Makrona sačekao socijalni bunt!
03. 12. 2018. u 11:02
Francuska na nogama, najgori neredi u Parizu za poslednjih pola veka. Pominje se vanredno stanje, čuju se pozivi da vojska izađe na ulice

Makron juče na ulicama Pariza - Foto AP
PRAVO sa aerodroma na povratku iz Argentine, gde je učestvovao na samitu G-20, i odakle je na daljinu osudio nasilje i haos, francuski predsednik Emanuel Makron je juče ujutro otišao de se lično uveri u razmere subotnjih sukoba koji su na ulicama Pariza u pojednim delovima ostavili pravu pustoš. Koliko je u zemlji situacija napeta, pokazuje i poređenje njegovog dolaska sa prevremenim povratkom generala De Gola iz zvanične posete Rumuniji u maju 1968. godine.
Pročitajte još: MAKRON ODRŽAO HITAN SASTANAK: Nema proglašenja vanrednog stanja; Na protestu povređeno 133, uhapšeno 412
Francuski predsednik je u Jelisejskj palati održao vanredni krizni štab bezbednosnih struktura. Jedna od mogućnosti koja stoji na raspolaganju i koja se spominje je i uvođenje vanrednog stanja. U javnosti su se čuli i pozivi da vojska izađe na ulice, ali zasada vlast za tim merama ne poseže.
U međuvremenu, “žuti prsluci” su najavili novo, četvrto okupljanje sledeće subote, ponovo u Parizu.
Pokret koji je eksplodirao kao para ispod poklopca ekspres-lonca, prava je enigma za vlast. Nemaju organizatore, pa samim tim ni validne sagovornike, spontano se okupljaju, sasvim su različitih političkih opredeljenja, uzrasta, obrazovanja i profesija, a očigledno je da je među njima i više manjih pokreta, od pacifističkih do krajnje militantnih. A ako se tome dodaju i grupe koje se uvlače samo da bi lomile i rušile, konfuzija je potpuna. Ipak, iz svega se jasno izvlači zajednička karakteristika opšteg socijalnog bunta.
Sve je počelo zbog visokih cena goriva i najave vlasti da će od Nove godine za nekoliko centi, iz ekoloških razloga, povećati takse za benzin i dizel. Bio je to, očigledno, potez koji je prevršio nivo trpeljivosti i strpljenja. Protest se proširio na bunt protiv stezanja kaiša kome se ne nazire kraj.
"Žuti prsluci" najavljuju zaoštravanje protesta - Foto AP
Godinama se u Franuskoj zavrću sve slavine, smanjuju izdaci, zatvaraju bolnice, pošte i škole, a s druge strane povećavaju nameti. Plate odavno ne rastu. Njihov prosek ne znači mnogo, a to najbolje ilustruje jedna učesnica protesta koja zarađuje 1.600 evra mesečno, ali mora da plati godišnju boravišnu taksu od 1.200.
Pročitajte još: Pariz goreo zbog benzina
Makron je u dosta teškoj situaciji. Čak 75 odsto građana podržava “žute prsluke”, iako se ne slažu sa rušenjem i paljenjem. Ako bi predsednik popustio, bio bi to znak da reforme posustaju, što bi sudbonosno uticalo na njegov mandat.
Jedan od mnogobrojnih spaljenih automobila u Parizu - Foto AP

CENE
PROSEČNA cena dizela u Francuskoj ovih dana iznosi 1,45 evra, bezolovnog mešanog s biogorivom 1,43, a bezolovnog 1,52. Cena od Nove godine bi trebalo da poraste od 3,5 do 8 centi.
ULIČNI SUSRETI
MAKRON je juče izvršio smotru žandarma, policajaca i vagrogasaca i odao im priznanje za uložene napore. Obišao je i restorane koji su pretrpeli štetu, dok ga je okupljena masa, iza zaštitnog kordona, ispraćala, mešovito, aplauzima i zvižducima, “Marseljezom” i pozivcima na ostavku. Sačekali su ga i “žuti prsluci”, ali ih je on potpuno ignorisao.
X.Y.Z.
03.12.2018. 11:34
A sta mi da kazemo, sa minimalcem od 23000 dinara?
Kako vojska na ulice zar to nije protiv demokratije zar nisu neke zemlje bile bombardovane i stavljane pod sankcije bas zbog izlazaka vojske da smiruje demonstrante.
Francuska se kao nešto pita u svijetu i bombarduje. A ne mogu par demonstranata umiriti. Hitler ih zgazio za par sedmica i oni kao sad nešto odlučuju. Smeh do Suza.
Sto se mene tice nek se poubijaju.
iza svega toga stoje kauboji...nista i nigde se nedesava a da oni nisu umesani...kako ljudi nerazumeju...evropa je prst u oku kauboja...slaba evropa-jaka amerika...i prva zemlja koja izbaci dolar iz upotreba ce biti odmah napadnuta
Komentari (5)