Svet u strahu od nove trke u naoružavanju

Branko Vlahović

01. 12. 2018. u 16:56

U pozadini otkazanog pa održanog susreta lidera SAD i Rusije u Argentini, zabrinjavajuće vesti. Kongresmeni traže izlazak SAD iz Dogovora o strateškom ofanzivnom oružju iz 2011. godine

Свет у страху од нове трке у наоружавању

Putin i Šojgu - Foto Kremlin.ru

OD STALNOG DOPISNIKA: MOSKVA


UMESTO umirujućih vesti iz Argentine sa samita G-20, svet je saznao da se priprema nova trka u naoružavanju. Dok je predsednik Donald Tramp spekulisao i preračunavao hoće li se sresti sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, iz Vašingtona je stigla vest da su dvoje kongresmena predložili da SAD izađu iz Dogovora o strateškom ofanzivnom oružju, koji su 2011. u Pragu bili potpisali predsednici Barak Obama i Dmitrij Medvedev. SAD i Rusija su se tada obavezale da smanje broj atomskih bojevih glava do 1.550, a broj nosača balističkih i interkontinentalnih raketa kao i teških bombardera trebalo bi smanjiti do 700.

Šta o svemu tome misli predsednik Rusije Putin ipak je kazao u Buenos Ajresu, ali ne kako je bilo planirano u dvosatnom razgovoru sa Trampom nego liderima zemalja BRIKS, sa kojima se sreo pre početka samita G-20.

- Ako SAD odustanu od obaveza iz Dogovora o zabrani raketa malog i srednjeg dometa kao i Dogovora o strateškom ofanzivnom naoružanju stvoriće se rizik da se pokrene nekontrolisana trka u naoružavanju i to ne može da ne zabrinjava - kazao je Putin.

DA RUSI neće sedeti skrštenih ruku, već juče je stigao dokaz sa poligona "Sari-Šagan" u Kazahstanu, gde su ruske vazdušno-kosmičke snage ispitale modernizovanu raketu protivraketne odbrane. Pukovnik Sergej Grabčuk je saopštio da je raketa pogodila zadani cilj i da se radi "o odbrambenoj raketi kojom bi se Moskva štitila od neprijateljskih balističkih raketa, ali bi ona mogla i da obara protivničke satelite u kosmosu".

ZABRINUTOST U EVROPI POČETKOM oktobra 2018. u Briselu na sastanku ministara odbrane zemalja članica NATO govorilo se o novoj ruskoj raketi 9M729, kojom se, po njihovom mišljenju, krši Dogovor o zabrani raketa malog i srednjeg dometa. Ta zabrinutost se može bolje razumeti kad se zna da su eksperti časopisa "Nešenel interest" ocenili da NATO u Evropi nije sposoban da se bori protiv "iskandera", koji lako mogu da unište radare i druge radiotehničke uređaje za obaveštavanje. - Osim toga "iskanderi" bi mogli da unište aerodrome, hangare, komandne punktove i druge važne objekte - ukazuju vojni stručnjaci.

Posle oktobarskih pretnji predsednika Trampa da će SAD prestati da poštuju Dogovor o zabrani raketa kratkog i srednjeg dometa, koji su još 1987. potpisali Regan i Gorbačov, ovih dana je stigao odgovor njegovog kolege Putina, koji je poručio da će Rusija biti prisiljena da preduzme adekvatne mere. Putin je objasnio da imaju sada hiperbrzo oružje sposobno da prođe bilo koju protivvazdušnu odbranu.

Moskovski vojni komentatori tvrde da ako SAD dopreme nove rakete dometa od 1.000 do 5.500 kilometara u Poljsku, Rumuniju i tri pribaltičke zemlje bivše sovjetske republike, Rusija će kao odgovor prebaciti u blizinu granice sa Zapadom mnogo hvaljene rakete "kalibar" i "iskander".

- To znači da bi za rakete "kalibar" bile napravljene lansirne rampe, pomoću kojih bi se moglo gađati i sa zemlje. Do sada se ovim raketama gađalo sa brodova i podmornica, što nije zabranjivao Dogovor o raketama kratkog i srednjeg dometa. Inače, domet "kalibra" je 5.000 kilometara - poručuju ruski vojni stratezi.

