U Moskvi istorijski sneg
05. 02. 2018. u 12:28
Najveće padavine u Rusiji u poslednjih 100 godina paralisale prestonicu

Foto: AP
MOSKVA
OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"
REKORDNI, kako kažu Rusi, snegopad, u poslednjih sto godina paralisao je saobraćaj u većem delu Moskve, pa su vlasti odlučile da u ponedeljak u škole odu samo oni đaci koji žive u njihovoj blizini. Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin zamolio je građane da na posao ne kreću vlastitim vozilima. Predstavnici komunalnih službi kažu da će im biti potrebno devet dana da očiste grad od belog pokrivača. U pomoć im je priskočila i vojna tehnika, ali ni to ne pomaže, jer je snega veoma mnogo napadalo. On i dalje nastavlja da pada, pa jednom očišćeni kolovozi ubrzo postaju ponovo zatrpani.
Pročitajte još:Moskva pod "Arktičkom invazijom"
Kakav je haos i štetu napravio “beli meteorološki rekord”, dokaz je i to što je oko dve hiljade stabala - palo. Povređeno je petoro ljudi, a jedna osoba je poginula. U toku noći između nedelje i ponedeljka debljina snežnog pokrivača je porasla za čak 43 centimetra. U nedelju je zabeležen apsolutni rekord padavinama od kada se tom statistikom bave ruski meteorolozi.

Polomljeno drveće je paralisalo i gradski saobraćaj u pojedinim delovima grada. U nedelju je čak i metro na liniji za Fili dva puta zaustavljan jer je moralo da se ukloni drveće na otvorenom delu metro-linije.
Pročitajte još:Pola metra snega u BiH, ne prestaje u Hrvatskoj, u Crnoj Gori nevreme besni već dva dana
Sneg je napravio haos i na moskovskim aerodromima. U nedelju do 22 sata na međunarodnom aerodromu “Šeremetjevo” bilo je otkazano 149 letova, a u ponedeljak u prvoj polovini dana odložena su čak 103 leta na aerodromima “Vnukovo” i “Domadedovo”.