Britanski biznismeni pozivaju na novo glasanje o Bregzitu

Tanjug

03. 11. 2018. u 20:16

Više od 50 britanskih biznismena potpisalo je pismo u kojem traže da se organizuje novo glasanje o konačnim uslovima Bregzita

Британски бизнисмени позивају на ново гласање о Брегзиту

Ilustracija / Depositphotos

Više od 50 britanskih biznismena potpisalo je pismo u kojem traže da se organizuje novo glasanje o konačnim uslovima Bregzita, javio je Skaj njuz.

Oni ne pominju direktno reč referendum, ali kažu da "konačni izbor" treba da se vratim biračima, prenosi Rojters.

Pismo će biti objavljeno u "Sandej tajmsu", a među potpisnicima je direktor knjižarskog lanca "Voterstoris" Džejms Daunt i nekadašnji šef supermarketa "Sejnsburis" Džastin King.

Poslovni lideri u pismu upozoravaju da predlozi za Bregzit o kojima pregovaraju Britanija i Evropska unija neće doneti glatku trgovinu za London pošto izađe iz EU u martu, rekao je neimenovani izvor za Skaj njuz.

Pristalice i protivnici Bregzita intenzivirali su svoje napore u kampanji dok se London i Brisel nadaju da će postići dogovor o Bregzitu do kraja godine.

IRSKI PREMIJER: BREGZIT PODRIVA SPORAZUM IZ BELFASTA

Irski premijer Leo Varadkar izjavio je danas da Bregzit razdvajanjem katoličkih i protestantskih zajednica, podriva mir koji je teško uspostavljen Sporazumom iz Belfasta.

Varadkar je kazao da je "Bregzit podrio Sporazum iz Belfasta", mirovni sporazum iz 1998. godine kojim je nakon tri decenije, okončano nasilje u Severnoj Irskoj.

Kako prenosi AP, Varadkar je za irski radio RTE kazao da odvajanje Ujedinjenog Kraljevstva od Evropske unije, koje se očekuje, "narušava odnose između Britanije i Irske".

Agencija podseća da se pregovori o Bregzitu odvijaju veoma sporo zbog pitanja granice između članice EU Irske i Severne Irske koja se nalazi u sastavu Velike Britanije.

Obe strane su saglasne da ne smeju da postoje nikakve carinske zone ili barijere koje bi mogle da nanesu štetu poslovima, građanima ili da podriju mir u Severnoj Irskoj.

Međutim, kako se navodi, oni se nisu saglasili po pitanju načina na koji bi to garantovali, a Britanija bi trebalo da napusti EU 29. marta, napominje američka agencija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

PFC

04.11.2018. 07:38

Шта је, бре, сад Енглези? Нема ту 'оћу каким, нећу каким. Готово, продато! Ајде, црта!