SELE DIKTATORA: Franko dobija novi grob

Vladimir Stanković

24. 06. 2018. u 07:57

Španija iz "Doline palih" premešta posmrtne ostatke Franciska Franka. Novi zakon predviđa skidanje simbola frankizma

СЕЛЕ ДИКТАТОРА: Франко добија нови гроб

Francisko Franko

SPECIJALNO ZA „NOVOSTI“

BARSELONA


Nedaleko od Madrida, blizu manastira El Eskorijal u kome počivaju posmtrtni ostaci mnogih španskih kraljeva, postoji "faraonski" spomenik žrtvama španskog građanskog rata. Tamo počiva 33.847 stradalih na obe strane, republikanaca i falangista. Monumentalna građevina, sa dominantnim krstom visine 150 metara, građena je po nalogu generala Fransiska Franka od 1940. do 1958. sa idejom o "nacionalnom pomirenju". Mesto je dobilo naziv "Dolina palih". Tamo je sahranjen, po sopstvenoj želji, i sam Franko, pored Prima de Rivere, vođe vojnog udara 1923.

Franko počiva u "Dolini palih" od 1976, ali ako prođe ideja Pedra Sančesa, novog premijera Španije, on će u dogledno vreme biti preseljen na neko drugo mesto koje treba da odabere familija. Tim planom, koji je još daleko od realizacije jer treba da se sprovede zakonska procedura koja može da potraje i godinu dana (kraći put je eventualni kraljevski dekret), Sančes želi da ispuni jedno od obećanja u okviru reforme Zakona o istorijskom sećanju. Taj zakon predviđa skidanje svih simbola frankizma, što mnoge opštinske vlasti ne poštuju zadržavajući nazive imena, trgova i simbola iz Frankovog doba. Zakon je od 2007. na belom hlebu jer je vlada Marijana Rahoja ukinula svaku dotaciju za njegovo sprovođenje.

Socijalisti su 2017. u Kongresu pokrenuli inicijativu za seobu Franka iz "Doline palih", što su podržali poslanici Sijudadanosa i Podemosa (ukupno 198 glasova) dok je 140 poslanika na čelu sa Narodnom partijom bilo suzdržano. Nije urađeno ništa.

Alberto Rivera, lider Sijudadanosa, dao je "uslovnu" podršku ideji Pedra Sančesa rekavši da će je podržati ako "Dolina palih" treba da bude "nacionalno groblje, kao u Arlingtonu (SAD), gde zajedno počivaju oni koji su se borili na različitim stranama". Upozorio je da će biti "protiv" ako inicijativa "ponovo deli Španiju".

Spomenik predsedniku pre montiranja na groblju

ZARAĐUJU, ALI IMA DILEMA

Svake godine "Dolinu palih" poseti od 150.000 do 500.000 ljudi. Vlada finansira održavanje sa dva miliona evra godišnje. Sve deluje impresivno, ali kod mnogih Španaca traje dilema da li oni koji su bili na suprotnim stranama u građanskom ratu treba da budu zajedno na groblju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Главни даса

24.06.2018. 08:43

Један од корака који српска власт мора да предузме да би била заиста српска је симболички обрачун са титоизмом. Ето јој примера како се такве ствари раде...

vev

22.08.2018. 05:31

@Главни даса - Preminuli se sahranjuju na grobljima, a ne u delu tudjih dvoraca, kao broz. Sledimo Spaniju, nismo mi najvece budale kao zbog turista, pa neka ga sahrane u HR. pa nek oni zaradjuju. I to mi odrzavanje placamo i muzej koji je jjadan, sve vredno nema nide, samo neke neugledne uniforme, poguzvane, bolje se resiti toga i ko je on nama Srbima? Kralj Petar je sebi i porodici svojim novcem sagradio crkvu i mesta za sve Karadjordjevice, ziveo je u maloj kuci pored crkve-KRALJ!

Borivoje

24.06.2018. 09:03

- Jedino Srbija se neodrice svog komunistickog drzavnika i vecnog predsedjika Srbije....pardon SFRJ sloser marsala Broza..."Vostabi Serbije davno si zaspala..."

urke

25.06.2018. 02:33

glupost i idiotizam...ubijali jedni druge i sahranili ih zajedno jedne pored drugih. .pa ja bi svog da ga imam tamo iskopao da mi ne lezi pored fasista...nema tu pomirenja nikad...

Vatro Marx

08.07.2018. 12:00

Franko je bio najveci prijatelj Hilera, PosleVijetnama najvise je izginulo i sakeivenegrobnice koje i dan dañas traze svoje najmilije nestale po cijeloj Spañjolskoj u to vrijeme bio uzasan gradjanski rat. Onda najvecidoktator, Franko bez milosti je klao i paliolijevo orijentisane po cijeloj Spañjlskoj.