Duel na crvenom tepihu

D. Savić

08. 11. 2017. u 11:14

Kineski predsednik Si Đinping dočekao američkog kolegu najvišim počastima. Teški razgovori lidera dveju najvećih ekonomija o trgovini i Severnoj Koreji

Дуел на црвеном тепиху

Lideri Kine Si Đinping i SAD Donald Tramp sa prvim damama u Zabranjenom gradu u Pekingu AP Photo

LIDERI dveju najvećih svetskih ekonomija, SAD i Kine, stali su u sredu rame uz rame u Pekingu, čiji je predsednik Si Đinping priredio pompezan doček američkom kolegi Donaldu Trampu. Si je za američkog gosta prostro crveni tepih, kakvim nije hodao prethodni šef Bele kuće, Barak Obama, a Tramp je kineskom predsedniku čestitao "veliku političku pobedu". Pompa je, ipak, tek donekle prikrivala napetosti.

PROČITAJTE JOŠ: Kapitalizam, komunizam, fašizam

Tramp, oslabljen iscrpljujućom borbom sa protivnicima, kako u Vašingtonu, tako i u delu sveta, od svog domaćina, koji je na Kongresu Komunističke partije Kine upravo učvrstio vlast i, slavljen kao nijedan kineski lider od Mao Cedunga, predstavio viziju najmnogoljudnije zemlje kao globalnog lidera, došao je kod Sija sa određenim zahtevima. Tramp je, usred napetosti sa Severnom Korejom oko nuklearnog programa Pjongjanga, od Kine, glavnog saveznika najizolovanije zemlje, tražio pomoć. Ujedno, zahtevao je i smanjenje trgovinskog deficita. Si od Trampa nije tražio gotovo ništa.

Progovorili su kineski državni mediji. Podsetili su da Kina i SAD imaju zajedničke interese, ali da se odnosu dveju zemalja mora oprezno pristupiti. Zvanično glasilo Komunističke partije "Pipls dejli" komentariše da, kako Kina postaje jača, neće ponavljati staromodno razmišljanje igre "nulte sume" u odnosima, ali će raditi sa SAD na izgradnji međusobno profitabilne veze, bez konflikta.

Tramp je kineskog predsednika nazvao "prijateljem" i pošto je, zajedno sa prvom damom Melanijom Tramp prisustvovao plesnom performansu u tradicionalnim kineskim kimonima, rekao je da se "odlično provodi" sa predsednikom Sijem i kineskom prvom damom Peng Lijuan. Kinezima, čini se, nije zasmetalo što je Tramp proglasio, povodom 100. godišnjice Oktobarske revolucije u Rusiji, sredu "danom žrtava komunizma". Mladi u najmnogoljudnijoj komunističkoj zemlji su uzvikivali Trampu: "Dobro došao u Kinu! Volimo te!"

Tramp i Si su zajedno sa suprugama prošli kroz Kapiju nebeskog mira i odatle posmatrali unutrašnjost Zabranjenog grada koji je okružen zidom širokim deset metara i 50 metara širokim šancem. Tramp i Melanija su sa kineskim domaćinima stigli da popiju i popodnevni čaj u Carskoj palati u Zabranjenom gradu.

U danu u kome je Tramp obeležavao godinu dana od pobede na američkim predsedničkim izborima, Peking je, ipak, bio jedna od najdelikatnijih tačaka na njegovoj maratonskoj 12-dnevnoj turneji kroz Aziju. Tokom dvodnevne posete na dnevnom radu su teški razgovori o trgovini i Severnoj Koreji. Prema zvaničnim podacima, kineski trgovinski suficit u odnosu na SAD se smanjio, i sada iznosi skoro 223 milijarde dolara.


VELIKA TROJKA

TROJICA predsednika među liderima 21 države sveta na ovonedeljnom samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u Vijetnamu - Vladimir Putin, Si Đinping i Donald Tramp, zajedno predstavljaju 40 odsto svetske populacije i 60 odsto globalne ekonomije. Kako procenjuje agencija "Blumberg", u diskusijama ove trojke na samitu će verovatno dominirati vruće svetske teme - pitanja nuklearnog naoružanja Severne Koreje, saudijsko-iranskih tenzija, kredibiliteta SAD nakon povlačenja iz trgovinskog sporazuma o Transpacifičkom partnerstvu.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije