Kosmonauti preživeli havariju Sojuza ! (VIDEO)

B. VLAHOVIĆ

11. 10. 2018. u 11:16

Dramatično spuštanje posade rakete "Sojuz" posle neuspešnog lansiranja Na kosmodromu "Bajkonur". Rus Aleksej Ovčinin i Amerikanac Nik Hejg se spustili kapsulom

Космонаути преживели хаварију Сојуза ! (ВИДЕО)

Print screen Youtube

MOSKVA

OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"


RUSKI kosmonaut Aleksej Ovčinin (47) i Amerikanac Nik Hejg (43) u četvrtak su preživeli neuspešano lansiranje trostepene rakete "Sojuz" sa kosmodroma "Bajkonur" u Kazahstanu. Raketa je trebalo da stigne do Međunarodne svemirske stanice. Havarija se dogodila u 121. sekundi leta, na visini od 47 kilometara.

Kapsula sa kosmonautima se pomoću padobrana spustila 25 kilometara od kazahstanskog grada Džezgazgan, gde inače po povratku iz kosmosa sleću kosmonauti.

Zašto je došlo do kvara na raketi nosaču tek treba da se utvrdi, ali zasada su u opticaju dve verzije. Po prvoj, jedan od četiri bočna motora za ubrzanje leta se nije pravilno otkačio po završetku funkcije, već je udario u drugi stepen rakete, što je divelo do njegovog automatskog isključenja. Tada je uključen sistem za spasavanje.

Po drugoj verziji, uzrok svemu je - preopterećenje. Naime, u kapsuli za kosmonaute su bila dva čoveka, a treće mesto je bilo iskorišćeno za kontejner za prevoz hrane kosmonautima na stanici.

Čim su se prizemljili, kosmonauti su uspostavili vezu, tako da je njihov signal pomogao pilotima ruskih vojnih helikoptera da iz Džezgazgana brzo stignu do njih. Prema prvim lekarskim izveštajima, kosmonauti su dobro, mada su prilikom poletanja i naglog sletanja bili pod velikim pritiskom. Ovčininu je to bio drugi, a Hejgu prvi let u kosmos.


Poslednja havarija sa raketom koja je prevozila kosmonaute dogodila se još 1975. godine.

Kosmonauti Ovčinin i Hejg trebalo je do Međunarodne kosmičke stanice da stignu za šest sati, i bilo je planirano da tamo provedu 187 dana. Sa ruske strane je bilo planirano 56 eksperimenata.

Aleksej Ovčinin i ruski kosmonaut Serjeg Prokopjev, koji se već nalazi na Međunarodnoj kosmičkoj stanici, planom rada je trbalo da izađu u kosmos i pokušaju da utvrde je li neki meteorit načinio štetu na spoljašnjosti stanice, zbog čega je u avgustu počeo da u njoj opada vazdušni pritisak.

Ovčinin i Hejg, Foto AP

Kasnije je šteta sanirana, ali je ostala sumnja da je neko od kosmonauta namerno oštetio zid MKS.

Odmah posle neuspelog lansiranja, u Moskvi je saopšteno da će se detaljna istraga provesti u fabrici raketa-nosača "Progres" u Samari.

Interesantno je da je ovaj kosmički let bio posvećen 100-godišnjici postojanja Zavoda eksperimentalne mašinogradnje raketno-kosmičke korporacije "Energija" gde prave "Sojuze". Odmah posle neuspelog lansiranja u Moskvi je saopšteno da će se detaljna istraga sprovesti u fabrici raketa-nosača "Progres" u Samari.

Havarija se dogodila u vreme kada su Rusi i Amerikanci razgovarali o novim planovima kooperacije. U sredu su se sastali rukovodioci "Roskosmosa" i NASA Dmitrij Rogozin i Džim Brajdenstajin i dogovorili se o nastavku saradnje na Međunarodnoj kosmičkoj stanici.


PRENOS

DOK je bio prenos lansiranja, "Roskosmos" je emitovao razgovor sa Tatjanom Ovčininom, majkom ruskog kosmonauta koji je trebalo da poleti ka Međunarodnoj kosmičkoj stanici. Da nešto nije bilo u redu gledaoci su saznali jer je nenajavljeno prekinut prenos. Kasnije je saopšteno o havariji na "Bajkonuru".




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)