Skupo inaćenje Kijeva
20. 11. 2018. u 20:06
Gradnjom "Turskog toka" Ukrajina gubi dobar deo tranzita ruskog gasa i puno para. Srbiji važno da Bugarska ne popusti pred pritiscima Vašingtona

Ukrainski gasovod Foto EPA
KADA sledeće godine Turska počne da dobija rusko "plavo gorivo" preko novog gasovoda, tranzit gasa preko ukrajinskog gasovoda smanjiće se 12 do 13 milijardi kubika godišnje, što donosi velike finansijske gubitke Kijevu. A ako se napravi i drugi krak "Turskog toka" tranzit kroz Ukrajinu će se dodatno smanjiti pa će gubici biti još veći.
Zbog svega ovoga, Leonid Unigovski, rukovodilac ukrajinskog ekspertnog saveta gasne industrije i tržišta prirodnog gasa, smatra da Kijev mora da uloži sve napore da se ne dozvoli gradnja drugog kraka "Turskog toka" kako ukrajinski gasni tranzitni sistem ne bi postao beskoristan.
PROČITAJTE JOŠ: Tramp napao Nemačku: Berlin je zbog gasa zarobljenik Rusije
Zbog političkih svađa sa Moskvom i inaćenja Kijev bi na kraju "ratova sa gasovodima" mogao da ostane kratak između dve i tri milijarde dolara godišnje. Gasni eksperti su svesni da je gotovo nemoguće doći do kompromisa između Moskve i Kijeva pa je ponovo postala aktuelna ideja da se motivišu i privuku strani partneri koji bi upravljali ukrajinskim gasnim tranzitnim sistemom. Jedino bi tako, uz pomoć stranaca, mogao da bude postignut dogovor da "Gasprom" i dalje transportuje značajnije količine gasa kroz Ukrajinu.
PROČITAJTE JOŠ: "Turski tok" položen na dno Crnog mora
Unigovski smatra da bi prioitetni partner trebalo da budu italijanski operator "SNAM" kao i slovačka kompanija "Ustrim". U takvoj kombinacija Italija bi preko Ukrajine dobijala godišnje 23 milijarde kubika ruskog gasa.
Najava ukrajinskog glavnog eksperta za gas da bi Kijev morao da krene u veliku ofanzivu da spreči gradnju drugog kraka "Turskog toka", mogla bi da zakomplikuje planove Bugarske, Srbije, Republike Srpske i Mađarske koje su zainteresovane da tim putem dobijaju ruski gas.
Ako Vašington bude silno pritiskao na zemlje EU pitanje je hoće li ovog puta Bugari biti do kraja dosledni i učestvovati u realizaciji tog projekta. Naravno, ako gasovod ne prođe kroz Bugarsku on ne može stići ni do Srbije, a zatim i do Mađarske i na kraju do austrijskog Baumgartena.

Spominjala se kombinacija da "Turski tok" dođe do Grčke, a zatim preko Makedonije do Srbije i Mađarske. Tu je slaba karika Makedonija i nije realno očekivati da će sadašnje rukovodstvbo u Skoplju krenuti u taj projekat.
Prvo u januaru, a zatim i u oktobru ove godine, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov kazao da će se krak "Turskog toka" graditi samo ako zainteresovane zemlje dobiju sve potrebne dozvole od EU. Glavni adut Rusije i njenog giganta "Gasproma" je rast potreba, dakle potrošnje gasa u Evropi. A gas koji nudi Amerika je znatno skuplji od ruskog i osim Poljaka, za sada niko nije spreman da ga kupuje.
SISTEM IZ SOVJETSKOG VREMENA
Direktor ukrajinskog "Naftogaza" Andrej Koboljev je govorio da u Kijevu razmišljaju o prodaji svog gasovoda a cena bi bila 14 milijardi dolara. Ali zato što je to sistem napravljen još u sovjetsko vreme, gotovo niko nije zainteresovan da ga kupi jer bi za remont moralo da se potroši mnogo novca. Svojevremeno je "Gasprom" iskazao interesovanje, ali u Kijevu za to nisu bili spremni.
Nesa
20.11.2018. 21:09
mnogo kosta demokratija
Potrosenko je pukao.Jos dok se Njemacka prikljuci na Sj. tok 2, ukrajincima ce ostati staro gvozdje i podrska amerike.
Neka im Vartolomej da koji dinar i pusti gas.
Mnogo su Amerikanci ulozili u Bugarsku, godinama unapred su znali vaznost Bugarske. U jednom trenutku Bugarska je bila najpovlascenija nacija u svetu sto se tice trgovine. Njihovi politicari su rasprodati odavno, jos vise su za "EU nema alternativu" nego i nasi. Nema sanse da Bugarska uradi bilo sta protiv Amerike, pre ce bugari bez leba da ostanu nego ce njihovi politicari da urade nesto protiv USA. A teoretsku pricu cete svakavu da cujete, u praksi zaboravite tu nadu od bugara!
Komentari (2)