Kineska veza putem svile
18. 10. 2017. u 09:52
Predsednik Kine danas otvorio 19. kongres Komunističke partije Narodne Republike Kine

Kineski predsednik Si Đinping AP Photo
PEKING OD SPECIJALNOG IZVEŠTAČA
KINA će ubuduće voditi otvoreniju spoljnu politiku. Izgradnja "Pojasa i puta" biće njeno težište. Treba jačati kreativnu saradnju, sprovoditi politiku olakšavanja trgovine i investicija, povećati pristup tržištu, otvoriti uslužnu industriju prema svetu, kao i zaštititi prava i interese stranih investitora.
Bila je ovo jedna od poruka koje je Si Đinping, predsednik Narodne Republike Kine i generalni sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (KPK) uputio delegatima na otvaranju 19. kongresa KPK. Ovaj najznačajniji događaj u Kini, svečano je otvoren u Pekingu, u Velikoj dvorani naroda, i trajaće nedelju dana. Okupio je 2.287 delegata iz svih delova Kine, koji su izabrani među 89 miliona članova Komunističke partije.
U izlaganju programa, koje je trajalo tri i po sata, Si Đinping je govorio o rezultatima koji su postignuti u poslednjih pet godina, od prethodnog kongresa, ali i o planovima za narednih pet godina, pa i za buduće decenije. Predsednik Kine izjavio je da je socijalizam sa kineskim karakteristikama ušao u novu eru, te da će ova ideologija učiniti da Kina postane još više moćna, demokratska, civilizovana, harmonična i moderna socijalistička zemlja.
Pročitajte još: Vučić Si Đinpingu: Srbija podržava politiku jedne Kine
Najavio je da će Kina do 2020. godine izgraditi imućno društvo, a do sredine veka bogatu socijalističku zemlju. Predsednik je ukazao na probleme i potrebe kineskog stanovništva za još lepšom budućnošću i istakao zahtev za ravnomernim razvojem svih delova zemlje.
- Kina ostaje odlučna u sprovođenju nezavisne politike mira. Nastojimo da se pridržavamo međunarodnog prava i pravde i da se suprotstavljamo akcijama u kojima neko nameće svoju volju drugima ili se meša u unutrašnja pitanja drugih zemalja - bila je jedna od teza koje je izneo Si Đinping. - Kina će nastaviti da se razvija bez ugrožavanja interesa drugih, ali se neće odreći ni svojih legitimnih prava i interesa. Razvoj Kine ne predstavlja pretnju ni po jednu zemlju.
Među ključnim temama kojima će se Kina baviti u narednom periodu, naveo je i temeljnu reformu vojske. Istakao je i značaj ulaganja u nauku i unapređenje obrazovnog sistema.
Pročitajte još: Si Đinping u Hongkongu na 20. godišnjicu vraćanja Kini
O izveštaju kineskog predsednika delegati će diskutovati na sednicama narednih dana. Imaju pravo i da podnesu amandmane o kojima će se glasati, da bi poslednjeg dana, 24. oktobra bio usvojen. Tada će se znati definitivni kurs i prioriteti Kine za narednih pet godina, kako za unutrašnji razvoj, tako i za spoljnu politiku i mogućnosti investiranja u inostranstvu.
Organizacija samog kongresa isplanirana je do tančina, a pripreme su počele pre godinu dana. Više hiljada aktivista partije i državnih službenika brine da sve funkcioniše besprekorno u Velikoj dvorani naroda. Sa događaja izveštava nekoliko stotina novinarskih ekipa iz celog sveta.
Pročitajte još: Kina i Srbija zajedno protiv terorizma i organizovanog kriminala
VISOK NIVO BEZBEDNOSTI
Kako je kongres najvažniji događaj u Kini i organizuje se jednom u pet godina, mere bezbednosti podignute su na najviši nivo. Za saobraćaj su zatvoreni bulevari oko Tjenanmen trga, na kom se nalazi i Velika dvorana naroda, u kojoj se održava kongres. Za prelazak razdaljine od svega nekoliko kilometara, čak i sa odgovarajućim dozvolama, bilo je potrebno više od sat vremena, zbog provera.