Na pomolu šengenski NATO
07. 12. 2017. u 16:23
Odjeci sastanka šefova diplomatija članica Severnoatlantske alijanse u Briselu

Ilustracija
Foto: Thinkstock
OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"
NIJE česta pojava da se američki šef diplomatije pojavi oslabljen na razgovorima sa svojim evropskim kolegama na ministarskom sastanku NATO. A upravo se to dogodilo tokom dvodnevnog samita u Briselu, kada je Reks Tilerson pre svega nastojao da amortizuje glasine o njegovoj skoroj smeni, ali i da istovremeno učestvuje u stvaranju temelja za novu strategiju u pretpostavljenom suprotstavljanju Moskvi.
U takvom odnosu snaga, Tilerson je imao težak zadatak da "izgura" američke interese, tamo gde Vašington nije zadovoljan stavom Evropljana, kao što su odnos prema Iranu ili izraelsko-palestinskom sukobu. U Briselu je otvoreno istaknuta razlika i oko klimatskih promena i ekonomskoj dominaciji.
Saveznici su borbu protiv terorizma zvanično stavili u centar svojih zanimanja. Tilerson je poručio da je zajednički cilj uništavanje Islamske države i terorističke opasnosti, ne samo u Iraku i Siriji, već na globalnom nivou. Istaknuta je i zajednička borba NATO i EU u domenu sajber odbrane. Dve strane su naglasile saglasnost u stavovima oko Severne Koreje, Avganistana, Sirije, Libije, krize u Africi i Ukrajini.
Pročitajte još - Vojna saradnja Srbije dublja sa NATO, nego s Rusijom
U senci javnosti, u žiži su bili i razgovori za pripremu stvaranja "šengenske vojne zone", odnosno zajedničkog prostora NATO unutar EU po principu koji već funkcioniše unutar šengenske zone slobodnog kretanja, da bi se pojednostavljivanjem procedura lakše transportovale trupe i investiralo u domenu vojne infrastrukture, u cilju eventualnog sukoba s Rusima. Odnosi s Moskvom su, međutim, ovoga puta razmatrani diskretno, da se ne bi kompromitovao Tilersonov predstojeći susret sa Sergejom Lavrovom.
Evropljani i Amerikanci pokušavaju da pronađu stratešku koherentnost oko stvaranja jedinstvene NATO zone u Evropi "šengenskog tipa" u susret "ruskoj opasnosti" u situaciji kada EU, predvođena Nemačkom i Francuskom pokušava da stvori autohtone evropske vojne snage. Promer i odnosi saradnje između ove buduće vojske i nove NATO zone tek treba da se utvrde, u trenutku kada neke zemlje, pre svih baltičke, ne žele previše da eksperimentišu, dok, istovremeno, Vašington traži veća ulaganja evropskih zemalja u budžet NATO.
Komentator
07.12.2017. 16:54
Mislite... na pomolu raspad nato-a.
..kao kod pikasa..možda je koza a možda i nije ..ali ovo je očigledno.."znak" nato = modifikovana svastika..za one koji su u dilemi..ko je ko..?!
Šengenski nato , to samo znači moći će sa vojskom i oružijem da prolaze nepitajući nikog. Ostale beneficije u smislu pravljenja štete , silovanja , tuča o tome i da se ne priča. Zato oni nas i hoće u tu organizaciju kako bi nas posvadjali sa Rusima ali kako bi lakše prolazili kroz Srbiju i po njoj radili šta god im padne na pamet
Oni vise boraca imaju u EU, nego NATO, pa mogli bi ih malo pojacat, u Siriji nemaju sta vise da traze, oderao ih Asad i Putin za sva vremena.
Komentari (4)