ETA - to je prošlost
06. 05. 2018. u 09:40
Iako je Nastala u Frankovo vreme, 93% ubistava počinila posle njegove smrti 1975.

Baskijci su se odrekli terorizma / Foto AP
BARSELONA
OD STALNOG DOPISNIKA
OBIČNO se misli da je ETA nastala kao pokušaj odgovora na Frankov režim što je samo delimično tačno. Ona jeste nastala u vreme Frankove vladavine, ali činjenica da je više od 800 ubistava, ili 93%, učinjeno posle Frankove smrti 20. novembra 1975.baca drugačiju svetlost na aktivnost organizacije. Na meti je bila mlada španska demokratija. Tokom 1978. godine, u kojoj je usvojen demokratski ustav, ubijeno je 65 ljudi. Godine 1977. donet je zakon o amnestiji, ali ETA je nastavila da ubija.
PROČITAJTE JOŠ: ETA se i formalno raspušta?
Skraćenica ETA dolazi od "Euskadi ta askatasuna", što na baskijskom znači "Domovina Baskija i sloboda". Osnovana je 1959, a prvi atentat izvršila je 1968. ubivši Melitona Manzana, šefa policije u San Sebastijanu. Pet godina kasnije, ubijen je predsednik vlade Luis Karero Blanko. Njegov automobil dignut je u vazduh dok je prolazio ulicama Madrida. Prvi masovniji atentat bio je 1974. u jednom madridskom baru, bilo je 12 mrtvih... Najkrvavija godina bila je 1980. tokom koje je ubijeno 93 ljudi, a najteži pojedinačni atentat bio je 1987. u Barseloni, kada je u jednoj robnoj kući ubijena 21 osoba. I tako do 854 žrtve, 300 nerazjašnjenih kriminalnih akata, 86 otmica od kojih je 10 završeno ubistvom žrtve. Mnogi funkcioneri živeli su sa strahom, imali su telohranitelje 24 časa, mnogi baskijski poslovni ljudi godinama su plaćali takozvani revolucionarni porez, jer su ucene "na dobrovoljnoj bazi" bile glavni izvor finansiranja ETA.
PROČITAJTE JOŠ: Baskijska ETA se izvinila za zlo koje je nanela
Bilo je mnogo tajnih i manje skrivenih pregovora, ali maksimalno što se postiglo bilo je privremeno obustavljanje terorističkih akata. ETA je tek 20. oktobra 2011. objavila prestanak aktivnosti, 8. aprila 2017. saopštila je da predaje sve arsenala oružja, a sada je stigla vest o raspuštanju organizacije. Nema sumnje da je demokratija pobedila ETA. Cena je bila visoka i zato niko nije spreman da zaboravi. ETA je prilično stidljivo i selektivno zatražila oprost za zločine koje je počinila, ali je jezik saopštenja pun eufemizama. Reči poput "atentat", "terorizam" ili "ubistvo" zamenjene su terminima "akcija", "oružana borba" ili "posledice konflikta".
ETA je, svi se nadaju, definitivno prošlost, ali ono što je (u)radila tokom šest decenija neće se zaboraviti.
OSTALI BEZ ČLANSTVA
ETA je, de fakto, priznala poraz jer je ostala bez članstva, bez sredstava, bez političke podrške baskijskih nacionalističkih partija, bez uporišta u Francuskoj... U zatvorima širom Španije kazne izdržava 297 članova ETA, što je znatno manje nego 2011. kada je objavljen prestanak terorističkih aktivnosti. Tada je u Španiji bilo 559 zatvorenika, a u još četiri zemlje njih 144. Mnogi su u međuvremenu odslužili kazne.
bager
06.05.2018. 10:34
zasto ste izostavili ono najbitnije ,izjavu Premijera Spanije, " ,,bez obzira na gasenje i izvinjanja ,,ruka pravde ce ih stici,jer je nezakonito da ubistva ,terorizam i otmice prodju nekaznjeno.
Komentari (1)