"Kalibar" će gađati i sa zemlje - Foto MO RF





...

RUSI ne skrivaju da su pre nedelju dana imali vežbu i u Kalinjingradskoj oblasti, gde su trenirali brzo postavljanje "iskandera-M". Još u maju 2018, komplekse "iskander-M" dobila je brigada u gradu Černjahovsk u Kalinjingradskoj oblasti, koja je u sastavu korpusa Baltičke flote. Na nedavnom savetovanju u Sočiju Vladimir Putin je kazao vojnom rukovodstvu kao i konstruktorima i proizvođačima oružja da armija i dalje treba da dobija moderno naoružanje.

"Iskanderi" dobijaju nove rakete - Foto RIA.ru


Da bi umirili svoje saveznike, koji su se uplašili da su "kalibri" i "iskanderi" poremetili balans snaga, u Pentagonu su izjavili da će oni imati oružje kojim će moći da uništavaju lansirne rampe tih opasnih ruskih raketa. Tim novim oružjem se bavi Uprava za strateške sisteme. Novo američko oružje, kako je obelodanjeno, namenjeno je i za uništavanje raketa "topolj" i "jars" kao i aerodroma, gde se nalaze avioni "mig-31" sa vrlo brzom raketom "kinžal".

"Kalibar" je prvi put upotrebljen u sukobu u Siriji - Foto TASS


U novembru ove godine američki viceadmiral Džoni Volf, koji rukovodi Upravom strateških sistema, izjavio je da će svi vidovi oružanih snaga SAD dobiti u bližoj budućnosti hiperbrzo oružje. Eksperti kažu da će to američko hiperbrzo oružje biti slično ruskom "avangardu", o kojem je govorio predsednik Putin. Kao i "avangard", i američko hiperbrzo oružje bi trebalo da ima velike manevarske sposobnosti i da menja putanju, a na protivničke ciljeve bi pikirao iz kosmosa. Prvo ispitivanje ovog naoružanja Amerikanci su izveli 30. oktobra 2017, a drugo je planirano za 2020. godinu.

Jedna od varijanti američkog superbrzog oružja - Foto darpa.mil


TRAMP SE IPAK SREO SA PUTINOM


PREDSEDNICI Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp imali su kratak sastanak na marginama samita G-20 u Argentini, izjavio je savetnik Kremlja Jurij Usakov, prenosi Rojters.

Usakov je takođe kazao da se on sastao sa Trampovim savetnikom za nacionalnu bezbednost Džonom Boltonom.

"Rusija i SAD su spremne da nastave kontakte", rekao je Usakov. On je ipak dodao da "nije siguran kada bi mogao da bude održan novi sastanak Putina i Trampa".

Američki predsednik Donald Tramp minula dva dana pokazao je visoko majstorstvo političkog šoumena, koji je svojim visokomernim stavom i zakazivanjem i otkazivanjem pregovora sa predsednicima Rusije i Turske potpuno osvojio medijski prostor velikih TV kanala i agencija. Za mnoge je postala glavna vest hoće li se Tramp sresti sa Putinom makar i "na nogama" pa je malo koga više interesovao dnevni red G-20.

Mnogi će zapamtiti da je Tramp bacio slušalice nezadovoljan što je slabo čuo prevod razgovora sa predsednikom Argentine. Razgovaralo se o stimulisanju rasta zaposlenosti i smenjenju broja nezaposlenih, ali agencije su javljale da su Donald i njegova supruga Melanija naručili za večeru hamburger i lazanje iz italijanskog restorana.

Trampovo arogantno ponašanje već sada ima jedan lako uočljiv efekat. Američki predsednik je indirektno pomogao da se još više zbliže lideri Rusije, Kine i Indije. Putinov predlog o susretu sa indijskim premijerom Narendrom Modijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom bio je sa zadovoljstvom prihvaćen.

Uoči dolaska u Argentinu, Tramp je opet pretio sankcijama Kini.

B. V.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Mr Radomir Scepanovic

02.12.2018. 06:27

Dok se USA naoruzavala i usavrsavala,o tome niko nije polemisao!