Makron: EU mora da oživi

Goran ČVOROVIĆ

26. 09. 2017. u 18:20

Francuski predsednik Emanuel Makron na Sorboni izneo svoju viziju neke nove Evrope: Sadašnja zajednica je slaba i neefikasna, mora da se radikalno menja

Макрон: ЕУ мора да оживи

Ludovic Marin/Pool Photo via AP

PARIZ - OD STALNOG DOPISNIKA

EU će se za nekoliko godina proširiti, jer bez Balkana, Evropa je nedovršenih granica. To je danas poručio predsednik Francuske Emanuel Makron u obraćanju studentima u Velikom amfiteatru Sorbone, predstavljajući tokom više od jednog i po sata svoju viziju nove Evrope.

- Kada zemlje Balkana u potpunosti budu poštovale tekovine i demokratske zahteve, EU treba da se otvori ka njima - rekao je Makron, istakavši da bi u suprotnom one mogle da okrenu leđa Evropi i odu ka Rusiji ili Turskoj.


PROČITAJTE JOŠ:
Žestok udar na Makrona

Do tada, EU bi trebalo da bude pojednostavljena i bliža građanima, poručio je Makron, iznevši široku lepezu ideja i inicijativa u kom pravcu bi trebalo da se razvija do 2024. godine. U takvoj EU Makron vidi i mogućnost da se Velika Britanija vrati. On je svoju viziju zasnovao na jedinstvenoj i demokratskoj Evropi, oslobođenoj birokratskog balasta. Između ostalog, predložio je smanjenje Evropske komisije na svega 15 komesara.

Francuski predsednik je poručio da je sadašnja Evropa slaba, spora i neefikasna, oslabljena populizmom i nacionalizmom... Da bi se "oživela", francuski predsednik je izneo nekoliko prioriteta, među kojima su bezbednost, čuvanje granica i zajedničkih vrednosti, jedinstvena spoljna politika, ekologija i digitalizacija.

Između ostalog, predložio je stvaranje autonomnih odbrambenih kapaciteta EU već do 2020. sa zajedničkim snagama za intervenicije, budžet i doktrinu. Predložio je razmenu vojnika među zemljama, založio se za stvaranje Evropske obaveštajne agencije i Evropskog suda za organizovani kriminal i terorizam.

Makron je takođe predložio stvaranje Evropske granične policije, Evropskog biroa za azil i solidarno finansiranje programa integracije izbeglica već od sledeće godine. Cilj je i da se ojača zajednička politika prema Mediteranu i Africi kao strateškim partnerima.

Makron se zalaže i za efikasniju zajedničku poljoprivrednu politiku, veću saradnju na bezbednosti hrane, borbu protiv industrijskih lobija, želi novu Evropu koja će preko zajedničke evropske agencije da ulaže u naučna istraživanja. To bi, između ostalog, finansirao i oporezivanjem onih koji sele svoja preduzeća van Evrope baš da bi izbegli porez.

Ovakva EU bi se formirala oko jakog jezgra evrozone, sa zajedničkim budžetom i ministrom finansija.

Predložio je i da do 2024. svaki student mora da govori najmanje dva evropska jezika, da do 25. godine svi provedu šest meseci u drugoj zemlji na radu ili studiranju, da se srednjoškolske diplome usaglase po principu univerzitetskih na osnovu sporazuma iz Bolonje, kao i da se otvore elitni evropski univerziteti, najmanje dvadesetak do navedenog roka, a prvi već dogodine.


BARIJERE I APLAUZI

MAKRONA je ispred Sorbone sačekalo oko tri stotine nezadovoljnih studenata koji su protestovali, između ostalog i zbog zakona o radu, ali ih je policija držala odvojene metalnim ogradama na pristojnoj daljini, dok su ga studenti prisutni u amfiteatru za govor nagradili dugim aplauzom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije