Komentar: Novi poredak
30. 08. 2018. u 12:15
Novo društveno uređenje bi, prema Makronu, trebalo da bude bliže građanima, ali i da štiti nacionalne interese, u stvaranju efikasnijeg i pravičnijeg sistema

DVESTA hiljada dolara bonusa trejderu, milion i po evra godišnje plate francuskom televizijskom voditelju, milijardu i po dolara za isto vreme generalnom direktoru američkog investicionog fonda. Brojke od kojih se vrti u glavi neprestano rastu.
S druge strane, sve je više ljudi na planeti koji jedva sastavljaju kraj s krajem. Srećnici među običnim smrtnicima do penzije otplaćuju kredit za prosečan krov nad glavom i prebrojavaju sitniš do prvog. Urušilo se zdravo jezgro koje moćnima stvara kapital, a kada to primeti neko s epitetom "predsednika bogatih", kao što je francuski šef države Emanuel Makron, onda to naročito dobija na težini.
PROČITAJTE JOŠ: Makron: Strateški s Rusijom i Turskom
Makron se založio za novu, humanističku koncepciju mondijalizacije, jer je aktuelni liberalni kapitalizam, prema njegovim rečima, stvorio ekonomsku neravnotežu, ogromnu neravnopravnost u društvima, ali i između društava, hiperkoncentraciju profita, velike dobitnike i velike gubitnike. Novo društveno uređenje bi, prema stanaru Jeliseja, trebalo da bude bliže građanima, ali i da štiti nacionalne interese, u stvaranju efikasnijeg i pravičnijeg sistema.
Izlaz iz krize nije unilateralizam, kom su pribegle SAD, čime je partner s kojim je Evropa izgradila multilateralno društvo posle rata, po rečima Makrona, okrenuo leđa istoriji. U tom novom svetu koji se iscrtava, Evropa mora da postane ekonomska, ekološka i vojna sila, a svoju bezbednost ne može da prepusti samo Americi. Vreme je, po francuskom predsedniku, za nova savezništva, u prvom redu s Rusijom i Turskom. Prisustvujemo, očigledno, istorijskom trenutku rađanja novog poretka u kom treba da pronađemo svoje mesto.