Angelina Pirova pobeda

I. STANOJEVIĆ

08. 02. 2018. u 15:14

Sporazum nemačkih demohrišćana i socijaldemokrata početak kraja jedne ere. Osvajanje četvrtog kancelarskog mandata biće papreno naplaćeno

Ангелина Пирова победа

Angela Merkel, Horst Zehofer i Martin Šulc, Foto: AP

NEMAČKA kancelarka Angela Merkel je napokon uspela: ostaje šefica države! Ostala je doduše još jedna prepreka - baza socijaldemokrata, koalicionih partnera njenih demohrišćana, treba da overi postignuti stranački dogovor. Analitičari ne očekuju da bi to mogao da bude problem.

Iako će Merkelova u tom slučaju dostići rekord svog mentora Helmuta Kola - od čak 16 godina na kancelarskoj dužnosti - njen oproštaj je praktično već počeo, a time i debata o nasledniku. Osvajanje četvrtog mandata, istovremeno je pokopalo šanse za budućnost.

Nemački mediji konstatuju da je Merkelova vodila mnoge teške bitke, ali da ju je ova dovela na sam rub snaga. "Špigl" piše da "nikom nije promaklo šta je proživljavala na konferenciji za medije pošto je, četiri meseca nakon izbora, proglašen dogovor o Velikoj koaliciji". Indikativno je što "Špigl" ukazuje na njeno stanje ali ne dok se sama obraća novinarima, nego dok to čine muškarci koji stoje pored nje, socijaldemokrata Martin Šulc i Horst Zehofer, lider bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU).

Posebno kad je Šulc počeo da predstavlja sadržinu sporazuma i to tako da je Merkelova sasvim skrajnuta, dok on nesporno vodi glavnu reč. A, to je, dodaje "Špigl", nešto na šta kancelarka nipošto nije navikla. I nije joj lako, jer se radi i o njenoj budućnosti. Mesto u istoriji svakako joj je zagarantovano: prva je žena i prvi građanin nekadašnje Istočne Nemačke. Postoji, međutim, još nešto što bi bio zaista veliki presedan. Nijedan nemački kancelar nije sam odstupio sa funkcije - ili je propao na izborima, ili ga je odbacila sopstvena stranka. Merkelova bi mogla da bude prva koja će otići suvereno, mada ne i svojevoljno.

Nesumnjivo je da se 2021. godine neće kandidovati: preveliki je jaz između nje i partijskih kolega, a naročito onih iz tabora sestrinske CSU. Ona to dobro zna, kao i da joj se autoritet, poslednjih meseci sunovratio: najpre nije uspela Jamajka koalicija s liberalima i zelenima, a potom su se natezanja oko saveza sa socijaldemokratama završila mnogo više u korist druge, nego njene stranke. Pa, i pored toga, SPD je u koalicioni sporazum ugradilo klauzulu o obavezi revizije na polovini mandata vlade.

Merkelova se našla i na meti oštrih kritika svojih konzervativaca zbog ustupaka u okviru koalicionog sporazuma. Konzervativci nisu zadovoljni raspodelom resora, a naročito što je Merkelova uticajno ministarstvo finansija predala socijaldemokratama.

- Mislim da je formiranje ovakve vlade politička greška - kaže Kristijan fon Šteten, poslanik CDU.

Za lidera SPD Martina Šulca ovaj sporazum, međutim, predstavlja "fundamentalnu promenu smera kojim ide Evropa.

- Nemačka će ponovo preuzeti aktivnu i vodeću ulogu u EU - poručuje Šulc.


TUSK: DOBRA VEST

PREDSEDNIK Evropskog saveta Donald Tusk pozdravio je formiranje nove vladajuće koalicije u Nemačkoj sa kancelarkom Angelom Merkel na čelu, ističući da je to "dobra vest". "Sada je krajnje vreme da se izgradi inkluzivna, panevropska velika koalicija radi ambicioznog budžeta, mudrog sporazuma o migracijama i bolje evrozone", napisao je Tusk na "Tviteru".



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Gojko

09.02.2018. 09:06

E da hoće Evropljani da zarate i da se međusobmno pokolju ponovo - da bude deset puta gore nego u II sv. ratu. Živim za taj dan. Da Rusi naoružaju jednu polovinu Evrope, Amerikanci drugu, pa udri - a oni u Vašingtonu i Moskvi da se komedijaju. Bagra evropska, mrzim ih da ih očima ne vidim.