Rusija i Putin su šampioni mundijala

Branko Vlahović

15. 07. 2018. u 09:28

Posle mesec dana i 64 utakmice, danas se završava svetsko fudbalsko prvenstvo na kojem su učestvovale 32 reprezentacije. U FIFA kažu da je ovo najbolje organizovano takmičenja u istoriji najpopularnije igre

Русија и Путин су шампиони мундијала

Vladimir Putin sa zvezdama svetskog fudbala

MOSKVA: OD STALNOG DOPISNIKA


I PRE nego što se danas podele trofeji najuspešnijim reprezentacijama, i saznamo ko je glavni slavljenik na 21. Svetskom fudbalskom prvenstvu, jedan veliki pobednik se zna. To je domaćin Rusija, na čelu sa harizmatičnim predsednikom Vladimirom Putinom.

Mnogi učesnici priznaju da je ovo prvenstvo, po organizaciji i gostoprimstvu, bilo jedno od najboljih u istoriji tog sporta. Uostalom, to je pred novinarima rekao i prvi čovek FIFA Đani Infantino. Sve pohvale Rusija i Putin dobili su i od nekadašnjih svetskih fudbalskih zvezda koje su ovih dana bile gosti u Moskvi i ostalim gradovima gde su se nadmetale najbolje selekcije sveta.

Zašto je Putin zaslužio veliku zlatnu medalju, nije teško objasniti. U toku mesec dana nije bilo nijednog političkog "faula", maksimalno su ispoštovani svi visoki gosti i reprezentacije. Protokolom je bilo predviđeno da Putin prisustvuje otvaranju i zatvaranju šampionata, ali je zato u svečanoj loži na mnogim utakmicama bio premijer Dmitrij Medvedev. Zato ni ne čudi što svi pišu i pričaju - da ne pamte tako prijatnu atmosferu.

OVAJ šampionat u Rusiji je pokazao i dokazao brojem dolazaka visokih gostiju - od predsednika i kraljeva do naslednih prinčeva - da je nemoguće izolovati Vladimira Putina. Ko prati međunarodnu politiku, dobro zna da je Putin izuzetno popularan u zemljama Južne Amerike, gde se inače rađaju najbolji fudbaleri na svetu. Poziv Londona i Vašingtona, da visoki gosti bojkotuju Svetsko prvenstvo, nisu poslušali mnogi evropski lideri koji su došli da bodre svoje reprezentacije. Na utakmicu sa Hrvatskom, iz Engleske je stiglo 10.000 navijača i oni najbolje mogu da pričaju po povratku kako su dočekani u Rusiji i hodaju li po Moskvi medvedi. Zbog toga ta Putinova politička pobeda uopšte nije sporna.

Zahvaljući izuzetno dobroj organizaciji, ali i saradnji policija iz mnogobrojnih zemalja, u Rusiji se u minulih mesec dana nije dogodio nijedan neprijatan događaj, mada su teroristi poručivali da će "zagorčati život učesnicima i gostima Svetskog fudbalskog prvenstva". Da li je, ipak, bilo pokušaja nekih terorista da naprave krvoproliće, zasada policija nije saopštila, ali će se i to znati kad gosti spakuju kofere i vrate se kućama.


Navijači iz raznih zemalja se sreću na ulicama Moskve


I dok su potencijalni teroristi bili u mišjim rupama, svoje zvezdane trenutke su dočekali džeparoši koji su platili ceh svojoj halapljivoti. Zahvaljujući modernoj tehnici, pre svega hiljadama kamera, lopovi su brzo hvatani, a kako tvrdi visokotiražni list "Moskovski komsomolac", dnevno je za vreme Mundijala hapšeno, u proseku, oko 400 džeparoša!

ŠTO se konačnih finansijskih računica tiče, one tek treba da se urade i javnost će sigurno biti obaveštena. Osim stadiona, modernizovani su aerodromi, putevi i gradska infrastruktura. Ali, već sada se može reći da je ovo Svetsko prvenstvo najskuplje od svih dosadašnjih. Ruska agencija RBK izračunala je da je ovaj Mundijal koštao 11,7 milijardi dolara. Brazil je 2014. godine potrošio 11,6 milijardi dolara, a četiri godine ranije Južnoafrička Republika, 4,6 milijardi dolara. U spomenute ruske troškove nisu uračunati oni za infastrukturu u gradovima gde su se igrale utakmice. Za to su novac morale da obezbede lokalne vlasti. Naravno, kad se sabere sve što je potrošeno, ukupna cifra biće još i veća.


U centru Moskve navijači se takmiče ko će bolje da izgleda i ko više viče


Stručnjaci se slažu da su troškovi za Svetsko fudbalsko prvenstvo dugoročna, ne samo ekonomska, nego i politička investicija. Samo naivni mogu da poveruju da bilo koji domaćin može odmah da vrati uloženi novac. Jedini ko zna da će unapred da zaradi je FIFA, jer ona zaključuje ugovore oko prodaje TV prava i sa kompanijama sponzorima.

