Makron na meti, sada zbog maršala Petena
10. 11. 2018. u 13:15
Francuski predsednik novom odlukom uzburkao javnost svoje zemlje. Počast za doprinos u Prvom ratu, iako je bio kvisling u Drugom

Maršal Peten,Emanuel Makron podelio Francusku ,Foto EPA
PARIZ
OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
PREDVIĐENO odavanje počasti maršalu Petenu u okviru svečanosti obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata izazvalo je veliku polemiku u Francuskoj. Petenu će, zajedno sa još sedmoricom maršala iz Velike vojne, danas biti odata pošta na ceremoniji u Vojno-memorijalnom kompleksu "Invalidi".
Pročitajte još: Makron "zaobišao" samit Trampa i Putina
U epicentru polemike našao se predsednik Emanuel Makron, koji je izjavio da je legitimno odati počast maršalima koji su vodili vojsku do pobede, kao što se to čini i svake godine. Maršal Filip Peten je poznat kao pobednik velike bitke na Verdenu uz Žorža Klemansoa, a bio je 1917. godine i glavni komandant francuske vojske.
Međutim, u istoriji je ostao zapamćen i kao šef kolaboracionističkog višijevskog režima iz Drugog svetskog rata. Preminuo je 1951. u zatvoru na ostrvu Je u 95. godini.
Na Makronovu izjavu oštro su reagovali protivnici odavanja počasti Petenu, među kojima su i predstavnici deportovanih i jevrejskih udruženja. Makron je precizirao da ne prašta ništa od onoga što je učinio Peten, ali da ništa neće ni da briše iz francuske istorije.
Francuska je podeljena. Nekima se "fragmentizacija istorije" nije dopala, drugi ističu Petenov doprinos pobedi u Prvom svetskom ratu, koji ne sme da se zaboravi.
U ime šefova država na Petenov grob je u prošlosti u više navrata položeno cveće, uvek uz isticanje da se počast odaje borcu s Verdena, a ne šefu kolaboracionističkog režima.
NEĆE DA PRISUSTVUJE
EMANUEL Makron danas neće biti na ceremoniji u "Invalidima". Predstavljaće ga šef generalštaba predsednika Republike Bernar Rožel. Venci će tom prilikom pojedinačno biti položeni i na grobove petorice maršala koji su ovde sahranjeni, Foša, Franše d'Eperea, Monurija, Fajola i Liotea, dok su Žofr, Peten i Galijeni sahranjeni na drugim mestima.