ANALITIČAR IZ VAŠINGTONA: Ima šanse da Donald Tramp dođe u Srbiju!

Dubravka Savić

15. 07. 2018. u 10:02

Obrad Kesić, analitičar iz Vašingtona, za “Novosti”, o očekivanjima od susreta predsednika Amerike i Rusije. Srbija bi mogla da postane most između dve velike sile

АНАЛИТИЧАР ИЗ ВАШИНГТОНА: Има шансе да Доналд Трамп дође у Србију!

Foto N. Skenderija

NA prvom susretu lidera dveju supersila, šefova Bele kuće Donalda Trampa i Kremlja Vladimira Putina, teško da će biti prostora i vremena za bilo kakvu ozbiljnu diskusiju vezanu za Balkan, ali politički analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić, iznoseći ovo mišljenje, ujedno ističe da svako poboljšanje odnosa i spuštanje tenzi, između Vašingtona i Moskve otvara politički i geostrateški prostor i za Srbiju i za njene interese:

- I simboličan uspeh susreta može dobro da posluži Srbiji, čak i RS, posebno imajući u vidu novonastale tenzije u odnosima Amerike sa EU i NATO, gde svaka percepcija da se Tramp dogovara sa Putinom može da stvori veliki pritisak na evropske zemlje da redefinišu svoje pozicije oko ključnih pitanja. A posebno oko onih gde su, radi solidarnosti i potrebe da se pokaže jedinstvo, sledili mnogo agresivnije stavove Amerike, uključujući i neke oko Balkana. Srbija bi mogla, ako jasno definiše državne interese, da iskoristi ovaj momenat u međunarodnim odnosima da ojača sopstvenu poziciju oko mnogih važnih pitanja.

* Da li će Tramp uskoro da poseti Srbiju?

- Verujem da postoji šansa za to, ali potreban je veliki trud, a i sredstva, da bi se to postiglo. Srbija treba da iskoristi odlične odnose sa Moskvom kako bi igrala konkretnu ulogu po interese američke administracije vezane za poboljšanje odnosa sa Moskvom. Srbija bi to najlakše ostvarila kada bi postala geopolitički značajna, kao mogući most između dve velike sile.

* Očekujete li da bi Trampova administracija mogla aktivnije da se uključi u rešavanje otvorenih pitanja na Balkanu, posebno oko KiM?

- Nema takvih indicija. Ova administracija nema fokus na Evropu, osim u kontekstu konfrontacije oko pitanja trgovine, tarifa i imigracije. I u Evropi, kao i u administraciji SAD, ne postoji poverenje u istorijsko savezništvo. Stoga ne verujem da je moguće da ova administracija uđe dublje u rešavanje problema na periferiji Evrope.


Foto Tanjug-AP


* Kakva su očekivanja u SAD od samita Trampa i Putina?

- Republikanci i demokrate u SAD koji pripadaju establišmentu nadaju se da neće doći do bilo kakvog ozbiljnog pomaka. U administraciji, kako se može čuti u hodnicima institucija, postoji nada da će ovo biti skroman, ali značajan korak prema normalizaciji odnosa sa Rusijom.

* Šta će biti dominantne teme tokom susreta?

- Mislim da će dominirati pitanje Bliskog istoka, odnosno Sirije i uticaj Irana, Severne Koreje i pregovori koji se vode, a za čiji uspeh je potrebna i ruska podrška, kao i diskusija o novonastalom trgovinskom ratu između Amerike, Kine i Evrope. S ruske strane, sigurno će predsednik Putin da pokrene pitanje američkih sankcija protiv Rusije.


HAJKA NEĆE IMATI REZULTATA

* KAKVE bi posledice susret s Putinom mogao imati po Trampa, imajući u vidu istragu u SAD o ruskom mešanju u predsedničke izbore?

- Ne verujem da tu mogu da budu ozbiljne posledice. Priča o pretnjama od Rusije nije naišla na veliku podršku američkih glasača, posebno onih koji su glasali za Trampa. Istraga i cela hajka koja se vodi protiv Rusije preko medija i političkog establišmenta nije pokazala bilo kakav ozbiljan rezultat, niti da je važan faktor na američkom političkom prostoru. Uveren sam da je Tramp izabrao povoljan momenat da bi napravio prvi značajan korak prema normalizaciji odnosa sa Rusijom. Imajući u vidu da su sada njegovi protivnici najviše angažovani oko pitanja ilegalnih imigranata i novonastale situacije oko Trampovog imenovanja člana Vrhovnog suda, sama priča oko Rusije je istisnuta i stavljena po strani.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije