 9.000 predmeta i istorijskih dokumenata nestalih tokom desetleća iz Narodnog muzeja - saopštila je umetnica. - Šokantno ogromna brojka da bi bilo ko i poverovao da se o tome ništa nije znalo. Pričalo se u pola glasa, kao mnogo što šta u ovoj zemlji. I o Njegoševoj stolici, kojoj je izvesni zaslužni drug potkratio noge da bi bila njemu primerena.

ZLA SUDBINA

CETINjE i Narodni muzej nisu jedini koje je zadesila ovakva sudbina. Poharan je i Zavičajni muzej u Nikšiću, a tek pre pet godina se saznalo da u fondu nedostaje 2.413 eksponata. Najvredniji nestali eksponat je berat (carski ukaz) iz 1638. godine. Nije pošteđen ni Polimski muzej u Beranama, odakle je nestao persijski mač iz 18. veka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

bager

25.12.2018. 13:00

Prokleta pohlepa,,ali nije za cuditi se ,tako je to medju milogorcima ,a mozda je i sam Milo uzeo nesto na revers onako za kancelariju ko ce znati ,,bitno je da od vracanja nema ista