U SUSRET KATALONSKIM IZBORIMA: Separatisti u prednosti
21. 11. 2017. u 16:16
Barselona izgubila, zbog političke situacije, priliku da postane sedište Evropske agencije za lekove

Foto Tanjug, AP
SPECIJALNO ZA "NOVOSTI"
VEST dana u španskim medijima bio je težak poraz Barselone na glasanju o sedištu Evropske agencije za lekove. Iako je do nedavno bio favorit da nasledi London, glavni grad Katalonije ispao je još u prvom krugu glasanja, sedište će biti u Amsterdamu.
Procene kazuju da je Barselona izgubila između 4.000 i 5.000 indirektnih radnih mesta, a grad oko 35.000 noćenja ljudi iz farmaceutske industrije. U jednom su svi složni: za debakl je kriva politička situacija u Kataloniji, ali u Barseloni i Madridu različito se gleda na uzrok poraza.
Dok katalonski političari separatističke orijentacije za sve krive vladu u Madridu i njenu represivnu politiku, iz glavnog grada stižu ocene da je za poraz kriva separatistička politika.
U međuvremenu je utvrđena lista partija koje će se pojaviti na izborima u Kataloniji 21. decembra.
Pročitajte još - Junker: Katalonski separatizam "katastrofa na više načina"
Biće 17 kandidatura, velika većina bez ikakvih izgleda na ostvarenje zapaženijeg rezultata. Za ulazak u katalonski Parlament i formiranje vlade boriće se "Đunts per Katalunja", zapravo Demokratska partija Katalonije. Njen kandidat će biti odbegli bivši predsednik katalonske vlade Karle Puđdemon.
Broj dva će biti Đordi Sančes, predsednik Katalonske nacionalne skupštine, trenutno u zatvoru. "Republikansku levicu" će predvoditi, takođe iz zatvora, Oriol Žunkeras. Treća partija separatističkog bloka je KUP (Kandidatura narodnog jedinstva). Na drugoj strani biće PSC (katalonski socijalisti), Narodna partija i Siudadanos.
Ankete predviđaju ogromnu izlasnost građana, čak do 87 posto. Najveće šanse daju se "Republikanskoj levici" koja bi mogla da osvoji 37-38 mandata, sledi PDeCAT sa 24-25 dok bi im alijansa sa KUP, kojoj se predviđau 7-8 poslanika, donela potrebnu većinu (68 mandata) za formiranje vlade.
Od partija koje se protive separatitmu socijalisti bi mogli da osvioje 25 mandata, isto koliko i "Siudadanos" dok bi narodnjaci mogli da se nadaju za 6-7 poslanika. Veliki pad beleži "Katalunja en Komun-Podem" iz koje je Ada Kolau, gradonačelnica Barselone. Iako pristalice separatizma i dalje imaju većinu, bar prema anketama, zbir mogućih poslanika je manji nego u oktobru kada su im ankete davala 70-73 mandata, a sada prognoza ide od 68 do 71.
Zanimljivo je da oko 60 posto Katalonaca misli da je "proces" - termin koji se u katalonskoj političkoj terminologiji koristi za politiku separatizma - doneo više štete nego koristi Kataloniji.
Pročitajte još - Protest uz parole "Velika sramota za Evropu"
Pitanje o odluci Karlesa Puđdemona oda ode Brisel podelilo je Katalonce, anketa kaže da 47 posto podržava njegovu odluku, 46,8 posto je protiv a 6,2 posto nije znalo kako da odgovori na to pitanje.
Naravno, bivšeg predsnika podržava 87,1 posto onih koji se smatraju separatistima dok je na drugoj strani 77 posto onih koji Kataloniju vide u sastavu Španije. Puđdemon ostaje favorit (30,8 posto) za predsednika, ispred lidera katalonskih socijalista Mikela Isete (15,6 posto) i Orilla Žunkerasa (13,1 posto).
Grupa pravnih eksperata je, na svoju inicijativu, predložila reformu ustava sa idejom primene "tehnike federalizma" koja je na snazi u nekim evropskim zemljama poput Nemačke i Austrije.
Komentari (1)