Šestorka iz Katalonije na slobodi
04. 12. 2017. u 13:44
"Solomonska" odluka španskog vrhovnog suda, deo uhapšenih pušten, deo ostao u pritvoru. Među četvoricom koja ostaju u zatvoru je i bivši potpredsednik vlade u Barseloni

Demonstranti ispred zatvora u kojem su katalonski lideri Foto BETA
BARSELONA
SPECIJALNO ZA “NOVOSTI”
SUDIJA španskog vrhovnog suda Pablo Raljena je juče doneo odluku koja se može oceniti kao "solomonska" - od 10 uhapšenih katalonskih političkih lidera, četvoricu je zadržao u preventivnom zatvoru u Madridu, a šestoro ih je pustio na slobodu uz kauciju od 100.000 evra.
Kaucija je munjevito uplaćena, tako da su oni već po podne bili oslobođeni.
U zatvoru ostaju bivši potpredsednik katalonske vlade i lider Republikanske levice Oriol Žunkeras, bivši ministar unutrašnjih poslova Hoakim Forn, Đordi Sančes, predsednik Katalonske nacionalne skupštine, i Đordi Kušart, prvi čovek separatističke organizacije "Omnijum kultural".
PROČITAJTE JOŠ: Španski kralj: Katalonija jeste i biće bitan deo Španije
U obrazloženju odluke da u zatvoru zadrži četvoricu pritvorenih, sudija navodi da postoji opasnost od ponavljanja dela, što bi moglo da nanese nepopravljivu štetu zajednici, kao i da se mora videti da li su njihova obećanja da će poštovati španski zakon i odustati od jednostrane nezavisnosti Katalonije "istinska i realna".
Oni koji su iz zatvora izašli ne smeju da napuštaju Španiju i moraće da se jednom nedeljno javljaju u sud. Sudija je ocenio da ne postoji opasnost od njihovog bekstva, za razliku od onih koji ostaju u zatvoru.
U ponedeljak je iz Brisela stigla vest da je sudija koji razmatra zahtev Španije za izručenje Puđdemona, posle novog saslušanja bivšeg predsednika katalonske vlade, odložio odluku za 14. decembar. Belgijsko tužilaštvo traži da se uvaži zahtev Španije, ali advokati tvrde da delikt zbog koga Španija traži izručenje nema isti značaj u belgijskom krivičnom zakonu. Kakva god da bude odluka 14. decembra, neće biti konačna, jer ostaje mogućnost žalbe višim instancama, tako da je gotovo sigurno da će Puđdemon ostati u Belgiji i posle izbora 21. decembra.
Predizborna kampanja je počela prošle noći u ponoć, a sa njom i ankete javnog mnjenja.
Oriol Žunkeras bivši potpredsednik Katalonske vlade Foto Tanjug

Prema poslednjoj anketi, najviše poslanika bi posle 21. decembra u katalonskoj skupštini trebalo da imaju Republikanska levica (32) i "Zajedno za Kstaloniju", na čijem je čelu odbegli Karles Puđdemon (25), dok bi Kandidatura narodnog jedinstva osvojila devet mandata. Zbir separatističkog bloka daje 67, jedan manje od natpolovične većine.
Drugi blok, onaj koji se protivi otcepljenju Katalonije, predvodi partija Sijudadanos, kojoj se predviđa 31 ili 32 poslanika, socijalisti mogu da računaju na njih 16, a narodnjaci na 11, što je još uvek manje od neophodne većine u katalonskom parlamentu.