POSLEDICE RASKOLA VIDLJIVE NA ATOSU: Podeljena i Sveta Gora

R. Dragović

17. 10. 2018. u 09:30

Vernici Srpske pravoslavne crkve mogu u svim manastirima da učestvuju u obredima i primaju svete tajne

ПОСЛЕДИЦЕ РАСКОЛА ВИДЉИВЕ НА АТОСУ: Подељена и Света Гора

Ruski manastir sveti Pantelejmon

RASKOL u pravoslavlju, nažalost, najviše će se osetiti u jedinstvenoj pravoslavnoj monaškoj državi - Svetoj Gori. Kako je Atos po kanonskoj jurisdikciji Vaseljenske patrijaršije, sveštenici i vernici Ruske pravoslavne crkve dobili su zabranu učestvovanja u obredima i primanja svetih tajni u svetogorskim manastirima.

Sedište pravoslavne duhovnosti u Evropi našlo se u izuzetno delikatnoj situaciji posle odluke Svetog sinoda Ruske crkve da prekine sve odnose s Vaseljenskom patrijaršijom, zbog njene podrške autokefalnosti Ukrajinske crkve.


Situacija je utoliko složenija, pošto se na Svetoj Gori nalaze, između ostalih, i ruske svetinje. Oni će ubuduće proklamovati nezavistan status, budući da su prinuđene da porekinu svako opštenje sa svojim formalnim sedištem u Carigradu.


- Vernici Ruske pravoslavne crkve neće moći da se mole i da se pričeste u crkvama i manastirima na poluostrvu Atos u Grčkoj zbog raskola Ruske crkve i Vaseljenske patrijaršije - poručio je portparol ruskog patrijarha Aleksandar Volkov.


Na Atosu se nalazi i jedan od najpoštovanijih ruskih manastira - Sveti Pantelejmon. Ova svetinja značajna je i za srpski narod, budući da je u njemu Sveti Sava napustio svetovni život i primio monaški postrig.


U Srpskoj patrijaršiji ukazuju na to da će se prava slika novog stanja na Svetoj Gori tek videti, ali i napominju da bi odnos naših vernika prema svetinjama Atosa zasada trebalo da bude nepromenjen.


- Srpska pravoslavna crkva nije prekinula opštenje ni sa jednom patrijaršijom niti pomesnom crkvom. To znači da naši vernici mogu slobodno da učestvuju u obredima na Atosu i primaju svete tajne tamošnjih sveštenoslužitelja bez obzira na pripadnost matičnoj crkvi - navode u SPC.


NEZAVISAN I ESFIGMEN

Prekid odnosa pojedinih hramova sa administrativnim sedištem u Nikeji na Svetoj Gori nije posebna novost. Najdalje je u svom protestu otišlo bratstvo manastira Esfigmen, koje je zbog neslaganja sa politikom ekumenizma sa crkvenim vlastima u Carigradu i Nikeji proglasilo svojevrsnu nezavisnost. Esfigmensko monaštvo smatra se najdoslednijim u ispovedanju vere, zbog čega se često nosi epitet zilotskog.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)