Oligarhu oduzeli vile u Londonu i na Karibima

Branko VLAHOVIĆ

12. 10. 2017. u 15:15

Viši sud Engleske prihvatio je traženje ruske Agencije za osiguranje uloga koja je tužila bivšeg bankara i senatora Sergeja Pugačova(54) da se blokira njegova imovina

Олигарху одузели виле у Лондону и на Карибима

Sergej Pugačov Foto Tviter @engcrimerussia

OD STALNOG DOPISNIKA - MOSKVA

VIŠI sud Engleske prihvatio je traženje ruske Agencije za osiguranje uloga, koja je tužila bivšeg bankara i senatora Sergeja Pugačova(54) da se blokira njegova imovina u Londonu i Karibima, jer je pronevereni novac i imovinu skrivao preko kompanija iz Novog Zelanda. Tako će Sergej Pugačov ostati bez dve nekretnine u Londonu i vile na Karibima.

Kao bivši predsednik Mežprombanke, Sergej Pugačov je dao svojim kompanijama oko 120 nepovratnih kredita, na sumu od 64 milijarde rubalja. Osim toga, proneverio je novac od 28 kredita koje je dobio od Centralne banke Rusije. Britanski sud je 2014. godine doneo prve presude kojima je počela da se oduzima imovina tog odbeglog oligarha, kako bi se namirila ruska Agencija za osiguranje uloga. Ali tada se sudska odluka nije odnosila i na imovinu Pugačova, koja je bila skrivena na razne finansijske fondove.

Za neispunjavanje obaveza Sergej Pugačov je već kažnjen u Velikoj Britaniji sa dve godine zatvora, ali on se sada nalazi u Francuskoj. U martu 2017. Velika Britanija je tražila od Francuske da joj se izruči taj bivši ruski oligarh ali proces još nije završen.

Interesantno je da Sergej Pugačov nije uzbuđen zbog odluke britanskog suda, pa je izjavio da je to "lično mišljenje sudije i najskupljih PR agencija koje je angažovala ruska Agencija za osuguranje uloga".

- Rešenje suda nikakvih posledica neće imati. Ništa senzacionalno ja i moji advokati nismo videli. Diskrecioni trustovi o kojima se govorilo na sudu potpadaju pod nadležnost novozelanskog, a ne britanskog pravosuđa. A ja kao građanin Francuske takođe odgovaram francuskom pravosuđu, a ne britanskom. Osim toga, sud u Londonu je napravio greške u proceduri - kazao je Sergej Pugačov.

Biografija odbeglog oligarha Sergeja Pugačova najbolje pokazuje kako su se posle raspada SSSR brzo obogatili oni koji su bili u dobrim odnosima sa političkom vrhuškom, a nisu imali nikakvih moralnih zapreka. Da bi maskirao svoju finansijsku halapljivost Sergej Pugačov je preko noći postao doktor tehničkih nauka, pod njegovim imenom je objavljeno 40 naučnih radova i tri monografije.

Iako je 1984. i zatim 1986. bio osuđivan zbog finansijskih prevara to mu nije smetalo da posle raspada SSSR napravi karijeru. Falsifikovao je i radnu knjižicu u kojoj je pisalo da je od 1983. do 1991. radio u Strojbanci SSSR.Kasnije je osnovao "Severni trgoviji bank". Uspeo je da se poveže sa ljudima iz Kremlja i ruske vlade pa je tako počeo da stvara svoje bogastvo.Koliko se sprijateljio sa tadašnjim moćnicima dokaz je i to da je dugo bio među deset najmoćnijih lobista u Rusiji. Zato mu nije bilo teško da postene vlasnik Jenisejske industrijske kompanije koja je imala licencu za istraživanja u Južnom Sibiru. Domogao se velikih ugljenokopa od kojeg se mogao praviti koks. U junu 1996. odlikovao ga je Jeljcin za pomoć u izbornoj predsedničkoj kampanji.

I u vreme dolaska Vladimira Putina na vlast Pugačov je bio blizak Kremlju. Prisustvovao je sastancima Putina sa najmoćnijim ruskim privrednicima. Za senatora je izabran 24. decembra 2001. u ruskoj republici Tuvi. Na toj funkciji je bio devet godina.Senatorska dužnost mu je pomagala da muva i dobija povoljne kredite.

Ambiciozni Pugačov je odlučio da postane vlasnik Baltičkog brodogradilišta što je bio za njega preveliki zalogaj. Paralelno je Pugačov 2009. postao građanin Francuske, a 2012. se odrekao ruskog državljanstva. Vrednost njegovih kompanija je bila 2010. godine oko 12 milijardi dolara. Kad su ruski nadležni organi shvatili da se radi o prevarantu koji je prebacio novac u inostranstvo eksproprijisali su mu imovinu u Rusiji, a 2013. godine protiv njega je pokrenut krivični postupak. Zatim su protiv Pugačova 2014. počeli sudski procesi u Londonu. Moskva je Pugačova tražila i preko Interpola, ali ga Francuska nije htela izručiti jer ga tamo smatraju žrtvom političkog progona.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije