Na zapadu novi talas rusofobije
22. 07. 2018. u 18:02
Rusija ocenjuje da su hapšenjem njihove državljanke Sjedinjene države jasno poručile da ne žele detant. Marija Butina optužena da je htela da obrlati Amerikance da rade za interese Kremlja

Marina Butina
MOSKVA: OD STALNOG DOPISNIKA
HAPŠENjEM državljanke Rusije Marije Butine (29) u Americi je krenuo novi talas "špijunomanije", pa na novu "porciju rusofobije", Moskva može da odgovori istom merom.
Simptomatično je da je Marija Butina uhapšena u Vašingtonu, u nedelju, 15. jula, dan uoči susreta Trampa i Putina u Helsinkiju. To samo pokazuje da uprkos velikoj želji predsednika Rusije da normalizuje odnose sa Amerikom, to objektivno nije moguće. Putinov sagovornik preko okeana, Donald Tramp, nema političke snage, a ni ugleda među kongresmenima i senatorima da se oslobodi već otrcanih priča o mešanju Rusa u američke izbore i hladnoratovskih stereotipa da u Rusiji vide glavnog neprijatelja.
Mlada Marija sada iz pritvora dokazuje da nije špijunka, a preti joj zatvor od pet do 15 godina. Marija Butina živi u SAD od 2016, a došla je sa studentskom vizom. Nju optužuju da je po zadatku koji je dobila od bivšeg ruskog člana Saveta federacije (ruskog senata) Aleksandra Toršina trebalo da se sreće sa uticajnim Amerikancima, sa ciljem da oni protežiraju ruske interese. Ranije je Marija Butina radila kao pomoćnica Toršina koji je sada na dužnosti potpredsednika Centralne banke Rusije. I ona i Toršin su članovi Nacionalne streljačke organizacije SAD.
Amerikanci smatraju da je Asocijacija strelaca RF povezana za tajnim ruskim policijskim službama. Agenti američke policije koji su pratili Mariju i čitali njeno dopisivanje preko telefona, tvrde da je ona nastojala da stvori veze sa vodećim ljudima Republikanske stranke i spoji ih sa Rusima. I sve je to, navodno, činila od 2015, u vreme školovanja na jednom od univerziteta u Vašingtonu.
Na osnovu policijskih informacija Ministarstvo pravosuđa SAD je optužilo Mariju Butinu da se bavila špijunažom u korist Rusije, dok njen advokat Robert Driskol kategorički tvrdi da je to što je kontaktirala sa Amerikancima normalno za osobu koja je magistrirala na međunarodnim odnosima. Mariju optužuju i za to što je htela da organizuje neku večeru, na kojoj su trebalo da budu njeni poznanici Amerikanci i Rusi.
Nekoliko dana pre hapšenja Marije Butine, u SAD su optužili 12 oficira Glavne obaveštajne uprave ruskog Generalštaba, poznatije kao GRU, da su hakerskim napadom ušli u kompjutere Demokratske partije SAD. Na samitu u Helsinkiju Putin je javno pozvao američkog tužioca Roberta Milera da pošalje službeni zahtev u skladu sa Dogovorom o pravnoj pomoći pri krivičnim delima koji su 1999. potpisali SAD i Rusija. Putin je objasnio da su ruski organi spremni da saslušaju okrivljene i da pritom prisustvuju američki istražitelji, ali SAD su odbacile ovaj zahtev.
Jasno je da Rusima neće biti teško da naprave simetriju. Rusija nije "banana država" i na američke provokacije namerava da odgovori istom merom, mada će to dovesti do novog hlađenja odnosa, što je i cilj jastrebova u Vašingtonu.

Zato ruski senator Andrej Klimov kategorički kaže da Rusija mora adekvatno da reaguje na hapšenje Marije Butine.Klimov tvrdi da se Butina nije bavila špijunažom i to je čak jasno iz optužnice.
- Ako u Vašingtonu smatraju da se može kazniti sa pet godina zatvora zbog toga što je Marija htela da se sretne sa nekim ljudima koji imaju neki politički uticaj, onda i Rusija mora da odgovori istom merom - objašnjava Andrej Klimov.
Marija Butina i Aleksandar Torsin / Foto Fejsbuk

MAGISTRIRALA U AMERICI
MARIJA Butina rođena je u Barnaulu, glavnom gradu Altajske oblasti, gde je kao odlikaš završila gimnaziju, a zatim i fakultet politikologije. U toku školovanja odlično je naučila engleski, što joj je pomoglo da dobije stipendiju i ode u SAD, gde je magistrirala u oblasti međunarodnih odnosa.
Pre sedam godina je izabrana za predsednika pokreta "Pravo na oružje" u Rusiji, a kao čelnica organizacije stupila je u kontakte sa nacionalnom asocijacijom strelaca SAD. Američka delegacija je dolazila u Moskvu 2013.
Navodno su Marija Butina i Toršin pokušali da se u maju 2016. sretnu sa Donaldom Trampom u SAD, ali nisu uspeli.
LAVROV: ODMAH JE OSLOBODITE
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio je kao neprihvatljivo hapšenje Ruskinje Marije Butine u SAD, optužene za tajni pokušaj uticaja na američku politiku putem političkih organizacija u korist Rusije.
Lavrov je u telefonskom razgovoru s američkim kolegom Majkom Pompeom rekao da je "neprihatljivo da su američke vlasti uhapsile rusku državljanku na osnovu nameštene optužbe", saopštilo je rusko Ministarstvo inostranih poslova.
Ruski ministar je dodao da je neophodno odmah osloboditi Mariju Butinu.