Vašington za novi rat sprema i robote ubice

Dubravka Savić

23. 09. 2018. u 16:02

Sve više zahteva u UN za zabranu autonomnih oružanih sistema, SAD ni da čuju

Вашингтон за нови рат спрема и роботе убице

Shutterstock

RATNE video-igrice i naučnofantastična holivudska pucnjava iz virtuelnog sveta svom snagom su grunule u realnost spoznajom da se nova trka u naoružanju vodi oružjem kojim se u vazduhu, na zemlji, u vodi, i ispod nje, kao i u kosmosu, deluje daljinski. Ubojitost bespilotnih dronova, tenkova bez posade i navođenih projektila su na sopstvenoj koži iskusili ne samo teroristi, već i nebrojeni civili na ratištima, od Avganistana i Jemena do Somalije, a spoznaja da nije daleka budućnost ni čas kada će roboti ubice sejati smrt, bez odgovornosti i nekažnjeno, ukrstila je opasno koplja i u Ujedinjenim nacijama.

Kampanja za zaustavljanje robota ubica pokrenuta je 2013. godine, da bi već dve godine kasnije čak 100 eksperata za veštačku inteligenciju pismom upozorilo svet na pretnju od trke u naoružanju u oblasti robotike. Na 24. međunarodnoj konferenciji o veštačkoj inteligenciji kategorično su zahtevali zabranu "autonomnog" oružja.

Potpisnici, među kojima su bili Stiven Hoking i Noam Čomski, upozoravaju da će se odluke o ratovanju donositi olako, jer će se iz borbi eliminisati živi vojnici, dok se političarima i nalogodavcima daje sloboda da odluče gde će ratovati i kako. Specijalista za IT Danijel Suarec primetio je da će se ratovanje u budućnosti odvijati "s malo ruku".

UBICE tipa Terminatora još su u fazi eksperimenata, ali inicijativa "Kampanja za zaustavljanje robota ubica" upozorava, pre nego što bude prekasno, da rastuća upotreba automatskog naoružanja vodi direktno ka samostalnim "mašinama smrti" koje će ubijati, ne razlikujući civile od ratnika:

- Roboti koji samostalno odlučuju nisu još realnost, ali stvarni problem već jeste automatizacija oružanih platformi kojima nije potrebna ljudska ruka da povuče obarač ili da pritisne dugme - upozoravaju stručnjaci.


Rusija aktivno razvija "inteligentne" projektile, dronove, vozila bez ljudske posade, vojne, kao i medicinske robote. Izrael razvija vojne robote, Kina planira podmornice bez posade do 2020. godine, ali SAD, aktivno uključene u više ratišta, najdalje su otišle u razvoju i upotrebi "autonomnog" oružja.

POTPISI 26 ZEMALjA ŠIRI problem se pomalja u okvirima međunarodne bezbednosti, pokretanjem "slučajnih" ratova, posebno protiv nacija koje nisu snabdevene "pametnim ubicama" i pretvaranjem planete u beskrajan niz ratnih žarišta. Zato je 26 zemalja i zatražilo potpunu zabranu "autonomnog" oružja. No, zasad izostaju konkretna rešenja.

Takozvana hirurška upotreba bespilotnih dronova u američkom ratu protiv terora na Bliskom istoku eliminisala je neke teroriste i - stotine civila. Dokument UN govori o najmanje 85 civila ubijenih dronovima samo 2016. godine. Cifra se višestruko uvećala naletima bespilotnih letelica u Jemenu, Pakistanu, Somaliji...

Trenutno je zvanična američka politika da "autonomni... oružani sistemi treba da pruže komandantima i operacijama primeren nivo ljudskog prosuđivanja za upotrebu sile". No poluautonomni lovci ubice koji automatski identifikuju i napadaju ciljeve već dejstvuju bez ikakvog odobrenja, pa je još oktobra 2016. godine, tadašnji američki predsednik Barak Obama izrazio zabrinutost za budućnost u kojoj bi glavnokomandujući predsednik SAD mogao da vodi ratove ovakvim oružjem "širom sveta, od kojih mnoge prikriveno, bez odgovornosti, ili demokratske debate".

AUTONOMNE mašine ubice nemaju nikakvu obavezu da se pridržavaju zakona rata, jer im nedostaje ljudski element potreban da bi procenio borbenu situaciju, pa kritičari ističu da bi "delegiranje odluka o životu i smrti" u ruke robota predstavljalo jasno narušavanje svih ljudskih vrednosti i prava. Automatska oružja potpomognuta veštačkom inteligencijom su Pandorina kutija, koja bi mogla ne samo da promeni tradicionalni način ratovanja već i da uvede svet u razaranja neslućenih razmera s nebrojeno mnogo žrtava.

Grupa organizacija koje se protive visokotehnološkim automatizovanim oružjima poznatim kao "roboti ubice" optužila je vodeće vojne sile da blokiraju konsenzus o njima na skorašnjoj konferenciji UN, gde je većina država želela da ljudi ostanu za kontrolama smrtonosnih mašina. Eksperti iz desetina zemalja su, međutim, uspeli na tom sastanku u Ženevi da se saglase samo o 10 "mogućih smernica":

- Ljudska odgovornost za odluke pri korišćenju oružanih sistema mora biti zadržana, jer se odgovornost ne može prebaciti na mašine - navodi se u smernicama.

Shutterstock


GENERALNI sekretar UN Antonio Guteres izrazio je nadu da će zemlje potpisnice moći da "grade na tom dostignuću", ali koordinatorka "Kampanje za zaustavljanje robota ubica" Meri Verhem smatra da takav jezik nije obavezujući i da su delegati samo "šutnuli konzervu niz ulicu", do narednog sastanka, u novembru. Prema njenim rečima, iza napora da se tekst učini obavezujućim stajale su države sa najrazvijenijom vojnom tehnologijom ove vrste - SAD, Rusija, Izrael, Južna Koreja, Kina, Velika Britanija, kojima se pridružila i Australija.


TRI TABORA

* PREDSEDAVAJUĆI skupa o "autonomnom" oružju, pod okriljem UN, Amandip Gil izjavio da postoje tri tabora zemalja.

JEDAN želi formalnu i pravnu zabranu tog oružja.

DRUGI se zalaže za politički, neobavezujući sporazum.

TREĆI ne želi nikakve promene.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)