Tramp salutirao Bušu Starijem
04. 12. 2018. u 21:53
Vašington se oprašta od najdugovečnijeg predsednika Sjedinjenih država. Porodica preminulog lidera nije želela politizaciju na ispraćaju

Foto AP Melanija i Donald Tramp
STOJEĆI zatvorenih očiju ispred kovčega, predsednik SAD Donald Tramp i prva dama Melanija Tramp odali su, pod kupolom Kapitola, poštu preminulom bivšem predsedniku SAD Džordžu Bušu Starijem. Tramp je zatim salutirao najdugovečnijem predsedniku SAD koji je preminuo u 95. godini u Hjustonu, osam meseci posle smrti supruge Barbare.
Pročitajte još: Kovčeg Džordža Buša starijeg stigao u Vašington (FOTO)
Buš nije želeo formalnu pogrebnu procesiju kroz centar prestonice. Danas će u Nacionalnoj katedrali u Vašingtonu biti služena misa. Bela kuća je saopštila da će Tramp prisustvovati sahrani, sutra u Bušovoj predsedničkoj biblioteci u Teksasu.
Time je, bar nakratko, prekinuta napetost između Trampa i dela republikanskog establišmenta, čiji je značajan deo "dinastija" Buš. Porodica Buš je još letos signalizirala da ne bi želela politizaciju na ispraćaju, kakva je vladala pre samo tri meseca na sahrani senatora Džona Mekejna. S druge strane, Tramp je stavio na raspolaganje predsednički avion za prenos posmrtnih ostataka svog prethodnika, a porodici Buš otvorio vrata Kuće Bler namenjene važnim gostima, prekoputa Bele kuće.
Pročitajte još: Preminuo bivši američki predsednik Džordž Buš Stariji
Nekadašnji vojni pilot, koji se obogatio u 40. godini u poslovima s naftom, Buš je u dva mandata bio potpredsednik SAD za vreme Ronalda Regana, kao i šef CIA. A onda je, kao 41. predsednik SAD, u Beloj kući proveo četiri godine, od 1989. do 1993. Osam godina kasnije i njegov sin Džordž Buš Mlađi postao je predsednik, dok je njegov drugi sin Džeb Buš bio guverner Floride.
Popularnost Buša je naglo porasla uspehom SAD u Zalivskom ratu 1991. godine, na čak 90 odsto. Ipak, kritike zbog zapostavljanja unutrašnjih pitanja donele su Bušu poraz, a Bilu Klintonu pobedu, na izborima 1992. godine.
TAČI NA SAHRANI, SUZE U PRIŠTINI
Predsednik samoproglašene države Kosova Hašim Tači otputovao je u SAD kako bi prisustvovao Bušovoj sahrani, saopšteno je iz njegovog kabineta. On je 5. decembar proglasio i danom žalosti na Kosovu u znak poštovanja doprinosu koji je Buš dao "slobodi Kosova".
VELIKA STVAR!
05.12.2018. 07:30
I zato i velikim slovima!On se polako uci da vise ne bude vlasnik "Amerike" i sveta,i sve vise lici na "predsednika".Taj put od preduzimaca pa do predsednika drzave je dug i trnovit.Njegov problem je sto to uci u hodu.Taman kad bude sve shvatio,smenice ga.To koliko je loma u tom hodu napravio pokazace istorija(gledacemo na nacionalnoj geografiji,za pare,naravno!).Sve te ceremonije,salutiranja,topovske salve...Mrtvima smrt cine vecnom!Kazu da to pomaze razlaganju(truljenju)?Ni to nije lose.....
ne pozdravlja se bez kape some jedan
Jedna sotona manje
Komentari (3)