POSLE svih velikih takmičenja samo po sebi se nameće pitanje: kako će se koristiti stadioni i drugi objekti za pripreme sportista i koliko će se na njihovo održavanje trošiti. Sa tim problemima će se suočiti i Rusi, jer neki od gubernatora i predsednika gradova već traže pomoć federalnih vlasti. Dobro upućeni u tu problematiku kažu da će za održavanje svih 14 stadiona na kojima su se igrale utakmice Mundijala biti potrebno od 4,2 do šest milijardi rubalja godišnje. Osim toga, potrebno je da se potroši još pet milijardi rubalja na onim stadionima gde će se kasnije rekonstrusati tribine jer su sadašnji kapaciteti za potrebe nekih od gradova preveliki. Već od 2019, za sve stadione, koji inače nisu sada klupski, brinuće se gradske skupštine koje će biti i njihovi vlasnici.


Najbrže će da izračunaju zaradu vlasnici restorana, kafića i hotela. Većina hotela je podigla cene noćenja, znajući da gosti moraju i negde da spavaju. Bez obzira na to što su ih ruske vlasti upozoravale da to ne čine, hotelijeri ih nisu poslušali. Mlađi ljudi su spavali u hostelima i hranili se u jeftinim restoranima, gde su cene bile uobičajene. Upravo zbog skupih hotela, veoma veliki broj navijača je u Rusiju stigao čarterima, a posle utakmice se vraćao u svoju zemlju.

Srpske kafane u Moskvi su bile takođe odlično posećene, pogotovo dok je još postojala šansa da naša reprezentacija prođe grupu. Vlasnik poznatog moskovskog restorana "Jugos", Beograđanim Mladen Došljak, zadovoljno kaže da je bilo mnogo gostiju koji su hteli u društvu da gledaju utakmice. Po tradiciji, u taj moskovski restoran dolaze ne samo Srbi, nego i Rusi, da gledaju utakmice srpskih reprezentacija u svim sportovima, kao i Novaka Đokovića koji je veoma popularan u Moskvi.


Mladen Došljak ispred svoje kafane


- Mi nismo podizali cene već je samo pojačan izbor jela za one koji žele da jedu italijansku ili neku drugu kuhinju. Raduje nas da su gosti bili zadovoljni, jer je to garancija da će opet doći, a to je vrlo važno jer je restoranski biznis u Rusiji u osetnoj krizi. Kupovna moć građana je pala, pa ređe izlaze u restorane - kaže Došljak.

Interesantno je da su gradske vlasti u Moskvi govorile o zabrani prodaje alkohola na rastojanju od tri do pet kilometara od stadiona. U isto vreme na stadionima se prodavala reka piva, koje su u plastičnim čašama navijači mogli da nose na tribine. Na tome je, naravno, opet zaradila FIFA.

Svi poklonici fudbala sigurno će dugo pamtiti ovo prvenstvo po odličnoj organizaciji, ali i po mnogim neočekivanim rezultatima, što samo potvrđuje da u fudbalu i oko njega nema ničeg nemogućeg.

DVE PROVOKACIJE SA BALKANA

MA koliko čelnici FIFA pozivali na to da se sport ne zagađuje politikom, to je gotovo nemoguće izbeći. Nije nimalo slučajno da su baš Albanci, koji igraju za reprezentaciju Švajcarske, napravili skandal, pokazujući na grudima orlove kao simbol velike Albanije.

U provokacijama su učestvovali i Hrvati, a bez obzira na to što su se reprezentativac Domagoj Vida i pomoćni trener Ognjen Vukojević kasnije izvinjavali zbog nacionalističkog ukrajinskog pokliča "Slava Ukrajini", ni to nije slučajno učinjeno. Rukovodstvo Hrvatske podržava sadašnje vlasti u Kijevu, gde se poklič pristalica Stepana Bandere, kolaboracioniste sa Hitlerovom vojskom, smatra legitimnim.


PRIČE O MORALU

JOŠ na početku Mundijala u Rusiji se rasplamsala diskusija na društvenim mrežama, o moralu devojaka koje se druže sa navijačima koji su stigli iz raznih zemalja. Tako se u centru Moskve, u Nikoljskoj ulici, dogodio "seksualni incident" o kome su pisali svi vodeći ruski listovi.

Grupa momaka iz Brazila nagovorila je mladu Ruskinju da ponavlja nepristojne reči na portugalskom jeziku kojima ona nije znala značenje. Čim je snimak postavljen na društvene mreže, vlasti Brazila su izjavile da te navijače čeka kazna.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

BRAVO LOTAR

15.07.2018. 09:42

RUSIJA I PUTIN SU U SVEMU SAMPIONI. To je jos jedan udaran u "njusku" onima koji su pokusavali da sabotiraju SP u Rusiji, posebno amerima i englezima, koji su cak i hemijsko oruzje upotrebili u svrhu sabotaze navedenog fudbalskog spektakla.