Trojni pakt za Siriju

B. Vlahović

07. 09. 2018. u 18:02

Sastanak lidera Rusije, Turske i Irana pred odlučujuću bitku u sirijskom građanskom ratu. Težak dogovor o "čišćenju terorista", uz izbegavanje civilnih žrtava u Idlibu

Тројни пакт за Сирију

Predsednici Putin, Rohani i Erdogan Foto AP,Foto Tanjug


MOSKVA

OD STALNOG DOPISNIKA


Pred odlučujući boj sirijske regularne armije i desetak hiljada muslimanskih ekstremista iz radikalnih opozicionih partija koncentrisanih u severnoj sirijskoj provinciji Idlib, u petak su se u Teheranu sastali lideri Rusije - Vladimir Putin, Turske - Redžep Tajip Erdogan, i Irana - Hasan Rohani. Raspravljali su, "u duhu saradnje", o tome kako da se izbegnu civilne žrtve, istovremeno očisti Idlib od terorista i očuva jedinstvena teritorija Sirije. Bio je to treći susret lidera zemalja koje su garant normalizacije situacije u Siriji, na koji je ruski predsednik Vladimir Putin poveo ministre odbrane i spoljnih poslova, Sergeja Šojgua i Sergeja Lavrova.

- Razgovarali smo o konkretnim merama, da se, u fazama, stabilizuje zona deeskalacije u Idlibu, što predviđa mogućnost da oni koji su spremni za dijalog postignu sporazum - rekao je Putin.

Putin, Ruhani i Erdogan su saglasni da je glavni problem što teroristi koriste civile kao živi štit. Prema proceni sirijske armije u Idlibu, pored desetak hiljada muslimanskih ekstremista, nalazi se oko milion i po izbeglica, što je, uz lokalno stanovništvo, oko tri miliona ljudi.

Ruski eksperti kažu da u vezi s rešenjem problema i dalje postoje razlike između Turske, sa jedne, i sirijskog rukovodstva i Irana, sa druge strane.

Mihail Magid kaže da Turskoj nije u interesu da Sirija do kraja očisti Idlib, jer je okružena s nekoliko turskih baza. Turska smatra Idlib svojom zonom interesa. Osim toga, u Turskoj se već nalazi oko tri miliona izbeglica iz Sirije, pa bi nove izbeglice bile veliko opterećenje za Ankaru, jer je zemlja već u ekonomskoj krizi.

Moskovski specijalista za Bliski istok Aleksandar Šumilin smatra da je sada glavni zadatak da se nađe kompromis o intenzitetu vojnih akcija, kako bi broj civilnih žrtava bio minimalan. Razgovore komplikuje i to što je jedan broj grupa muslimanskih radikala održavao odnose s Turskom.

Putin, Erdogan i Ruhani su, istovremeno, razgovarali i o normalizaciji života u Siriji. Kremlj je novinarima saopštio da je ruska armija pomogla Sirijcima da unište čak 87.000 muslimanskih ekstremista i oslobodi 141 naselje.

Interesantno je da je nemačka kancelarka Angela Merkel prvi put podržala rusko prisustvo u Siriji. Ona je rekla da se treba boriti protiv ekstremista, ali se mora voditi računa o tome da ne strada civilno stanovništvo. Merkelova je kazala da je o tome govorila sa Putinom za vreme nedavnih pregovora u Berlinu.

U međuvremenu, rasprava u Savetu bezbednosti UN o upotrebi hemijskog oružja u Idlibu, pretvorila se u petak u Njujorku u staru polemiku Zapada i Rusije.

ASAD

Za Rusiju i Iran, saveznice sirijske vlade, povratak kontrole nad Idlibom je presudan za završetak vojne pobede sirijskih vladinih snaga. Rohani je tražio i da se američke snage odmah povuku iz Sirije. Turska, koja podržava opozicione snage protiv sirijskog predsednika Bašara al Asada, strahuje od priliva izbeglica koje bi bežale od vojne ofanzive i destabilizovale oblasti pod njenom kontrolom u Siriji. I Rusija želi da zadrži prisustvo u regionu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Andreas

07.09.2018. 20:41

Kad sad krene Bog i Batina da ore..ima da ide sve u vazduh..Dok pricaju Suhoji se pune kerozinom..Cim zagrmi nebo gotovo je..nece tu biti ni borbi...zato se i ovi ovoliko dogovaraju..jer znaju da Rusi nemaju milosti i da su nemilosrdni kad krenu..Udri Putine..