Sa Trampom se ne slaže ni njegov novi savetnik
26. 03. 2018. u 19:45
Dok predsednik SAD osuđuje "promene režima" u drugim državama Džon Bolton je zagovornik intervencije u inostranstvu

Foto: Tanjug
Pročitajte još:Šta je novi Trampov savetnik govorio o Kosovu još 2008.
Dok Tramp osuđuje "promene režima" u drugim državama, 69-godišnji Bolton je zagovornik intervencije u inostranstvu, a podržavao je i rušenja Vlada koje se ponašaju neprijateljski prema SAD, navodi novinar RSE Karl Šrek u svom tekstu.
Bolton je i žestoki kritičar politike ruskog predsednika Vladimira Putina, jastreb po pitanju odnosa prema Rusiji, s kojom Tramp želi da popravi bilateralne odnose, pogoršane zbog sukoba u Ukrajini i Siriji, i zbog navodnog ruskog mešanja u američke predsedničke izbore 2016. godine.
Pošto je Tramp odlučio da ga imenuje za savetnika, Bolton je u intervjuu za Foks njuz rekao da su njegove ranije izjave o nizu pitanja sada "iza njega".
"Važno je ono što predsednik kaže i savet koji mu dam", rekao je.
Novi Trampov savetnik insistira na snažnom "zastrašivanju" u borbi protiv, kako kaže, Putinove agresivne projekcije moći u inostranstvu koja podseća na Sovjetski Savez, navodi Šrek.
"Rusija Vladimira Putina krstari Istočnom Evropom i Bliskim istokom na način koji nije viđen još od Hladnog rata", rekao je Bolton ubrzo pošto je Tramp izabran za predsednika SAD 2016. godine.
U julu 2017. godine, Bolton je tokom sastanka s Trampom nazvao "uvredljivim" Putinovo negiranje mešanja Rusije u američke izbore.
Šrek piše da su Boltonovi tvrdi stavovi o Iranu i Severnoj Koreji dosta sličniji Trampovim. Međutim, ubrzo pošto je Bolton u februaru izjavio da bi bilo "savršeno legitimno" da Vašington izvrši iznenadni napad na Pjongjang, Bela kuća je saopštila da je Tramp prihvatio poziv da se sastane s liderom Severne Koreje Kim Džong Unom i razgovara o nuklearnom programu te zemlje.
Tramp je tokom kampanje obećavao da će, ako bude izabran, "era izgradnje nacije biti privedena kraju", dok je Bolton bio istaknuti zastupnik međunarodnih intervencija SAD, uključujući invaziju na Irak 2003. godine koju je Tramp nazvao "katastrofom". U novembru 2016. godine Bolton je rekao da je jedino dugoročno rešenje za Iran "promena režima".
Bolton je takođe otvoreni protivnik nuklearnog sporazuma velikih sila i Irana iz 2015. godine. U periodu pre potpisivanja tog sporazuma, založio se za vazdužne napade na neke nuklearne objekte u Teheranu, rekavši da "samo vojna akcija može da postigne ono što je potrebno", da spreči Iran da razvije atomsko oružje.
Tramp se protivio toj ideji tokom kampanje, a od tada je više puta zapretio da će povući SAD iz nuklearnog sporazuma.
Bolton je u decembru 2015. napisao da je režim u Teheranu "stvarni problem" i da je pitanje promene sirijskog režima sekundarno u poređenju s ukidanjem nuklearnog programa Irana i uništavanja ekstremista Islamske države.
U cilju suzbijanja Islamske države zalaže se za "snažnu politiku rukovodstva SAD" i za "učešće punom snagom, uključujući i kopnene sile, za uništavanje Islamske države".
U novembru 2015. godine Bolton je rekao da je američko-ruska koalicija u borbi protiv Islamske države "nepoželjna i klizava", što je bilo u suprotnosti s Trampovim pozivom o zajedničkom delovanju s Rusijom po tom pitanju.
Goran Mitrović
26.03.2018. 19:58
Tramp želi da popravi bilateralne odnose sa Rusijom? Nema ništa od toga. On možda to kaže ali sprovodi drugačiju politiku. Čudan način da se popravljaju odnosi kad svaki drugi dan ili uvodi neke nove sankcije ili proteruje diplomate. Ja mislim da se po pitanju Rusije obojica prilično slažu.
Menja ih Tramp ko carape.
Ko moze sa retardiranom osobom?
Са Трампом се не слаже ни Трамп.
Američka diplomatija može dobro sa poslušnicima a ne može sa Rusijom,Kinom,S.Korejom itd. Sve zemlje sa poltronističkom diplomatijom poput Engleske,Francuske,Nemačke i druge ne razmišljaju na što će ih Amerikanci navući i trče kao ždrebe ispred rude!
Komentari (5)