PAD MALEZIJSKOG AVIONA: Trag vodi do Ukrajine
17. 09. 2018. u 12:35
Moskva saopštila precizne podatke o raketi kojom je 2014. godine oboren malezijski "boing". Nijedan sistem "Buk" ukrajinske armije nije završio kod pobunjenika u Donbasu

U Moskvi predstavljeni novi detalji o raketi koja je srušila "boing 777" AP Photo
MOSKVA
OD STALNOG DOPISNIKA
MINISTARSTVO odbrane Rusije je u ponedeljak po podne saopštilo nove dokaze o tome ko je pre četiri godine, 17. juna, srušio malezijski "boing 777", kada je nad Donbasom poginulo 298 ljudi. Raketa kojom je oboren avion proizvedena je u sovjetsko vreme u Podmoskovlju 1986. godine u fabrici u Dolgoprudnom, odakle je prebačena u jedinicu 20152 u Trnopoljskoj oblasti u Ukrajini. Ta jedinica se sada vodi kao 223 PVO puk, a nalazi se u gradu Strij u Lavovskoj oblasti. Raketa nije vraćena u Rusiju već je ostala u Ukrajini, a spomenuta jedinica je više puta bila u Donbasu.
Rusko ministarstvo odbrane je spremno da pokaže nove dokaze međunarodnoj komisiji koja se bavila uzrocima pada malezijskog aviona. U maju su oni saopštili da je avion srušen ruskim "Bukom", što su u Moskvi negirali. Nije sporno da je "boing" srušen sistemom "Buk", ali u Moskvi kategorički tvrde da su njime gađale ukrajinske PVO jedinice.
Istražni organi Rusije su pronašli dokumentaciju iz koje se vidi da je raketa kojom je gađano proizvedena 1986. i da je prebačena u Ukrajinu. Fabrički broj rakete je bio 8720. Ruski generali tačno znaju koji su serijski brojevi raketa u rukama Ukrajinaca i isključuju mogućnost da su one mogle dospeti u ruke pobunjenika u Donjeckoj narodnoj republici.
Portparol ruske armije general-major Igor Konašenkov tvrdi da nijedan raketni sistem "Buk" ukrajinske armije nije dospeo u ruke pobunjenika u Donbasu. A povodom snimka iz Kijeva na kojem se vidi kako se prevozi "buk" iz Rusije u Ukrajinu, general Konašenkov je još jednom ponovio da se radi o fotomontaži. To je dokazala i tehnička ekspertiza.

Ukrajina do sada nije dostavila informaciju gde su se nalazili njeni "Buk" sistemi u vreme katastrofe. Osim toga, u Moskvi insistiraju na tome da Kijev kaže gde se nalazila raketa čiji se serijski broj nalazi na ostacima na teritoriji gde je oboren malezijski "boing".
Predočen je i tonski snimak razgovora ukrajinskih oficira koji posredno dokazuje da su oni bili umešani u rušenje aviona. U Moskvi tvrde da se na snimku čuje glas ukrajinskog pukovnika Ruslana Grinčuka, koji je odgovarao za kontrolu neba u zoni ratnih operacija u Donbasu.
Doduše, snimak je napravljen 2016. u Odeskoj oblasti prilikom priprema radarske stanice "Malahit", koja služi za otkrivanje i praćenje letelica. Na snimku se čuje kako pukovnik objašnjava kako treba razgovarati sa posadom i da im treba reći "ako bude tako, oborićemo još jedan malezijski 'boing'". Te njegove reči "oborićemo još jedan 'boing'" u Moskvi smatraju takođe dokazom ko je gađao putnički avioin 2014. godine.
OPTUŽBE
ODMAH posle katastrofe, ne čekajući ekspertizu, Kijev i Vašington su optužili pobunjenike u Donbasu da su oni srušili malezijski avion, a kasnije su krivicu prebacili na Rusiju.
uhapsite semafor
17.09.2018. 12:53
rusi pa zar niste vec jednom dokazali da je avion pogodjen raketom vazduh vazduh?nasli ste cak i pilota koji je upravljao njime!navilke komunjare na laz ej bre pa vi ste i cernobilj skrivali!
@uhapsite semafor u kojem veku Vi živite?! Pa "drugovi" odavno nisu u opticaju...Dobro, možda samo kod nas sa tim da su se sada nazvali "demokratskim snagama"...
Interesantno bi bilo cuti zasto su srusena oba malezijska aviona ili u najmanju ruku ko je bio u njima i cime se bavio.
@Komentator - Malezija je najcrsci saveznik Amerike na dalekom istoku ! A davno rece Kisindzer da je opasno biti neprijatelj USA , ali mogo opasnije po zivot je biti prijatelj Amerike .
@uhapsite semafor - nisu važni dokazi, sve je jasno jer Rusi su krivi po defoltu.Predubeđenja su strašna.
Komentari (7)