Cene nafte srljaju i dalje
24. 12. 2018. u 21:51
Nafta je danas nastavila da tone jer je zabrinutost zbog rasta američkih zaliha i stanja globalne ekonomije bacila u zasenak signale iz OPEK da bi mogla da produži, pa i da poveća obećano smanjenje proizvodnje

Foto: Thinkstock
Nafta je danas nastavila da tone jer je zabrinutost zbog rasta američkih zaliha i stanja globalne ekonomije bacila u zasenak signale iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) da bi mogla da produži, pa i da poveća obećano smanjenje proizvodnje.
Naftni fjučersi su pali za čak 1,9 na trgovanju u Njujorku, izveštava agencija "Blumberg".
Američka "laka" nafta WTI za isporuku u februaru trgovana je jutros na Njujorškoj robnoj berzi u 7:50 časova po lokalnom vremenu po ceni od 44,91 dolar po barelu, za 68 centi nižoj nego poslednjeg trgovačkog dana prošle sedmice. WTI nafta je u petak takođe bila u padu za 0,6 odsto. Ukupan obim današnjeg trgovanja bio je oko 20 odsto ispod 100-dnevnog proseka.
PROČITAJTE JOŠ: Benzin i dizel ponovo pojeftinili, skliznula i cena TNG
Severnomorska nafta "brent" za februarsku dostavu pojeftinila je za 46 centi na 53,36 dolara za barel na londonskoj berzi ICE Fjučers Evropa, nakon prošlonedeljnog pada od 11 odsto.
Zvaničnici iz Iraka, Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata prihvatili su predloge Saudijske Arabije da naftni kartel produži rezanje proizvodnje za još šest meseci.
Oni će morati da se uhvate u koštac sa američkim proizvođačima, koji su prošle nedelje, uprkos tome što je pumpanje blizu rekordnih nivoa, povećali broj aktivnih bušotina za još 10 na ukupno 883, navodi "Blumberg" pozivajući se na podatke kompanije "Bejker Hjuz".
Naglašavajući da će OPEK i njeni saveznici smanjiti proizvodnju za 1,2 miliona barela dnevno, kako bi u prvom kvartalu 2019. "očistili" višak ponude na tržištu, ministar energetike UAE je nagovestio mogućnost razgovora i o dodatnim rezovima.
"Ipak, investitori su i dalje skeptični. Trgovinski rat predsednika SAD Donalda Trampa sa Kinom i politika kamatnih stopa Federalnih rezervi izazivaju zabrinutost po pitanju globalnog ekonomskog rasta", napominje njujorška agencija.
Cene nafte su pale za više od 40 posto sa četvorogodišnjeg maksimuma zabeleženog početkom oktobra ove godine.
Penzioner
25.12.2018. 02:29
Zašto laži kada kod nas gorivo košta kao nikad do sada , ali na više.
Samo kod nas cene goriva ostaju iste. Dal drzava krade ili ove pumpadžije ili i jedno i drugo? Koji li ce sad izgovor za cenu dati udruženje pumpadžija? Možda nije više kriv nizak vodostaj na Dunavu već im se pokvario čamac što prevozi naftu pa opet imaju problema sa nabavkom...
...i Iran,pa kosta sta kosta!I ovako i onako kada ispumpamo nase,krecemo u pohode po tudje,kao i po navici...Kao i do sada,naravno!Meni samo smeta sto sve to rade preko moje grbace...I puno toga jos,ali...Opasno je po sve kada ih pakost zaslepi....Jedina nada...?Svemu dodje kraj!A on se neumitno priblizava!Vi koji cete ga doziveti,popijte jednu casicu u moje ime...Ako nista drugo,ono makar zato sto sam van konkurencije...I pazite!Ne popunjavajte prazninu!Onda ce biti kao da i nisam "otisao".....
zašto je loše i za koga da cena nafte pada? Mi, narod, nemamo ništa protiv jeftinoće.
Komentari (4)